Γενικά Το νέο μου μωρό Ζακό

Dimitris1973

PB Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου.Απέκτησα ένα μωρό Ζακο χωρίς να το καταλάβω . Τα μέλει της οικογένειας μου έφεραν πριν τρεις ημέρες ένα κουτάκι όπου ανοίγοντας το είδα ένα πουλί που ψιλό έμοιαζε με παπαγάλο.:)
Γνωρίζοντας την επιθυμία μου για ένα μωρό Ζακο, έκαναν την αγορά χωρίς να με ρωτήσουν.
Το αποτέλεσμα είναι ότι είναι πολύ μικρός και ανησυχώ πολύ γι’αυτον.
Περιγραφή
Χνούδι σε όλο του το σώμα εκτός στο κεφάλι. Έχουν αρχίσει να βγαίνουν τα φτερά στις φτερούγες. Δεν μπορεί να σταθεί όρθιος αλλά ούτε να περπατήσει
Κοιμάται όπως οι άνθρωποι. Δηλαδή ξαπλώνει κανονικά με απλωμένα πόδια και ελαφρά ανοιγμένες φτερούγες και το κεφάλι του ακουμπά στη πετσέτα σαν να έχει μαξιλάρι
Τρώει κάθε 4 ώρες.
Και κοιμάται πολύ..
Τώρα γυρίσαμε από τον γιατρό όπου τον βρήκε υγιή αν και πιστεύει ότι είναι περίπου ενός μηνός.
Εγώ πίστευα ότι είναι περίπου δυόμιση εβδομάδων από κάτι Φώτο που έχω δει στο internet.
Προς το παρών και για όσο χρειαστεί θα μείνει στη «θερμοκοιτίδα». Σε γυάλινο κουτί με εξαερισμό χαμηλά και στην οροφή και λάμπα ειδική για να κρατάει την θερμοκρασία περίπου 25 έως 28 βαθμούς κελσίου.
Ψάχνουμε όνομα ….
Επίσης θα προσπαθήσω να δω τι γραφεί το δακτυλίδι του για να μου πείτε από ποια χώρα είναι και ίσως το όνομα που θα παρει να έχει σχέση με την χώρα αυτή…
ολα θα πανε καλα.

και παρεπιπτοντος κατω και πλαι απο την πετσετα του του ειχα βαλει φυσικο ξυλο ειδικο για παπαγαλους αλλα μετα την επισκευψη μου στον γιατρο το εβγαλα... Οπως μου συστησε...
 

Συνημμένα

  • DSC00151.webp
    DSC00151.webp
    51,5 KB · Προβολές: 209
  • DSC00152.webp
    DSC00152.webp
    61 KB · Προβολές: 190
  • DSC00153.webp
    DSC00153.webp
    41,4 KB · Προβολές: 194
  • DSC00154.webp
    DSC00154.webp
    41,9 KB · Προβολές: 189
  • DSC00155.webp
    DSC00155.webp
    40 KB · Προβολές: 202
Να σου ζησει. Ειναι πολυ ομορφος.

Πολυ μικρος ομως. Εχεις δικιο που φοβασαι. Προσεχε τον πολυ.
 
ΖΑΚΟΥΛΙΝΙ ΜΩΡΟ!
Απίστευτο! Δημήτρη να το χαίρεσαι το νέο σου ζακουδάκι!
Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα.
Είναι ένα γλυκό μωρό, φτού να μην το ματιάσουμε!

Είμαι σίγουρη ότι θα το φροντίσεις καλά, όλα θα πάνε καλά υπομονή και προσοχή μόνο να'χεις!

Ονοματάκι χρειάζετε το μικρούλι, κάτι γουρλίδικο. Γι'αυτό σκεφτείτε γρήγορα όλοι μαζί.:D

Να σας ζήσει!
 
Να σου Ζήσει και ο Γιατρός Βοηθός! 🙂 Περιμένουμε να τον βλέπουμε καθώς θα μεγαλώνει!
 
Καλορίζικο, να σου ζήσει! Να το χαίρεσαι! Εύχομαι μεγαλώνοντας να νοιώσει ότι είναι το κέντρο της αγάπης πολλών ανθρώπων, να την απολαύσει, να είναι αμοιβαία, να την ανταποδώσει! Ελπίζω ότι φίλοι με εμπειρία σε τόσο μωρά, θα σε βοηθήσουν, θα προσπαθήσω να στείλω πληροφορίες ή youtube που βρήκα για ανατροφή νεοσσών! Να πάνε όλα καλά!
 
