Γενικά Το νέο ζευγαράκι τιμπραντο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostaspap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostaspap

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2015
Μηνύματα
145
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Μετά από ένα χρόνο η παρεούλα για το κοινό μου ζευγαράκι μεγάλωσε κατά δύο νέα μέλη, αυτή την φορά ένα όμορφο ζευγαράκι τιμπραντο (τα ονόματα είναι ακόμα υπο σκέψη!) Τα έχω λατρέψει ήδη! Ο αρσενικός (άσπρο-μολυβί) είναι γεννημένος τον Απρίλη και η θηλυκή τον Γενάρη, και έπεται και συνέχεια με ακόμα ένα ζευγαράκι σύντομα που θα είναι λευκό κυρίαρχο με Ιζαμπέλλα η αχάτη η μαλινουά μπορεί και τροπάζιο.. είναι προφανές ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα.. 😀..IMG_20151205_183251.webp IMG_20151205_183327.webp
 
Αν και Μόλις τώρα συνειδητοποιώ ότι πρέπει να τα χωρίσω άμεσα! 3 μέρες στο ίδιο κλουβί και παρά το νεαρό της ηλικίας του (αυτόν τον μήνα θα γίνει 8 μηνών) άρχισε να την ταΐζει στο στόμα.. Νατα μας ο ξεβγαλμένος!
 
τώρα συνειδητοποιώ ότι πρέπει να τα χωρίσω άμεσα! 3 μέρες στο ίδιο κλουβί και παρά το νεαρό της ηλικίας του (αυτόν τον μήνα θα γίνει 8 μηνών) άρχισε να την ταΐζει στο στόμα..
φίλε Κώστα.. Να σου ζήσουν! Είναι πανέμορφα.. Να τα χαίρεσαι και να τα προσέχεις! :Dαυτό σημαίνει συσκευασμένη τροφή & αυγοτροφή, φρέσκο νεράκι κάθε μέρα, σε πλήρως απάνεμο μέρος(είναι φωνής βλέπεις και πρέπει να έχεις το νου σου)και ΝΑΙ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ..ΧΩΡΙΣΕ ΤΑ ΑΜΕΣΑ!
Ακολούθησε ενα σωστό πρόγραμμα συντηρητικής διατροφής, μέχρι λίγο πριν την Ανοιξη και αν όλα πάνε κατ'ευχήν.. Με σωστή προετοιμασία και μόνο σαν έρθει η κατάλληλη ώρα, σου εύχομαι να χαρείς και απογόνους! Καλό διάβασμα Κώστα.. Και πάλι να τα χαίρεσαι!
 
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη και για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές σου! Αν και καλός γνώστης πλέον πάντα είναι καλό και θεμιτό να υπενθυμίζουμε ο ένας στον άλλον τις υποχρεώσεις μας ως ερασιτέχνες κάτοχοι πτηνών!
 
είναι καλό και θεμιτό να υπενθυμίζουμε ο ένας στον άλλον τις υποχρεώσεις μας ως ερασιτέχνες κάτοχοι πτηνών!
αυτό ακριβώς πιστεύω και γω φίλε Κώστα! Μπράβο!👍 και αυτός ακριβώς ο λόγος μας κρατά σε αυτήν την παρέα: σωστές και ώριμες κουβεντούλες.. Βοηθώντας αλλά και υπενθυμίζοντας ο ένας στον άλλον!👍
 
Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Και ήδη εντός της εβδομάδας έρχονται και οι απόλυτες ομορφιές.. κυρίαρχη λευκή με αρσενικό ταίρι λευκο φαίο!
 
Βλέπω Κώστα επεκτείνεσαι! Και κοινό ζευγαράκι, και φωνής και τώρα και χρώματος; Μήπως θα έπρεπε να επικεντρωθείς σε ένα μόνο είδος; Σε μία μόνο ράτσα; Για καλύτερη φροντίδα το λέω...
΄
Όπως και να χει να το χαίρεσαι το ζευγαράκι σου! Να τα χωρίσεις και να πάρεις ξύλινες πατήθρες! Και με το καλό την άνοιξη να σε γεμίσουν υγιής νεοσσούς! 😉
 
Βλέπω Κώστα επεκτείνεσαι! Και κοινό ζευγαράκι, και φωνής και τώρα και χρώματος; Μήπως θα έπρεπε να επικεντρωθείς σε ένα μόνο είδος; Σε μία μόνο ράτσα; Για καλύτερη φροντίδα το λέω...
΄
Όπως και να χει να το χαίρεσαι το ζευγαράκι σου! Να τα χωρίσεις και να πάρεις ξύλινες πατήθρες! Και με το καλό την άνοιξη να σε γεμίσουν υγιής νεοσσούς! 😉
Ποσό δίκιο έχεις Αλίκη.. Αυτό σκεφτόμουν σήμερα στην δουλειά.. Πόσες διαφορετικές τροφές χρειάζομαι.. 😀 θα χάσω την μπάλα! Αλλά η αλήθεια είναι ότι του χρώματος μου τα έχει ζητήσει η γυναίκα από πέρυσι για να τα φροντίζει αποκλειστικά εκείνη! Οπότε σαν σωστός σύζυγος δενμάλλον καταλαβαίνεις που θα μπορώ να της πω ότι εσύ ήθελες λευκή και εγώ ήρθα με τιμπραντο; Δυστυχώς φαντάζεσαι που θα βρισκόμουν και εγώ και εκείνα! 🙂 οπότε χαλάλι της ένα χρόνο τώρα το θέλει. Και γιατί ξύλινες πατυθρες; Πέρυσι κάναμε ολόκληρη κουβέντα για πλαστικές 😀
 
