Το νέο κοκατιλόσπιτο!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ermis1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι έκανες "βρε θηρίο" ολόκληρο δωμάτιο τους παραχώρησες; :) Μπράβο, να σου ζήσουν και καλούς απογόνους (γιατί βλέπω φωλιά).
Και τώρα μερικές ερωτησούλες...
Την φωλιά θα μπορείς να την ελέγχεις εκεί που την έχεις; Γιατί χρειάζεται και αυτό όταν υπάρχουν νεοσσοί. Τα σημεία που είναι ασοβάντιστα είναι καλή κρυψώνα για αποικία ψειρών, χρειάζεσαι πολύ συχνή προληπτική προστασία.
Ο ήλιος θα τα βλέπει καθόλου;
Έχεις προσέξει - ασφαλίσει τις ενώσεις των τοίχων-οροφών με το σύρμα; Γιατί οι παπαγάλοι αρέσκονται να ψαχουλεύουν μην σου δραπετεύσουν. Επίσης μην το σηκώσει καμιά γάτα. Προσοχή και για πιθανά τρωκτικά.
Γενικά μπράβο, θα πετάνε, θα χαίρονται την άπλα τους. Καλότυχα είναι και να είναι πάντα!
 
Καλημέρα, στη φωλιά μέσα έχω μπολάκι με ροκανίδι που βγαίνει συρταρωτά για έλεγχο. Στα ασοβάτιστα σημεία σκέφτηκα να βάλω απομίμηση αναρριχητικού φυτού (πλαστικό) και από ήλιο φουλ η φώτο έχουν τραβηχτεί απόγευμα, το σημείο που είναι ο χώρος έχει αρκετό ήλιο. Θα χρειαστεί όμως σύντομα να ενισχύσω τα πλέγματα με δεύτερο για να είμαι ήσυχος για ανεπιθύμητους επισκέπτες
 
Wow ! Εντάξει πόσο τυχερά! Μπράβο σου! Και καλούς απογόνους! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
στη φωλιά μέσα έχω μπολάκι με ροκανίδι που βγαίνει συρταρωτά για έλεγχο
Ναι το έχω δει στο facebook από εκτροφείς αυτό το σύστημα και μου άρεσε κι εμένα.
Στα ασοβάτιστα σημεία σκέφτηκα να βάλω απομίμηση αναρριχητικού φυτού (πλαστικό)
Σκέφτομαι ότι δεν θα είναι καλή λύση, επιπλέον συγκέντρωση σκόνης, καλύτερο φώλιασμα για ψείρες. Καλύτερα μηνιαίους ψεκασμούς, φύλλα δάφνης και αν βρούμε και ακονιζιά γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω. Αλλά πάντως θα έλεγα όχι στο πλαστικό, άσε που μπορεί να το μασουλάνε κιόλας.
σύντομα να ενισχύσω τα πλέγματα με δεύτερο για να είμαι ήσυχος για ανεπιθύμητους επισκέπτες
Μήπως να έβαζες σήτα και να το έκλεινες όλο κάπως έτσι με δοκάρια;
 
Μήπως να έβαζες σήτα και να το έκλεινες όλο κάπως έτσι με δοκάρια;
και εγώ δοκάρι έχω από έξω και έχω βάλει το πλέγμα ανάμεσα σε δοκάρι με τοίχο βιδωτά. Θα βάλω όμως και ένα επιπλέον πλεγματάκι με σήτα. Για το πλαστικό δεν το σκέφτηκα έτσι, οπότε το αφήνω και το ψεκάζω κάθε μήνα ή αν κάνει να το ντύσω με φύλλο μελαμίνης;
 
Πολύ τυχερά τα πουλάκια! Δεν θα αργήσουν να γίνουν κοπάδι! 😉

Εγώ δεν κατάλαβα τι συρταράκι έχει η φωλιά το οποίο αν τραβήξεις δεν κινδυνεύουν τα αυγά ή οι νεοσσοί. Μπορώ να έχω μια φωτογραφία;
 
Πολύ τυχερά τα πουλάκια! Δεν θα αργήσουν να γίνουν κοπάδι! 😉

Εγώ δεν κατάλαβα τι συρταράκι έχει η φωλιά το οποίο αν τραβήξεις δεν κινδυνεύουν τα αυγά ή οι νεοσσοί. Μπορώ να έχω μια φωτογραφία;
Θα το ανεβάσω το μεσημεράκι. Είναι ένα μπολάκι διάφανο χαμυλό σε ύψος (που το γέμισα ροκανίδι) αλλά στις διαστάσεις της φωλιάς 20εκ χ 30εκ χ 7εκ Υ, έτσι ώστε να μην αφήνει κενό και να μπαινοβγαίνει συρταρωτά. Υπάρχουν σε πολλές διαστάσεις
 
Καλησπέρα,όχι το πέρασα με γυαλόχαρτο, αλλά θα το αλλάξω γιατί σκέφτηκα να μεγαλώσω + 10 πόντους το πλάτος της φωλιάς να είναι 30 χ 30 απο 30 χ 18 γιατί μπαίνουν και τα δύο μέσα και νομίζω πως αν θα κάνουν αυγό ίσως είναι πρόβλημα με αυτές τις διαστάσεις.
 
έτοιμο και το πορτάκι για να βάζω τροφές από έξω.
DSC_1499_zpskg7ud43h.jpg

DSC_1500_zpszsyu1cnf.jpg
 
Έξυπνη και ασφαλής πατέντα! Γεια στα χεριά σου! (και τα δικά σου! Με τόσες ιδιοκατασκευές που κάνετε όλοι εδώ μέσα νιώθω άχρηστη! 😛 )
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Έξυπνη και ασφαλής πατέντα! Γεια στα χεριά σου! (και τα δικά σου! Με τόσες ιδιοκατασκευές που κάνετε όλοι εδώ μέσα νιώθω άχρηστη! 😛 )

αχρηστη δεν εισαι(και το ξερεις) ! Θα ερθει και η ωρα σου για μια ιδιοκατασκευη και μετα απο τοσα που διαβαζεις και βλεπεις θα ειναι η καλητερη. (εστω και καποιον αλλο να βαλεις να στη φτιαξει η καθοδιγηση μετραει και το μυαλο στο κατω κατω τα βοδια τραβανε το αλετρι αλλα ο ζευγας τα κουμανταρει)
 
θα ερθει και η ωρα σου για μια ιδιοκατασκευη και μετα απο τοσα που διαβαζεις και βλεπεις θα ειναι η καλητερη.
Το θέμα είναι ότι δεν πιάνουν τα χέρια μου..

εστω και καποιον αλλο να βαλεις να στη φτιαξει η καθοδιγηση μετραει και το μυαλο
Η καλύτερη ιδέα! Θα αγκαρέψω κάποιον 😀 😛
 
Έξυπνη και ασφαλής πατέντα! Γεια στα χεριά σου! (και τα δικά σου! Με τόσες ιδιοκατασκευές που κάνετε όλοι εδώ μέσα νιώθω άχρηστη! 😛 )
Όπως είπε και ο Σταμάτης με την καθοδήγηση, έτσι και αλλιώς ο καλός ο μάστορας δεν λερώνετε 😉 .
 
Back
Top