Γενικά Το νέο μου αρσενικό lizard μπήκε σε καραντίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nenkeren
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nenkeren

PB Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
297
Πόλη
Πειραιάς
To αρσενικό που πήρα σήμερα. Μπήκε καραντίνα μόνο του και ήδη τα ωφέλη της τακτικής αυτής αποδίδουν.
Το πουλάκι έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα, καθέται φουσκωμένο και ανασένει σχετικά γρήγορα και κουνιέται ολο του το σώμα, καρίνα οκ, κοιλιά οκ, είναι ενεργητικό οταν παω κοντά αλλα μετά κάθεται οπως προανέφερα. Το τσίου του ειναι βραχνό και οταν πάω κοντά το αυτί μου ακούω συριγμό. Όταν το πήρα δεν παρατήρησα τίποτε απ όλα αυτά καθώς υπηρχε φασαρία στο χωρο και το πουλί ηταν ενεργητικό λόγω της παρουσίας μας.*Γιατι δεν το εβαλα κοντα στ αυτι μου απο την αρχη ειναι μια απορια την οποια δεν μπορω να απαντησω με αλλο τροπο απο το να με θεωρησω ανοητο! *
Το θυληκό τελικά εχει περίσσεια λίπους και το εχω βάλει σε ζευγαρώστρα με 2 πατήθρες μακρία η μια απο την άλλη και ταίζω μόνο κεχρί.

Θα ήθελα τα φώτα σας για την περίπτωση του αρσενικού!

01.jpg03.jpg
02.webp
 
κανε υπομονη τωρα θα βρεις δυσκολα και μολις τελειωσει η σεζον κατι θα γινει

το σωστερο ηταν να εκανες υπομονη για φετος.
τωρα αυτο που εχεις να κανεις ειναι να δωσεις φαρμακο για το αναπνευστικο(αν ειναι και οχι κατι αλλο), το οτι καθετε φουσκομενο μπορει να ειναι και κατι αλλο εκτος απο αυτο. καλητερα ρωτησε εναν πτηνιατρο.

το οτι το θυληκο εχει παραπανω λιπος αν ηταν για να ζευγαροναι δεν θα ηταν και απολητα κακο.
τη διαιτα της με το μαλακο λιγο και απο ολα οχι σκετο κεχρι. (τη πρωτεινη θα μειωνα)

τι ηλικια εχει ο αρσενηκος
 
το σωστερο ηταν να εκανες υπομονη για φετος.
τωρα αυτο που εχεις να κανεις ειναι να δωσεις φαρμακο για το αναπνευστικο(αν ειναι και οχι κατι αλλο), το οτι καθετε φουσκομενο μπορει να ειναι και κατι αλλο εκτος απο αυτο. καλητερα ρωτησε εναν πτηνιατρο.

το οτι το θυληκο εχει παραπανω λιπος αν ηταν για να ζευγαροναι δεν θα ηταν και απολητα κακο.
τη διαιτα της με το μαλακο λιγο και απο ολα οχι σκετο κεχρι. (τη πρωτεινη θα μειωνα)

τι ηλικια εχει ο αρσενηκος

Τελικά επικοινώνησα πάλι και πηρά αλλο κάναρο ο οποιος ελέγθηκε διεξοδικά και βρίσκεται επίσης σε καραντίνα. Δεν ήθελα να αλλάξω το πουλι γιατι μορφολογικα ηταν αρτιο και επειδή ένιωθα άσχημα διότι ήταν δώρο. Όμως τώρα έχω έναν υγιέστατο λίζαρντ αντικαταστάτη σε καραντίνα και το πουλάκι που επέστραψα θα πάει στον κτηνίατρο αύριο να γίνει μια διάγνωση γιατι και ο ίδιος ανησυχεί για τον πληθυσμό του (αν δεν ανησυχεί για το πουλί).
Τα πουλιά ειναί του 14.
Μπορείς να μου πείς τι να προσθεσω στο κέχρι ωστέ να έχω ενα μη λιπαρό μείγμα.
Το λίπος μου φένεται αρκετο παρ΄ότι εκ πρώτης όψης το πούλι μοιάζει αδύνατο *σαν μικρη μπαλκανικα,
 
