Φροντίδα Το μπάτζι μου κοιμάται πάνω στο κλουβί του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης haris13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

haris13

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2020
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας εχω μπατζι 5 μηνες τα παμε πολυ καλα ,εχω θεμα με τον υπνο του δεν καταλαβαινω τι θελει ,κανονικα σκεπαζω το κλουβι με ενα σεντονι μεχρι την μεση του κλουβιου και δεν τον εχω δει να κοιμαται παρα μονο να κλεινει τα ματια του και τωρα δυο μερες θελει να κοιμαται πανω απο το κλουβι εχτες τον εβαλα μεσα σημερα δεν μπαινει με τιποτα και λεω να τον αφησω και να αφησω φως καπως στο δωματιο !εχετε τετοια εμπειρια;δηλ τι μπορει να θελει;
 

Συνημμένα

  • 5D2E03B9-AD91-432C-9CD2-79F70A8DF662.webp
    5D2E03B9-AD91-432C-9CD2-79F70A8DF662.webp
    28,2 KB · Προβολές: 23
σκεπαζω το κλουβι με ενα σεντονι μεχρι την μεση του κλουβιου και δεν τον εχω δει να κοιμαται παρα μονο να κλεινει τα ματια του και τωρα δυο μερες θελει να κοιμαται πανω απο το κλουβι
Δεν νιώθει ασφάλεια. Από τη μια έχει ένα σεντόνι από πάνω που δεν του επιτρέπει να ελέγχει τον περιβάλλοντα χώρο και από την άλλη νιώθει κάποιον να τριγυρίζει από έξω και πού και πού να σκύβει και να βλέπει μέσα στο κλουβί.
 
τι προτεινεις να κανω;
  1. Να βάλεις το κλουβί να ακουμπάει στον τοίχο και να βρίσκεται στο ύψος του ματιού του ανθρώπου.
  2. Να μην το σκεπάζεις αλλά να σκοτεινιάζει ο χώρος με το φυσικό φως της ημέρας. Για να συμβεί αυτό βέβαια πρέπει να βρίσκεται σε χώρο που δεν ανάβει τεχνητός φωτισμός. Ξέρω ότι ορισμένοι παπαγαλάδες διαφωνούν μαζί μου αλλά προσωπικά το θεωρώ σωστό για όλα τα πουλιά. Αν παρόλα αυτά θέλεις να το σκεπάζεις, φρόντισε να μην περιφέρεστε γύρω του και γενικά να μην υπάρχει μεγάλη δραστηριότητα στο χώρο, από τη στιγμή που θα το σκεπάζεις κι έπειτα.
  3. Να φροντίζεις να ξεκινάς τη διαδικασία για να το ξαναβάλεις στο κλουβί τουλάχιστον μία ώρα πριν την ώρα του ύπνου, ούτως ώστε να έχει το χρόνο να προσαρμοστεί.
 
Του αλλαξα θεση και παλι δεν μπαινει με τιποτα μεσα δηλ τον βαζω και βγαινει κατευθειαν και μολις κλεισω το φως τρελενεται !Σας εχει συμβει ποτε αυτο;
[automerge]1616275098[/automerge]
Τον εβαλα μεσα αφου εκλεισα τα φωτα και ητανε στο χερι μου ειδαλως δεν ηθελε ,ανυσηχω μηπως δεν κανω κατι καλα
 

Συνημμένα

  • 9B7AE252-43B8-4553-B278-F96096198AEB.webp
    9B7AE252-43B8-4553-B278-F96096198AEB.webp
    23,4 KB · Προβολές: 8
Τελευταία επεξεργασία:
Τον εβαλα μεσα αφου εκλεισα τα φωτα και ητανε στο χερι μου ειδαλως δεν ηθελε
Άφησε τον στο κλουβί για 2-3 ημέρες χωρίς να βγει, ίσως αλλάξει συμπεριφορά.
 
και παλι δεν μπαινει με τιποτα μεσα

To πουλάκι είναι καλό να επιστρέφει κάθε 1-2 ώρες στο κλουβί του για άλλο τόσο διάστημα μέσα στη διάρκεια της ημέρας ακόμη κι αν είσαι όλη μέρα στο σπίτι. Έτσι δεν θα θεωρεί ότι το κλουβί είναι περιορισμός κι ότι πρέπει να ζει ελεύθερο στο σπίτι. Αν δεν μπαίνει μέσα μόνο του το βράδυ τότε το βάζεις εσύ με το χέρι σου.
 
Back
Top