Γενικά Το νέο μου καρδερίνοκαναρο

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλημέρα! Χτες πήρα ένα μικρό καρδερίνοκαναρο, αρσενικό 2 μηνών. Σήμερα είναι πολύ ζωηρό και έχει αρχισει να βγάζει κάποιους ήχους. Είναι πολύ δραστήριο πηγαίνει από τοίχο σε τοίχο, μασουλαει κάγκελα πατηθρες κλπ😂Ποτε να ξεκινήσω να του βάζω να ακούει κελαηδισματα; Ακόμη ο εκτροφεας μου είπε να του βάζω κόκκινη χρωστική στην αυγοτροφη για να πάρει ωραίο κόκκινο χρώμα η μάσκα του μετά από την πτεροροια. Είναι σωστό; Επίσης από τροφές μπορώ να του δίνω γαιδουραγκαθο, ταραξακο, κατιφε και γενικα ότι και σε καρδερίνα; Ακόμη είναι φυσιολογικό που κάνει ακροβατικά😛? Κρεμεται από την κορυφή του κλουβιου🤣. Συγνώμη, το ξέρω πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω πολλά για τα καρδερίνοκαναρα και καναρίνια γενικά.

01d.webp02d.webp
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Να σε καλά Ιωάννη!
[automerge]1592742648[/automerge]
Να το χαίρεσαι. Μη δινεις χρωστικες, η μασκα θα κοκκινησει οσο ειναι να κοκκινησει δε χρειάζεται να επιβαρύνεις το συκώτι του πουλιού.
Ευχαριστώ πολύ! Μπορώ μήπως να του δίνω κόκκινη πιπεριά που τονώνει το χρώμα και είναι υγιεινό?
 
Τα αρσενικα καρδενικαναρα συνηθως εχουν κιτρινο κατω απο το ραμφος. Εσενα εχει; Οταν λες κανει ηχους "πλεκει" ή τσιου καναρινιου;
Ναι είναι κατά κίτρινο. Όχι δεν κάνει καναρινισιο καθαρά καρδερινισιο😁
 
@Tony Forpus Ευχαριστώ Αντώνη! Δεν πλήρωσα κάτι γιατί ήταν γνωστός του πατέρα μου και το έκανα ανταλλαγή. Του έδωσα ένα παλιό μου tablet και πήρα τον μικρο😁
[automerge]1592802533[/automerge]
Σήμερα του έβαλα από πρωί πρωί να ακούει κάποια mix που βρήκα στο yt καρδερίνα αηδόνι και παπαδιτσα και έχει τρελαθεί! Προσπαθεί να μιμηθεί ο καημένος αλλά δεν μπορεί και βγάζει παράξενους ήχους 😛
 
Παιδιά αξίζει τώρα να του βάζω να ακούει τελικά κελαηδισματα ή θα τα ξεχάσει; Πότε πρέπει να ξεκινήσω να του βάζω; Το έχω μέσα γιατί φοβάμαι μην ακούσει σπουργίτια ή καθόλου από τα εξωτικά μου. Συγνώμη αλλά είναι η πρώτη μου επαφή με τα καναρίνια/ιθαγενή γενικά και έχω πολλές απορίες.
 
Να σου ζήσει Παναγιώτη!
Το έχω μέσα γιατί φοβάμαι μην ακούσει σπουργίτια ή καθόλου από τα εξωτικά μου.
Θα σε χάλαγε να λέει κοινωνικό σπίνο;😛
 
Έχω μια απορία.. Τώρα δεν έπρεπε να αρχίζει να βγάζει σιγά σιγά τραγούδακια; Δεν πλεκει καθόλου απλά κάνει κάποια σαν τσιου τσιου καρδερίνας από τις φωνές που του βάζω.Με έχει πιάσει ένα άγχος μήπως είναι θυληκο😐
 
Back
Top