σπορους μιγμα αναγνωρισμενης εταιρειας και παντα συσκεβασμενο οχι χημα, εγω προσωπικα προσθετω κεχρι μονο μετα το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου, φρουτο μια φορα την εβδομαδα, μπροκολο, και μαρουλι αν και πολοι το φοβουνται ολα με μετρο οχι υπερβολες. Αυτα τα σκεβασματα που τα αποκαλουν βιταμινες ειναι σκετα λιπαρα και ζαχαρα.
η ηλικια των πουλιων δεν ειναι μεγαλη αλλα δεν ξερεις ποσο φροντηδα ειχαν πριν.
αν και τα Lizards σαν πουλια πυρωνουν αργα δεν ξερω την κατασταση τους και αν εχεις σκοπο να τα ζευγαροσεις για φετος.
παντος ειναι πουλια με μεγαλο ενδιαφερον και κατα την γνωμη μου απο τους ποιο δυσκολες εκτρωφες στο θεμα τη θελω να συνδιασω και τη να βγαλω.

δεν ειναι μονο οπως νομιζουν καποιοι βαζω ενα με full cup και ενα με broken , ή βαζουμε ενα gold με ενα silver
αυτα ειναι γενικοι κανονες.

για παραδειγμα θα σου πω οτι για να διασωθει αυτη η ρατσα ζευγαρωσαν lizard με απλα πρασινα μελανινικα καναρινια ειχαν χαλασει στην αρχη λιγο το προτυπο αλλα ξαναεπανηλθε.
δεν ξερω ποσες ρατσες καναρινιων θα τα καταφερναν αν τα ζευγαρωνανε με απλα καναρινια!

και κατι τελευταιο τωρα εκτος απο το διαβασμα για καναρινια πρεπει να αφιερωσεις πολλες ωρες διαβασμα μονο για τα lizards
 
Να φροντίσεις να αποκαταστήσεις την υγεία του πουλιού στο χρονικό διάστημα που κρατά η καραντίνα του, ώστε να παρουσιαστεί έτοιμος να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της μιας και μοναδικής γέννας που κατά τη γνώμη μου έχεις.
Με το καλό εύχομαι να μπορέσεις να εκπληρώσεις έστω και στο ελάχιστο τα εκτροφικά όνειρα γι αυτή τη χρονιά.
Ευελπιστώ μάλιστα πως την επόμενη χρονιά, μέσα από συζητήσεις με την παρέα του petbirds εσύ θα έχεις εξασφαλίσει περισσότερες λύσεις κι εμείς μεγαλύτερη και καλύτερη ενημέρωση για το θαυμάσιο πουλί "σαύρα" που εκτρέφεις.
Και οι λύσεις είναι σημαντικό κομμάτι για μας, γιατί πολλές φορές η απουσία τους επιφέρει απογοήτευση και ίσως απομακρύνει ένα πολύ καλό μελλοντικό εκτροφέα, από την εκτροφή...
Γνώμη μου είναι πως αυτή είναι η χειρότερη εποχή για αγορά, ειδικά αν δεν γνωρίζεις εκτροφέα, εκτροφή και ιστορικό του πουλιού που αγοράζεις.
Θεωρητικά αλλά και πρακτικά, οι εκτροφείς έχουν σε πλήρη "ανάπτυξη" τα "εργαλεία" τους, προκειμένου να έχουν τους νεοσσούς που σχεδίασαν ή προσδοκούν. Τα πουλιά που είναι άμεσα διαθέσιμα, ή δεν έχουν όλα όσα χρειάζονται, ή έχουν άλλα προβλήματα, ή στην καλύτερη περίσσεψαν από εκτροφικά σχέδια κλπ.
Αυτά όχι απαραίτητα για σένα που δείχνεις να γνωρίζεις αλλά για τους μελλοντικούς νέους αναγνώστες.
 
