Γενικά Το νέο μου ζευγάρι budgie

basilis13

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2017
Μηνύματα
101
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σήμερα πήρα και άλλο ένα ζευγάρι budgie και είναι 8 μηνών πανέμορφα! Ο άνθρωπος μου τα έδωσε με το κλουβάκι το οποίο το κλουβί ήταν χάλια όποτε όταν ήρθα σπίτι τα έβαλα σε ένα δικό μου μέχρι να πάρω κάπιο μεγαλύτερο. Από ότι μου είπε είναι ζευγάρι και περίπου είναι 7-8 μηνών. Παραλίγο να το ξεχάσω το κλουβί ήταν βαμενο με ΣΠΡΕΙ! Όποτε τώρα έχω στο δωμάτιο μου ένα κοκατιλ 2 ζευγάρια budgie και άλλο ένα budgie. Άμα έχετε να προτείνετε κάτι δεκτο. Δοκίμασα να ανεβάσω την φωτογραφία με το κλουβί που τα έχω τώρα και λέει πολύ μεγάλο αρχείο.

34862079_454370365025242_3096087725770539008_n.webp
rsz_33988079_1950702835242454_1174840054158196736_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλο θα ειναι να κρατησεις καραντινα και να μη τα εχεις στον ιδιο χωρο με τα αλλα πουλια.

Να σου ζησουν τα μικρουλια σου! Ειναι πολυ ομορφα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όποτε τώρα έχω στο δωμάτιο μου ένα κοκατιλ 2 ζευγάρια budgie και άλλο ένα budgie. Άμα έχετε να προτείνετε κάτι δεκτο
Να τα χαίρεσαι!
Ναι, έχω να σου προτείνω να τα κρατήσεις σε άλλον χώρο, μακρυά από τα υπόλοιπα πουλιά, με τα δικά τους σκεύη (χωρίς να μπερδευτούν τα σκεύη δηλαδή). Με άλλα λόγια να κρατήσεις καραντίνα 40 ημερών.
 
Να σου ζήσουν τα μωράκια! Κουκλάκια. Τι να προτείνουμε με 6 παπαγαλάκια στο δωμάτιο σου, κουράγιο! Χα χα χα :)
Ευχαριστώ πολύ! Η αδελφή που ακόμα δίνει εξετάσεις όλο παράπονα είναι από τον θορυβο!

Να τα χαίρεσαι!
Ναι, έχω να σου προτείνω να τα κρατήσεις σε άλλον χώρο, μακρυά από τα υπόλοιπα πουλιά, με τα δικά τους σκεύη (χωρίς να μπερδευτούν τα σκεύη δηλαδή). Με άλλα λόγια να κρατήσεις καραντίνα 40 ημερών.
Ευχαριστώ! Τα έβαλα άλλα σκευει και σε άλλο χώρο αύριο θα βάλω φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
πολυ ομορφα, αν και νομιζω οτι ειναι μικρο το κλουβι, καθρεφτακι σιγουρα δεν χρειαζεται για εχεις ηδη 2 πουλια μεσα. Περιμενε και τους εμπειροτερους. Να σου ζησουν οι ομορφιες σου.
 
Βασίλη μου, όταν τα έχεις έξω τα πουλάκια πρέπει οπωσδήποτε να είσαι κι εσύ εκεί όλην την ώρα που είναι έξω, αλλιώς βάλε τους προστασία από τα αρπακτικά γιατί αλλιώς θα... Θρηνήσεις θύματα κάποια στιγμή.
 
Να τα χαίρεσαι.

Οπως σου ειπε ο Τασος, το καθρεφτάκι μονο κακό κανει. Και μόνο του να είναι το πουλί δε χρειάζεται.
Καλό θα ήταν να τους βάλεις και ξύλινες πατηθρες για να μην κουράζονται τα πόδια τους. Και φυσικά όποτε μπορέσεις ένα πιο ευρύχωρο κλουβάκι.
 
πολυ ομορφα, αν και νομιζω οτι ειναι μικρο το κλουβι, καθρεφτακι σιγουρα δεν χρειαζεται για εχεις ηδη 2 πουλια μεσα. Περιμενε και τους εμπειροτερους. Να σου ζησουν οι ομορφιες σου.
Ευχαριστώ πολύ! Για το κλουβί είπα ότι θα τα βάλω εκεί μέχρι να πάρω μεγαλύτερο.

Βασίλη μου, όταν τα έχεις έξω τα πουλάκια πρέπει οπωσδήποτε να είσαι κι εσύ εκεί όλην την ώρα που είναι έξω, αλλιώς βάλε τους προστασία από τα αρπακτικά γιατί αλλιώς θα... Θρηνήσεις θύματα κάποια στιγμή.
Δεν τα έχω έξω όλοι την μέρα τα έβγαλα λίγο το πρωί και ήμουν και εγώ διπλά τους! Μέσα τα έχω.

Να τα χαίρεσαι.

Οπως σου ειπε ο Τασος, το καθρεφτάκι μονο κακό κανει. Και μόνο του να είναι το πουλί δε χρειάζεται.
Καλό θα ήταν να τους βάλεις και ξύλινες πατηθρες για να μην κουράζονται τα πόδια τους. Και φυσικά όποτε μπορέσεις ένα πιο ευρύχωρο κλουβάκι.
Εντάξει θα βγάλω το καθρεφτάκι και σε λίγες μέρες θα πάω στο almapet όποτε θα πάρω όλα αυτά που χρειάζονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα Βασίλη! Είναι πανέμορφα και χαριτωμένα τα νέα σου παπαγαλάκια! Πανδαισία του μπλε! Να σου ζήσουν πολλά χρόνια και να τα χαίρεσαι!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Είναι πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι :)
Να τους βάλεις 2 πατήθρες γιατί με τις 3 φαίνεται πολύ γεμάτο το κλουβί και δεν έχουν πολύ χώρο!

Πήγα αγόρασα κλουβί τα έβαλα απλός επειδή θα φύγω τώρα θα βάλω πιο μετά. Το καταστήματα δεν είχε ξύλινες πατηθρες όποτε όταν θα φέρει θα βάλω.
 
Back
Top