Γενικά Το νέο μου καναρίνι τρέφεται σχεδόν αποκλειστικά με την κίτρινη "αυγοτροφή"

Aris 2014

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Για χαρα στο φορουμ!
Εχω ενα καναρι περιπου 3μηνων, απο εκτροφειο (δωρο). Το εχω 10 μερες κ τα παει πολυ καλα, εγκλιματιζεται γρηγορα θα ελεγα, απαντα πολλες φορες στα σφυριγματα μου, ειναι περιεργο, κινητικο, φαγανο! Οταν αγορασα τροφη μου ειπαν να μην του βαζω πολυ αυγο (αυτη η κιτρινη τροφη)τωρα το καλοκαιρι... Εκεινος ομως τρωει σχεδον αποκλειστικα αυτο! τους υπολοιπους σπορους σπανια θα τους φαει... λατρευει το αγγουρι το οποιο τρωει ΟΛΟ πολλες φορες την ημερα... Εχει 3ημερες λοιπον δεν του ξαναγεμισα την αυγουλιερα με την κιτρινη τροφη κ παρατηρησα οτι ηταν υποτονικος, δεν εκανε αυτα που συνηθιζε... Την προσπαθεια να βρει τη φωνη του(σαλιαρισμα 😉, φαινοταν ακεφος, σημερα του βαζω το αυγο κ ξαναγυρισε σε αυτο που ηταν! Με διαθεση, με το σαλιαρισμα του, οπως ηταν σε γενικες γραμμες!Λετε να παιζει ρολο αυτο;
Κ μια αλλη ερωτηση, κλασσικη: καποια tips για να με συνηθισει; Εννοειται πως δεν κανω αποτομες κινησεις οταν τον αλλαζω ή τον πλησιαζω γενικα κ του μιλαω συνεχεια γλυκα
 
Όντως η πολλή αυγοτροφή δεν είναι ωφέλιμη και πρέπει να δίνεται με μέτρο και όταν χρειάζεται. Ειδικά αν είναι αυτή η χύμα από τσουβάλι…

Υπάρχει η πιθανότητα οι σπόροι που έχεις να έχουν χαλάσει η να μυρίζουν περίεργα.
Καλυτέρα να αγοράσεις φρέσκους σπόρους συσκευασμένους.

Το αγγουράκι τώρα το καλοκαίρι είναι καλό αλλά με μέτρο και αυτό. Δοκίμασε και μπρόκολο.
 
να ρωτήσω εκτος απο αγγουρι, αυγουλακι κλπ τα γνωστά ειναι καλο να τους δινουμε φλούδα απο καρπούζι ή αλλου ειδους φρουτάκια;
 
οκ,θα αλλαξω τους σπορους κ θα δοκιμασω κ το μπροκολο.Απο φρουτα συνηθως τι δινουν; Μηλο,ροδακινο αν θυμαμαι απο το παλιο μου καναρινι
Σ ευχαριστω για το χρονο κ την απαντηση σου
 
Ελίζαμπεθ, μπορείς να διευκρινίσεις ποιο ακριβώς προϊόν ονομάζεις αυγοτροφή; Είναι συσκευασμένη κάποιας εταιρείας και γράφει egg food ή είναι αυτό το χύμα κίτρινο προϊόν;
 
τωρα μου κανεις μια ωραια ερωτηση...
ειναι συσκευασμενη κιτρινη τροφη σε σακουλακι διαφανες... Μηπως δεν ειναι;

πηγα ν αγορασω την περασμενη εβδομαδα κ ρωτησα αν ειναι αυγο αυτο κ μου ειπαν πως περιεχει...
 
Ναι μάλλον δεν είναι αυγοτροφή, το προϊόν αυτό είναι κίτρινο με μαύρα που και που και την αποκαλούν "βιταμίνη" στα καταστήματα. Δεν έχει να προσφέρει κάτι στο πουλάκι και δεν πρέπει να την τρώει, πόσο μάλλον να τρέφεται αποκλειστικά με αυτό.
Επίσης προέρχεται από χύμα κατάσταση και συσκευάζεται τοπικά στα μαγαζιά.
Τα χύμα σπόρια είναι γενικά επικίνδυνα αλλά ειδικά τώρα το καλοκαίρι που φουντώνουν τα ακάρεα είναι ακόμα περισσότερο.
Πάρε συσκευασμένους όπως σου πρότεινε ο Γιάννης πιο πάνω.
 
