Αναπαραγωγή Το μπάτζι μου θέλει να ζευγαρώσει;

vassilis29

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2009
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας παιδιά. Έχω ένα θηλυκό παπαγαλάκι περιπου 1,5 ετών. Πρίν απο κάποιους μήνές για πρώτη φορά ο χαλινός του πήρε ένα ανοιχτό καφέ χρώμα. Σταδιακά αυτό το χρώμα έφυγε και ο χαλινός έγινε πάλι άσπρο προς ανοιχτό θαλασσί. Τώρα ξαναπέρνει αυτό το καφέ ανοιχτό χρώμα. Γιατί συμβαίνει αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι; Μου έχουν πει ότι μάλλον θέλει να ζευγαρώσει, ισχύει αυτό; Ευχαριστώ.
 
Ναι Βασιλη ισχυει!
Οταν στα θηλυκα γινεται καφε ο χαλινος θελουν αναπαραγωγη!
Αν σε ενδιαφερει να το αναπαραγεις,ξεκινησε να τους κανεις διατροφικη προετοιμασια κι απο Σεμπτεμβρη μπορεις να επιχειρησεις το ζευγαρωμα!

Εχεις αρσενικο;
Το εχεις σε εσωτερικο η εξωτερικο χωρο;
 
Γειά σας παιδιά. Έχω ένα θηλυκό παπαγαλάκι περιπου 1,5 ετών. Πρίν απο κάποιους μήνές για πρώτη φορά ο χαλινός του πήρε ένα ανοιχτό καφέ χρώμα. Σταδιακά αυτό το χρώμα έφυγε και ο χαλινός έγινε πάλι άσπρο προς ανοιχτό θαλασσί. Τώρα ξαναπέρνει αυτό το καφέ ανοιχτό χρώμα. Γιατί συμβαίνει αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι; Μου έχουν πει ότι μάλλον θέλει να ζευγαρώσει, ισχύει αυτό; Ευχαριστώ.

Προφανως το Budgie σου ειναι θηλυκο.

Οπως αναφερθηκε και παραπανω οταν ο χαλινος των μπατζι γινεται καφε(ειτε ανοιχτο ειτε σκουρο-αναλογα τον χρωματισμο) σημαινει οτι μπαινουν σε αναπαραγωγικη φαση και αν θες μπορεις να τους βαλεις φωλια. (εφοσον της εχεις ταιρι)

Οταν εχουν αυτο το ασπρο-γαλαζιο που λες σημαινει οτι δεν βρισκονται σε αναπαραγωγικη φαση.

Αναλυτικοτερα με φωτογραφιες δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/
 
Μόνο ένα έχω πλέον, το άλλο που είχα δυστυχώς πριν ενα μήνα αρρώστησε και το έχασα. Μάλλον θα πρέπει να του πάρω ταίρί.. Τώρα το καλοκαίρι την ημέρα το έχω στο μπαλκόνι, το βράδυ το βάζω μέσα, το χειμώνα μέσα συνέχεια. Οταν λεμε προετοιμασία διατροφής τι ακριβώς πρέπει να κάνω;
 
Αν της πάρεις αρσενικό πρέπει οπωσδήποτε για κάποιες μέρες να εφαρμόσεις την καραντίνα, δηλαδή για τουλάχιστον 10 μέρες να κρατήσεις το καινούριο πουλί σε άλλο κλουβί και σε άλλο δωμάτιο, μέχρι δηλαδή να σιγουρευτείς οτι είναι υγειές και οτι δεν πρόκειται να μεταδώσει κάποια ασθένεια στο θηλυκό σου.

Διατροφική προετοιμασία αποκαλούμε την ενίσχυση της διατροφής των πουλιών τουλάχιστον ένα μήνα πριν την παραγωγή. Κατά τη διάρκειά της εμπλουτίζουμε την ΄διατροφή των πουλιών με αυγά, πηγές ασβεστίου και διάφορα φρούτα και λαχανικά έτσι ώστε να είναι όσο υγιή γίνεται όταν φτιάχνουν την οικογένειά τους.
 
Αν της πάρεις αρσενικό πρέπει οπωσδήποτε για κάποιες μέρες να εφαρμόσεις την καραντίνα, δηλαδή για τουλάχιστον 10 μέρες να κρατήσεις το καινούριο πουλί σε άλλο κλουβί και σε άλλο δωμάτιο, μέχρι δηλαδή να σιγουρευτείς οτι είναι υγειές και οτι δεν πρόκειται να μεταδώσει κάποια ασθένεια στο θηλυκό σου.

Η καραντίνα καλό θα είναι να γίνεται για ένα μήνα τουλάχιστον και όχι για λίγες μέρες. Αρκετές ύπουλες ασθένεις, μπορούν να εκδηλωθούν μετά το πέρασμα 2 εβδομάδων.
Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
Οκ Γρηγόρη!
Αν και ένας μήνας εμένα μου φαίνεται πολύς για ελάχιστο χρονικό διάστημα δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Όσο μεγαλύτερο το διάστημα τόσο το καλύτερο.
 
Back
Top