Να σου ζήσει το ζευγάρι σου! Εύχομαι μια πετυχημενη αναπαραγωγικη περίοδο με καλούς απογόνους και ατελειωτα μελωδικά κελαηδήματα!
 
Ποσό δίκιο έχεις Αλίκη.. Αυτό σκεφτόμουν σήμερα στην δουλειά.. Πόσες διαφορετικές τροφές χρειάζομαι.. 😀 θα χάσω την μπάλα! Αλλά η αλήθεια είναι ότι του χρώματος μου τα έχει ζητήσει η γυναίκα από πέρυσι για να τα φροντίζει αποκλειστικά εκείνη! Οπότε σαν σωστός σύζυγος δενμάλλον καταλαβαίνεις που θα μπορώ να της πω ότι εσύ ήθελες λευκή και εγώ ήρθα με τιμπραντο; Δυστυχώς φαντάζεσαι που θα βρισκόμουν και εγώ και εκείνα! Οπότε χαλάλι της ένα χρόνο τώρα το θέλει.
Νομίζω είσαι πολύ τυχερός που έχεις τέτοιο γυναίκα! 😛 Άντε τώρα σου μένει μόνο ένα ζευγαράκι τύπου (γιόρκσάιρ κτλ) 😛

Και γιατί ξύλινες πατυθρες; Πέρυσι κάναμε ολόκληρη κουβέντα για πλαστικές 😀
Εεεε αυτό τώρα δεν μου το ρωτάς εσύ έτσι; Επιμένεις ΕΣΥ στις πλαστικές;
 
Και κοινό ζευγαράκι, και φωνής και τώρα και χρώματος; Μήπως θα έπρεπε να επικεντρωθείς σε ένα μόνο είδος; Σε μία μόνο ράτσα; Για καλύτερη φροντίδα το λέω...
΄
αγαπητέ φίλε Κώστα.. Κατανοώ απόλυτα την αγάπη σου για τα καναρίνια, οι γνώσεις καθώς και η εμπειρία σαφώς υπάρχουν,θα ήθελα όμως απλά να σου πω πως αν τα έχεις όλα μαζί στον ίδιο περιβάλλοντα χώρο.. Τότε ίσως -αν όχι σίγουρα- τα timbrados θα πάρουν λάθος νότες από τα άλλα!
και.. Αν κάπου μέσα σου υπάρχει η επιθυμία να κινηθείς και σε εκθεσιακό επίπεδο.. Τότε θα έχεις θέμα!
θέλω βέβαια να πιστεύω πως ήδη το έχεις σκεφτεί αυτό, σωστά φίλε μου;👍
 
Νομίζω είσαι πολύ τυχερός που έχεις τέτοιο γυναίκα! 😛 Άντε τώρα σου μένει μόνο ένα ζευγαράκι τύπου (γιόρκσάιρ κτλ) 😛


Εεεε αυτό τώρα δεν μου το ρωτάς εσύ έτσι; Επιμένεις ΕΣΥ στις πλαστικές;
Αφού με φάγατε καλέ δύο πατυθρες πλαστικές ίσου διαμετρήματος και μια άλλη μικρότερη η μεγαλύτερη για να γυμνάζονται τα ποδαράκια τους! Τι να κάνω και εγώ πορέυτηκα όπως μου πρότειναν οι φίλοι με πολλά χρόνια πείρας και ένα χρόνο τώρα δεν το μετάνιωσα καθόλου!

αγαπητέ φίλε Κώστα.. Κατανοώ απόλυτα την αγάπη σου για τα καναρίνια, οι γνώσεις καθώς και η εμπειρία σαφώς υπάρχουν,θα ήθελα όμως απλά να σου πω πως αν τα έχεις όλα μαζί στον ίδιο περιβάλλοντα χώρο.. Τότε ίσως -αν όχι σίγουρα- τα timbrados θα πάρουν λάθος νότες από τα άλλα!
και.. Αν κάπου μέσα σου υπάρχει η επιθυμία να κινηθείς και σε εκθεσιακό επίπεδο.. Τότε θα έχεις θέμα!
θέλω βέβαια να πιστεύω πως ήδη το έχεις σκεφτεί αυτό, σωστά φίλε μου;👍
Δημήτρη μοπρωτοκ το έχω σκεφτεί ήδη φίλε, θα μπουν σε άλλο χώρο τα τιμπραντο απομονωμένο, Εκεί θα τους κάνουνε παρέα μόνο τα μικρά τα δικά τους και των κοινών τον πρωτο καιρό για να περνούν τα ακούσματα που θέλω.
 
Back
Top