Να σου ζήσει το ζακουδάκι είναι πανέμορφο. Για όνομα θα σου πρότεινα το Κόκο αν είναι αγόρι και το Άριελ αν είναι κορίτσι
 
Να το χαιρεσαι ειναι μια γλυκα
Πολυ προσοχη με το ταισμα, ελεγχος υγειας κλπ.
Επισης το παιχνιδι τυπου ΚΟΝG που του εχεις παρει ειναι πολυ καλο αλλα βγαλτο γιατι αυτη τη στιγμη δεν ξερει που ειναι η μυτη του:D, δεν θα του δωσει σημασια(μη γινει και κανα ατυχημα, να χτυπησει η οτιδηποτε..)
Το μηλο😕
Απο ονομα σου προτεινω το COOKIE! Ουδετερο και γλυκο σαν κι αυτο...
 
να σου ζησει και απο μενα και ευχομαι να πανε ολα καλα... Μην αφηνεις πολλους να το πλησιαζουν κοντα για 2-3 μηνες ακομα
 
Γεια σου Δημητρη. Να σου ζησει και φτου φτου φτου. Και παλι φτου φτου φτου. (Ξερετε εσειs:D...) Bασικα μακρυα απο μικρα παιδια και γενικα απο κοσμο τoυs επομενουs μηνεs. Kαλο το "κουκη", αλλα εμενα μου θυμηζει το σκυλουκο μου. Κατι σε "Λακη"... Κατι σε τυχη βρε παιδι μου. Και εαν ειναι θυληκο.;
 
Να το χαιρεσαι ειναι μια γλυκα
Πολυ προσοχη με το ταισμα, ελεγχος υγειας κλπ.
Επισης το παιχνιδι τυπου ΚΟΝG που του εχεις παρει ειναι πολυ καλο αλλα βγαλτο γιατι αυτη τη στιγμη δεν ξερει που ειναι η μυτη του:D, δεν θα του δωσει σημασια(μη γινει και κανα ατυχημα, να χτυπησει η οτιδηποτε..)
Το μηλο😕
Απο ονομα σου προτεινω το COOKIE! Ουδετερο και γλυκο σαν κι αυτο...
σε ευχαριστω Νικη για τις ευχες σου. Για το παιχνιδι του δινει σημασια και μαλιστα παρα πολυ αφου ασχολιτε μαζι του και τι στιμπολογα. Εχουμε τον νου μας και το βραδυ του το βγαζουμε.
το μηλο το ειπαν στους δικους μου απο εκει που το πηραν... Οχι οτι θα το φαει αλλα ακουμπαει τι γλωσιτσα του και δειχνει να του αρεσει...
 
σας ευχαριστω πολυ ολους πολυ. Για την θετικη σας σκεψη και τις ευχες σας... Ελπιζω ολα να πανε καλα
 
Να σου ζήσει! Είναι κουκλάκι! Τώρα θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή από σένα (για καλό και για κακό βάλ'του κι ένα ματόχαντρο 😉. Εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν! Για όνομα θα σου έλεγα Comet αν είναι αρσενικό (αφού ήρθε σαν... κομήτης στη ζωή σου:) και Faith αν είναι θηλυκό για να έχεις πίστη ότι θα είναι για πολλά πολλά χρόνια μαζί σου!
 
αν και ξερω να "ξεματιαζω"δεν πιστευω στο ματι, αλλα για καλο και κακο πανω στη ''θερμοκητιδα'' εχω βαλει χαντρα (στη πρωτη φωτο φενεται )
 
Να σου ζήσει! Πτού πτού! Είναι σαν χνουδωτή μπαλίτσα στις πρώτες φωτό!
 
Να σου ζησει ειναι πολυ ομορφο, αλλα εινα πολυ μικρο. Θελει πολυ προσοχη τωρα στην αρχη. Νομιζω οτι επρεπε να περιμενουν κανα 2 μηνες οι δικοι σου και μετα να το παρουν, γιατι σ αυτη την ηλικια ειναι πολυ ευεσθητα. Ευχομαι να πανε ολα καλα. Οσο για το ονομα βρες καποιο ουδετερο που να πηγαινει και στα 2 φυλα. Απο πειρα στο λεω.
 
Να το χαιρεσαι το μωρο σου! Οσο ομορφο ειναι αλλο τοσο καλοτυχο! 🙂Ονομα θα βρουμε... Το καλυτερο 😉
 
μου αρεσει παρα-παρα πολυ οπως κοιματε, απλονετε... 😀...
να σου ζησει και να το χαιρεσε... Παντα γερο να ειναι!
 
Να σου ζησει το ζακομωρακι! Ειναι κουκλακι! Σιγουρα χρειαζεται πολλη φροντιδα, αγαπη και επιβλεψη! Να το προσεχεις! Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 
Back
Top