Ασθένειες Το μπάτζι μου έχει λερωμένη αμάρα από καφεκόκκινες κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RONH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RONH

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2021
Μηνύματα
66
Πόλη
Ηράκλειο
Παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω το Μπατζι μου (Τζολί) έχει λερωμένη αμάρα απο καφεκόκκινο χρώμα και οι κουτσουλιές είναι σα χαλκός .
τι μπορεί να είναι ? ανυσηχώ μεχρι να παω σε πτηνιατρο
 
@RONH
Μία φωτογραφία των περιττώματων θα βοηθούσε.
Πιθανόν να πρόκειται για κάποιο είδος δηλητηρίασης, ή πρόβλημα στα νεφρά του.
Σε πρώτη φάση μπορείς να δώσεις ενεργό άνθρακα, και κατόπιν να επισκεφτείς έναν γιατρό.

Thread 'Εξέταση περιττωμάτων για τη διάγνωση ασθενειών των πτηνών' https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/

Thread 'Ενεργός Άνθρακας, οδηγίες χορήγησης σε έκτακτη ανάγκη' https://community.petbirds.gr/threads/Ενεργός-Άνθρακας-οδηγίες-χορήγησης-σε-έκτακτη-ανάγκη.24716/
 
Είναι πιθανόν. Τα πέλλετ βάφουν, αλλά αυτό δεν είναι το πρόβλημα. Πρόβλημα είναι ότι λερώνεται η αμάρα του πουλιού η οποία στα υγιή πουλιά είναι πάντα καθαρή.
 
@Stavros τελικά πηγα στον πτηνιατρο κι έχει κοκκιδίωση το πιθανότερο αλλά και με την αλλγή τροφής προφανώς να πυροδοτήθηκε ..
μου εδωσε Βaycox για 3 μερες .
ενώ του ειχα τόση καθαριοτητα, κάθε μερα καθαριζα κι όμως είναι πολύ ευαισθητα τελικά . αλλά το προλαβα !
[automerge]1627994506[/automerge]
Σας ευχαριστώ όλους σας που ασχοληθήκατε, Να είστε καλά!
 
Τα κοκκίδια είναι παράσιτα πού βρίσκονται στο έντερο σχεδόν όλων των πουλιών, είτε κατοικίδιων, είτε των πουλιών στη φύση. Ένα πουλί που βρίσκεται σε καλή φυσική κατάσταση με δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα, δεν επιτρέπει την περαιτέρω ανάπτυξη των παρασίτων σε επίπεδα που μπορούν να προκαλέσουν παθολογικά προβλήματα.

Το καφέ κόκκινο χρώμα στο οποίο αναφέρθηκες στο πρώτο σου μήνυμα είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα της κοκκιδίωσης, επειδή υποδεικνύει αιμορραγία που ενδεχομένως να προκλήθηκε από τα κοκκίδια που τραυμάτισαν το έντερο του πουλιού. *

Αυτός είναι και ο λόγος που εξήγησα ότι το χάλκινο χρώμα των πέλλετ είναι φυσιολογικό ενώ μία καφεκόκκινη διάρροια που κολλάει στο πτέρωμα της αμάρας, δείχνει παθογένεια.

ενώ του ειχα τόση καθαριοτητα, κάθε μερα καθαριζα κι όμως είναι πολύ ευαισθητα τελικά . αλλά το προλαβα !
Το θέμα είναι ότι για αυτό που συνέβη δεν ευθύνεσαι αποκλειστικά εσύ. Αυτό που ευθύνεται είναι οι καταστάσεις που προκαλούν πτώση του ανοσοποιητικού συστήματος και δίνουν ευκαιρίες στις παθογόνες ασθενείς να αναπτυχθούν. Ένας από τους πολύ σημαντικούς λόγους, όσον αφορά τα πτηνά αλλά και άλλους οργανισμούς, οι οποίοι μπορούν να προκαλέσουν αυτή την κατάσταση, είναι το στρες. Με τον όρο στρες δεν εννοούμε καταστάσεις στιγμιαίου άγχους αλλά οτιδήποτε μπορεί να διαταράξει τη σταθερή καθημερινότητα ενός πουλιού.

Θα ήθελες να μας πεις σε ποιον γιατρό έχεις πάει και ποια ακριβώς είναι η θεραπεία (φάρμακα, συμπληρώματα, δοσολογίες) σου συνέστησε;

* Αυτός είναι και ο λόγος που λέμε ότι η εύρεση απλά κοκκιδίων στις κουτσουλιές ΔΕΝ σημαίνει ότι το πουλάκι ασθενεί από κοκκιδίωση και πρέπει να πάρει οπωσδήποτε θεραπεία. Εξίσου σημαντικό ρόλο παίζει ο πληθυσμός των παρασίτων που βρέθηκαν αλλά και η κλινική κατάσταση του πουλιού. Για αυτό και δεν αρκεί μία εργαστηριακή εξέταση από μόνη της, αλλά χρειάζεται η γνωμάτευση του γιατρού, αφού λάβει υπόψιν του όλα τα δεδομένα.

 
@Stavros Για τυχόν ενημέρωση κάποιων που δε γνωρίζουν όπως τώρα έμαθα κι εγώ και το έψαξα είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιέγραψες ,
είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης και μου συνέστησαν πτηνίατρο (Δασκαλάκης) ο οποίος έχει πλήρως εξοπλησμένη μονάδα και προσωπικό για όλα
τα ζωάκια. Δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη διάγνωση ήταν οφθαλμοφανές οι κουτσουλιές του μπατζι και κατευθείαν πήρε το συγκεκριμένο φάρμακο
( 1 ML / 1 Λίτρο νερού) για 3 ημέρες . ευτυχώς ήταν σε αρχικό σταδιο και ήδη τώρα το απόγευμα η αμάρα του ήταν καθαρή κι ευελπιστώ
ότι όλα θα πάνε τέλεια
[automerge]1628013244[/automerge]
Επίσης να επισημάνω ότι του είχα κάνει αποπαρασίτωση και επιπλέον βιταμινη για 8 ημερες με tavernil αλλά όπως μου είπε η πτηνιάτρος
δεν έχουν "σχέση¨ όλα αυτά με την κοκκιδίωση.
Εκείνο όμως που με προβληματίζει είναι γιατί να το παθαίνουν αφού τα προσέχουμε τόσο πολύ και πως να προλαμβανουμε να μην
πέφτουν οι κουτσουλίτσες τους στην τροφή τους ή στο νερό τους ? όταν το βλέπω προλαβαινω ... όμως ?
 
Εκείνο όμως που με προβληματίζει είναι γιατί να το παθαίνουν αφού τα προσέχουμε τόσο πολύ και πως να προλαμβανουμε να μην
πέφτουν οι κουτσουλίτσες τους στην τροφή τους ή στο νερό τους ?
Όπως ανέφερα και πριν, το στρες είναι ο νούμερο ένα παράγοντας που ευθύνεται για αυτές τις καταστάσεις. Το γεγονός ότι ζουν σε κλουβί είναι από μόνο του στρεσογόνο, ακόμη και αν οι συνθήκες είναι ιδανικές.

Τα πουλιά μπορούν παρόλα αυτά να προσαρμοστούν σχετικά εύκολα σε ένα προβλέψιμος γι' αυτά σταθερό περιβάλλον. Ακόμη και μικρές αλλαγές σε αυτή τους τη ρουτίνα, μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα από το πουθενά.
 
Back
Top