...
Μπορείς να μου πείς τι να προσθεσω στο κέχρι ωστέ να έχω ενα μη λιπαρό μείγμα.
Το λίπος μου φένεται αρκετο παρ΄ότι εκ πρώτης όψης το πούλι μοιάζει αδύνατο *σαν μικρη μπαλκανικα,

Αν είναι gold δικαιολογείται να φαίνεται μικρόσωμο. Σε ποιά σημεία εντοπίζεται το λίπος; Εχω την γνώμη οτι μόνο με κίνηση "μαζεύεται" το πάχος. Ακόμα και μή λιπαροί σπόροι (κεχρί και βρώμη) δίνουν βάρος σ' ένα περιορισμένο πουλί.
 
Σε κάθε περίπτωση όχι απότομη δίαιτα (σκέτο κεχρί) γιατί υπάρχει περίπτωση το αποτέλεσμα να μην είναι το αναμενόμενο. Χορήγησε παράλληλα βιταμίνες και λίγο πράσινο η φρούτα.
 
@JAPAN HOSO11, Έχω ήδη αρχίσει να μαζεύω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται για τα λίζαρντ, φυσικά και τα broken gold x clear silver ειναι γενικοί κανόνες,θα ηταν ρηχό αν πιστεύαμε το αντίθετο όταν η εκτροφή σαν ασχολία έχει μεγάλο βάθος και βαθμό εξειδίκευσης.
Εχω σκοπό να δοκιμάσω να τα ζευγαρώσω φέτος,το μείγμα σπόρων που δίνω ειναι συσκευασμένη της prestige αυγοτροφή orlux και αυγό μέρα παρά μέρα. Σκοπεύω να φτιάχνω δική μου αυγοτροφή αν και πήρα τα έτοιμα γιατι ο ερχομός του θηλυκού λίζαρντ ήταν ξαφνικός.
Ούτε το αρσενικό ούτε το θηλυκό είναι πυρωμένα ιδιέταιρα, τώρα υπομονή καλή διατροφή και θ αφήσω τον ήλιο να κάνει τα υπόλοιπα, μακάρι να πάρω κάτι φέτος.

@misalouris, Λογικά έγραφες την ώρα που έδωσα την προηγούμενη απάντηση ο αρσενικός αντικαταστάθηκε ο εκτροφέας είναι γνώστος μου και μου έδωσε του πουλάκι σαν δώρο, οπότε δεν πιστεύω να μου έδωσε κατι που του ξέμεινε. Το νέο αρσενικό και αυτό σε καραντίνα, το αλλο πουλάκι πάει κτηνίατρο αύριο για διάγνωση,θα σας ενημερώσω. Οσο ζούμε μαθαίνουμε και αυτή η παρέα φένεται να το ΄χει με τα πουλιά οπότε πιστεύω οτι εχω πολλά να μάθω :)

Αν είναι gold δικαιολογείται να φαίνεται μικρόσωμο. Σε ποιά σημεία εντοπίζεται το λίπος; Εχω την γνώμη οτι μόνο με κίνηση "μαζεύεται" το πάχος. Ακόμα και μή λιπαροί σπόροι (κεχρί και βρώμη) δίνουν βάρος σ' ένα περιορισμένο πουλί.

Έχει λίπος πάνω απο στήθος και στην κοιλιά αν και δεν ειναι πολυ εντονο. Την έχω βάλει μόνη σε ζευγαρώστρα και εχω βάλει σε δύσκολα σημεία την τροφή ώστε να κινείται.

Σε κάθε περίπτωση όχι απότομη δίαιτα (σκέτο κεχρί) γιατί υπάρχει περίπτωση το αποτέλεσμα να μην είναι το αναμενόμενο. Χορήγησε παράλληλα βιταμίνες και λίγο πράσινο η φρούτα.

Οκ αύριο θα τροποποιήσω το μίγμα που της δίνω εμπλουτίζοντάς το και θα ενεργήσω ανάλογα με τα αποτελέσματα που θα εχω τις επόμενες μέρες.
 
Back
Top