α, δηλ αλλη ειναι η αυγοτροφη; κ πως ειναι. Α,ρε παιδια, το φορουμ κανει δουλεια...υποτιθεται πως πηγα σε μαγαζι να μου εξηγησει...
βλεπω διαφορες συνταγες με αυγοτροφες homemade...
 
Μπορείς να φτιάξεις και μια δική σου, προσέχοντας πάντα να είναι όσο το δυνατόν στεγνή και να την συντηρείς στο ψυγείο για μία εβδομάδα.
Επίσης με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα ένα eshop που έχει τις περισσότερες που κυκλοφορούν για να έχεις μια ιδέα πως είναι οι συσκευασίες τους όταν πας στο κατάστημα, αν προτιμήσεις να πάρεις έτοιμη.
 
Καλώς ήρθες Ελισάβετ! Το καναρινάκι έχει δαχτυλίδι; Πώς είσαι σίγουρη ότι είναι 3 μηνών;

Αν αυτό το κίτρινο που του δίνεις είσαι σε διαφανή σακουλάκια μην του ξαναδώσεις.. Χίλιες φορές να βράζεις ένα αυγό για 12 λεπτά και να του το δίνεις! 😉

Να του βάλεις και μπανάκι να κάνει μπάνιο τώρα που έχει ζέστη.. Το έχεις μέσα ή έξω;
 
γεια σου κ σ ευχαριστω. Μου το εκαναν δωρο κ επειδη αυτος που το πηραν ειναι συγγενης τους, τον πηραν τηλεφωνο γιατι ρωτουσα λεπτομερειες κ μου το ειπε... Εχει δαχτυλιδι
Μπανακι εκανε 3-4 φορες μετα δεν πηγαινε καθολου στην μπανιερα κ σταματησα να τη βαζω, δεν ξερω γιατι.. Οκ θα δινω δικη μου τροφη σε λιγο καιρο ομως απο τωρα γιατι ειμαι σε διδικασια ταξιδιου-διορισμου κ θα υποστει κ αλλο σοκ σε λιγο :)
 
Και φυσικά μη ξεχάσω ότι το καλύτερο θα ήταν να του δίνεις συσκευασμένη και όχι χύμα τροφή! Τώρα που έχεις ένα μόνο πουλάκι δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να φτιάχνεις σπιτική αυγοτροφή. Βράσε αυγουλάκι για 12 λεπτά και δώστους το μέσα στην αυγοθήκη κομμένο στην μέση!
 
Στο μικρό να βάζεις τρεις φορές την εβδομάδα αυγό βραστό ή μια καλής ποιότητας αυγότροφη εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις αρχικά μια απλή με αυγό και τριμμένες νιφάδες βρώμης να του δίνεις
Λαχανικά να δινεις, εγώ αποφεύγω το αγγούρι γιατί είναι γεμάτο χημικά.
Από φρούτα δίνε αλλά με μέτρο γιατί έχουν ζάχαρη, φλούδα από καρπούζι, βερίκοκα ροδάκινα αλλά και άλλα πολλά.
Μπάνιο μην σταματάς να βάζεις τώρα που είναι καλοκαίρι χρειάζεται αρκεί να μην το αφήνεις μέσα πάνω από μισή ώρα.,
 
τα αγγουρακια ειναι απο τον πατερα μου οποτε ειμαι σιγουρη πως δεν εχουν χημικα... Ειδα διαφορες συνταγες για αυγοτροφες τωρα στο διαδικτυο κ θα κανω... Του ξαναεβαλα κ τωρα τη μπανιερα αλλα δεν παει... Περιεργο γιατι σας λεω τις πρωτες 3-4 μερες πηγαινε κατευθειαν κ δροσιζοταν... Ποιος ξερει τι εγινε κ δεν την πλησιαζει, σας ευχαριστω για το χρονο σας κ που απαντατε σε συνηθισμενες ερωτησεις

Παρέλειψα πριν να σου βάλω το link που ανέφερα
σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου...
 
Την μπανιέρα να την βάζεις οπότε θες αλλά πολύ περισσότερο το μεσημέρι που κάνει πολύ ζέστη το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχει ρεύματα αέρα!
Την "βιταμινη" πρόσεξε μην γεμίσει μύκητες το πουλάκι!
 
Back
Top