Φροντίδα Το μπάτζι μου δαγκώνει για να μην γυρίσει στο κλουβί

ΙωάνναΚ

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2019
Μηνύματα
75
Καλημέρα σε όλους!Γνωρίζω πως ύπάρχει και άλλο θέμα σχετικό με παπαγάλο που δαγκώνει απλά θα ήθελα να κάνω μια διαφορετική ερώτηση. Το budgie μας χθές έκανε την βόλτα του για τρίτη φορά και ήδη παρατηρώ αλλαγή, είναι ήρεμος, πετάει και ξέρει που πάει και έκανε και την πρώτη απόπειρα να κάτσει στο χέρι εκτός κλουβιού για να φάει.Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι πως όταν πάμε να τον βάλουμε μέσα και φέρνουμε το δάχτυλο κοντά δαγκώνει. Είναι φυσιολογικό; Πώς πρέπει να αντιδράσουμε;
 
Το δάχτυλο θα του το δίνετε στο ύψος των ποδιών του και να του λέτε ήρεμα και γλυκά ανέβα.
Είναι η τρίτη φορά και είναι λογικό.
Το έχετε καιρό στο σπίτι;

Πόση ώρα τον έβγαλες και τις 3 φορές;
Να τον βγάζεις κάνα δίωρο σπαστό κάθε ημέρα για να το ευχαριστιέται.
Άμα τον βγάζεις από λίγο τότε και με το δίκιο του θα τσιμπάει και δεν θα θέλει να μπει μέσα. 😊
 
Το δάχτυλο θα του το δίνετε στο ύψος των ποδιών του και να του λέτε ήρεμα και γλυκά ανέβα.
Είναι η τρίτη φορά και είναι λογικό.
Το έχετε καιρό στο σπίτι;

Πόση ώρα τον έβγαλες και τις 3 φορές;
Να τον βγάζεις κάνα δίωρο σπαστό κάθε ημέρα για να το ευχαριστιέται.
Άμα τον βγάζεις από λίγο τότε και με το δίκιο του θα τσιμπάει και δεν θα θέλει να μπει μέσα. 😊

τον έχουμε περίπου 4,5 μήνες και τις δυο τελευταίες φορές το καταευχαριστήθηκε ήταν έξω τρεις ώρες συνεχόμενες! Απλά δεν τον έχουμε βγάλει τρείς μέρες στη σειρά, μεσολάβησαν δυό τρείς μέρες την κάθε φορά. Στο δάχτυλο βέβαια δεν κάθεται γενικώς ακόμα, πιο πολύ με προβλημάτισε που του φέρναμε το χέρι στο ύψος των ποδιών και έκανε κίνηση να δαγκώσει αλλά υποθέτω είχε κουραστεί κιόλας..
 
Για μένα είναι πολλές οι ώρες. Και ειδικά οι συνεχόμενες..
Αφού κάνατε την αρχή καλό είναι να τον βγάζετε καθημερινά κάποιες συγκεκριμένες ώρες εάν γίνεται αυτό..

Μην αγχώνεσαι.. Όλοι οι παπαγάλοι δαγκώνουν..
Κάποιες φορές δαγκώνουν όμως και για παιχνίδι..
Είναι νωρίς ακόμα.. Πρέπει να σας μάθει καλά..
Του έχεις κανένα παιχνίδι εκτός κλουβιού για να ασχολείται;
 
θεωρεις ένα δίωρο συνεχόμενο είναι οκ; Ή λιγότερο;απλά τον βλέπαμε να παίζει και λυπηθήκαμε να τον βάλουμε νωρίτερα,όταν ήρθε να φάει ας πούμε.. Αλλά μετά νύσταξε και δεν συνεργαζόταν εύκολα..😀
Έξω όχι, του έχω μέσα μόνο.. Τί προτείνεις;
 
Προτιμώ σπαστές τις ώρες.. Εάν είναι εφικτό αυτό...
Αλλιώς όπως μπορείς..
Πρέπει ομως να έχετε ένα πρόγραμμα...

Αγόρασε του ένα ξύλινο πάρκο για να παίζει και μερικά παιχνίδια όταν μπορέσεις η ακόμα καλύτερα να του φτιάξεις εσύ. https://community.petbirds.gr/threa...δια-παπαγάλων-ιδέες-και-κατασκευές-μου.18387/
Μπορείς επίσης να του δίνεις να παίζει με καλαμάκια συνήθως τρελαίνονται γιαυτα...
 
Προτιμώ σπαστές τις ώρες.. Εάν είναι εφικτό αυτό...
Αλλιώς όπως μπορείς..
Πρέπει ομως να έχετε ένα πρόγραμμα...

Αγόρασε του ένα ξύλινο πάρκο για να παίζει και μερικά παιχνίδια όταν μπορέσεις η ακόμα καλύτερα να του φτιάξεις εσύ. https://community.petbirds.gr/threa...δια-παπαγάλων-ιδέες-και-κατασκευές-μου.18387/
Μπορείς επίσης να του δίνεις να παίζει με καλαμάκια συνήθως τρελαίνονται γιαυτα...
Σ'ευχαριστω πολυ!
 
Back
Top