Αναπαραγωγή Το μωρο ακουγεται μεσα απο το αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kpapi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kpapi

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Σύρος
Σημερα το πρωι ξεκινησα να καθαρισω το κλουβι των κοκατιλ μου. Και απο το ενα αυγο ακουγεται το μωρακι απο μεσα τι σημαινει αυτο;ηρθε η ωρα του να βγει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τι εννοεις;τι ακουσες; Μου φαινεται παραξενο γιατι εδω 1 2 ημερων και ισα που ακουγονται..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Συμβαίνει σε απόλυτη ησυχία ώρες πριν βγει ο νεοσσός να ακουστεί ένας ανεπαίσθητος ήχος... κάτι σαν τσικ τσικ στα καναρίνια...
 
Μπράβο, με το καλό να γεννηθεί. Πολυ θα ήθελα να ακούσω κι εγώ τέτοιους ήχους.
 
Μπράβο, με το καλό να γεννηθεί. Πολυ θα ήθελα να ακούσω κι εγώ τέτοιους ήχους.
Βάλε το αυτί σου ώρες πριν την εκκόλαψη πάνω από τη φωλιά και θα τους ακούσεις.
 
Ειδα οτι το α
Συμβαίνει σε απόλυτη ησυχία ώρες πριν βγει ο νεοσσός να ακουστεί ένας ανεπαίσθητος ήχος... κάτι σαν τσικ τσικ στα καναρίνια...
Αυτο ακριβως ακουστηκε

Ειδα οτι το αυγο ειχε μια τρυπουλα επειδη το κελυφος ηταν αρκετα σκληρο το βοηθισα να βγει τωρα ειναι στη φωλια ο θεος να βαλει το χερι του
 
Ειδα οτι το α

Αυτο ακριβως ακουστηκε

Ειδα οτι το αυγο ειχε μια τρυπουλα επειδη το κελυφος ηταν αρκετα σκληρο το βοηθισα να βγει τωρα ειναι στη φωλια ο θεος να βαλει το χερι του


Κακώς έβαλες εσύ το δικό σου χέρι. Εαν δεν ήταν η ώρα να αποκολληθεί ο ομφάλιος λώρος απο τον κρόκο τα μωρά τραυματίζονται και δεν επιβιώνουν. Παίρνει έως και 24 ώρες μια κανονική εκκόλαψη στα παπαγαλοειδή. Η αναπαραγωγή το χειμώνα μέσα στα σπίτια μας επιβάλλει αυξημένη υγρασία της φωλιάς ώστε να μην αντιμετωπίζουμε τέτοια θέματα. Το βρέξιμο της φωλιάς με ψεκαστήρι εξωτερικά είναι ένα καλός τρόπος όπως και η προσφορά νερού στη μαμά για μπάνιο όταν κι όσο το επιθυμήσει.
 
Δυστηχως για μενα το σπιτι εχει πολυ υγρασια γενικως 80% φανταστικα οτι δεν ειχαν αναγκη και εκτος αυτου κτηνιατρος μου ειπε οτι το ακουγα επειδη ηταν ωρα να βγει γι αυτο και βοηθησα.φοβηθηκα μη μου πεθανει μεσα στο αυγο ελπιζω και ευχομαι να ζησει ευχαριστω για τις συμβουλες
 
Off topic:
Μήπως μπερδεύτηκες και γράφεις για υγρασία 80% μέσα στο σπίτι; Μου φαίνεται πραγματικά πολυ δύσκολο να συμβαίνει κάτι τέτοιο..
 
Off topic:
Μήπως μπερδεύτηκες και γράφεις για υγρασία 80% μέσα στο σπίτι; Μου φαίνεται πραγματικά πολυ δύσκολο να συμβαίνει κάτι τέτοιο..
Καθολου δυσκολο σπιτι παλιο σε νησι
 
Κάπου διάβασα για αφυγραντηρες, που είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί, απλως πρέπει κανείς να υπολογίσει το χώρο σε σχέση με την αποτελεσματικότητα. Αν θελεις κοίταξε το.
 
Κάπου διάβασα για αφυγραντηρες, που είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί, απλως πρέπει κανείς να υπολογίσει το χώρο σε σχέση με την αποτελεσματικότητα. Αν θελεις κοίταξε το.
Εδω ερχεται το καλο:) εχω αφυγραντηρα και οσο δουλευει την κατεβαζει στο 68% αν σβησει την ανεβαζει στο 80 πριν τον παρω το υγρασιομετρο που ειχα βαλει επιασε 87%

Το καλο ειναι οτι μαλλον το ταισαν κιολας ακουστηκε το ρυθμικο τσικ τσικ που κανουν οταν το ταιζουν.
 
Κατι τετοιο θα κανω φοιβο μερικες μερες μεχρι να δω και τα υπολοιπα τι θα κανουν. Οχι τιποτα αλλο γιατι και το αλλο μας μωρο θελει παρεα
 

Συνημμένα

  • P_20160120_124725_1.webp
    P_20160120_124725_1.webp
    36,3 KB · Προβολές: 82
Καλημερα το μωρακι που εβγαλα χθες απο το αυγο ειναι καλα και το ταιζουν κανονικα εχει ξεπερασει τον κυνδινο ετσι δεν ειναι;
 
Μέχρι οι νεοσσοί να απογαλακτιστούν πλήρως, πάντα είμαστε σ' επιφυλακή και γενικά όσο έχουμε νεαρά πουλιά στο κοπάδι μας, τα προσέχουμε ιδιαίτερα.
Πάντως από την παρέμβασή σου, δεν υπήρξε πρόβλημα αν εννοείς αυτό.
Όλα να πάνε καλά!
 
Μέχρι οι νεοσσοί να απογαλακτιστούν πλήρως, πάντα είμαστε σ' επιφυλακή και γενικά όσο έχουμε νεαρά πουλιά στο κοπάδι μας, τα προσέχουμε ιδιαίτερα.
Πάντως από την παρέμβασή σου, δεν υπήρξε πρόβλημα αν εννοείς αυτό.
Όλα να πάνε καλά!
Αυτο ενοουσα ευχαριστω
 
Καλημερα το μωρακι που εβγαλα χθες απο το αυγο ειναι καλα και το ταιζουν κανονικα εχει ξεπερασει τον κυνδινο ετσι δεν ειναι;

Ναι, αν δεν ειχε απορροφηθει ο κροκος ακομη απο την κοιλια του οταν το εβγαλες, θα ειχε πεθανει σε λιγες ωρες.
 
Προφανώς ετοιμάζεται για επόμενη γέννα. Το προηγούμενο είναι από άλλη γέννα;
 
Back
Top