Φροντίδα Το νέο μου 35 ημερών ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva99
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva99

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2023
Μηνύματα
22
Καλημέρα σε όλους σας!! Πήραμε ένα μωράκι ring neck το οποίο είναι περίπου 35 ημερών ! Είναι παρά πολύ κινητικό όταν το βάζεις κάτω για παράδειγμα σέρνεται τρέχοντας η ψυχούλα μου! Απλά έχω μια απορία έχει συνέχεια το καιφαλι του κάτω και σέρνετε σαν ερπετό είναι λογικό αυτό λόγο ηλικίας β πρέπει να το κοιτάξουμε ;
[automerge]1691213892[/automerge]
2044D76B-3F85-4CD6-9C81-70AE2231377A.webp
 
@eva99
Το πουλάκι είναι πολύ μικρό.
Σ'αυτή την ηλικία θα έπρεπε να βρίσκεται με τους γονείς του.
Ο απογαλακτισμός όταν γίνεται απότομα μπορεί να έχει δυσάρεστες συνέπειες.
Τα Ringneck θα πρέπει να γίνουν τουλάχιστον τριών μηνών για να μπορούν να τραφούν μόνα τους.
Έχετε τις απαραίτητες γνώσεις και εμπειρία για να το φροντίσετε;
Τι οδηγίες σας δώσανε για το ταΐσμα;
Έχει μεγαλώσει με τους γονείς του ή έχει απομακρυνθεί από το «χέρι» του ανθρώπου που σας το έδωσε κατά τις πρώτες μέρες της ζωής του;
έχει συνέχεια το καιφαλι του κάτω και σέρνετε
Ίσως να γίνεται επειδή είναι μικρό ακόμη, μπορεί όμως να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα στην κινητικότητα των ποδιών.
Εάν θέλεις ανέβασε video που να δείχνει τον τρόπο που περπατάει.
 
@Vada Δεν μας είπε κάτι ο εκτροφέας για το αν ήταν με τους γονείς ξέρω σίγουρα ότι ήταν με τα αδέρφι του π είχαν μείνει ! Μες είπε όμως ότι θέλει άλλες 10 μέρες και μετά θα φαει μόνος του και από όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα αυτό ισχύει !! Επίσης ναι έχω μεγαλώσει άλλο 1 απλά το βρήκα πιο μεγάλο (είχα ανεβάσει και παλιότερα για τον άλλον παπαγάλο) ο οποίος 1 του μήνα αποφάσισε να ξαναβρεί το σμήνος του 😔 επίσης βίντεο νομίζω δεν μπορώ να ανεβάσω δυστυχώς
 
Nα το χαίρεσαι. Μην το βάζετε κάτω να σέρνεται ή να προσπαθεί να περπατήσει ιδίως σε γλιστερές επιφάνειες. Tα μικρά πουλιά το κάνουν αυτό και δεν γνωρίζω το λόγο. Είναι όμως λάθος διότι τα οστά του ακόμη αναπτύσσονται και οι αρθρώσεις των οστών του δεν έχουν κλείσει με αποτέλεσμα να καταπονείται ο σκελετός του. Στη φύση τα μικρά πουλιά μεγαλώνουν σε μια στριμωχτή φωλιά και οι αιώνες εξέλιξης έχουν φροντίσει να προφυλάσσουν έτσι την ανάπτυξη του σκελετού μέχρι το σημείο που το μικρό πουλί σκαρφαλώνει στην είσοδο της φωλιάς για να βγει έξω.

Θα έπρεπε να πάρετε το πουλάκι απογαλακτισμένο, η ηλικία που το πήρατε έχει μεγάλο ρίσκο. Το άλλο που είχατε βρει ήταν μεγαλύτερο, θυμάμαι. Εύχομαι να τα καταφέρετε.
 
Καλημέρα σας έχουμε γίνει 45 εβδομάδων τα καταφέραμε σηκώσαμε κεφάλι και είμαστε καλαααα έχουμε αρχίσει να τρώμε σιγά σιγά και σποτάκια να παιζουμε και να προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε και η περιέργεια μας πολύ μεγάλη 🤣🥰

1E24272B-C98A-4296-8D59-3F40C03AA1E7.webp
 
Back
Top