Γενικά Το νέο μου budgie κάθεται ακίνητο στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lorena
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lorena

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2016
Μηνύματα
3
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας πριν 2 μέρες πήρα ενα παπαγαλάκι budgie (αγοράκι) του εχω βάλει παιχνιδάκια κτλπ αλλα κάθεται μόνο σε ενα σημείο δεν έχει πιει νερο ουτε έχει φάει μόνο λιγο από το stick που του εχω πάρει και αγχώνομαι κοιτάει συνεχώς γύρω του... Κι φοβάται πολυ
Να προσθέσω και κατι (στην αρχή το είχα βάλει σε ενα κλουβί αλλα μετα του το άλλαξα ώστε να έχει περισσότερο χώρο στο πρώτο κλουβί που το είχα βάλει μετα από λίγη ωρα έκανε κούνια και επεζε με τα παιχνίδια του ενώ τωρα Οχι)
 
Να χαίρεσαι το budgie σου!
Γεια σας πριν 2 μέρες πήρα ενα παπαγαλάκι budgie
κάθεται μόνο σε ενα σημείο δεν έχει πιει νερο ουτε έχει φάει μόνο λιγο από το stick
Σε πρώτη φάση, η συμπεριφορά αυτή αποδίδεται στην αλλαγή του περιβάλλοντος.
Συνεπώς, δεν συντρέχει άμεσα κάποιος λόγος ανησυχίας.
λιγο από το stick που του εχω πάρει
Τέτοιες τροφές/σκευάσματα-συνήθως-τίθενται προς αποφυγή...
Επιπρόσθετα, ιδιαίτερα χρήσιμες πληροφορίες για τη φροντίδα του νέου μέλους σας, μπορείς να αντλήσεις από τον Οδηγό φροντίδας παπαγάλων.

Τέλος, ένα θέμα που μάλλον σε ενδιαφέρει και ίσως μελλοντικά σε απασχολήσει, είναι η εξημέρωση του πτηνού.
Πληροφορίες για τη διαδικασία αυτή βρίσκονται στο ακόλουθο άρθρο:
Εκπαίδευση παπαγάλων - εξημέρωση
 
Να σου ζήσει το παπαγαλάκι σου!
Όπως τα λέει ο Αλέξανδρος είναι, εγώ απλώς θα σε "μαλώσω" λιγάκι, γιατί βιάστηκες να αλλάξεις το κλουβάκι του πουλιού. Εντάξει αστειεύομαι, :) για καλό το έκανες αλλά να που το πουλάκι στρεσσαρίστηκε ακόμα περισσότερο.
Πολλές αλλαγές σε σύντομο χρονικό διάστημα, τώρα άφησέ το σε ένα ήσυχο μέρος και αναμονή να ηρεμήσει. Θα φάει μην ανησυχείς πάντως.
Ό,τι θέλεις, σκέφτεσαι και απορείς, να ρωτάς και όσο ξέρουμε θα σου απαντούμε :)
 
Σας Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον! Έχει αρχίσει ήδη να μου τραγουδάει να παίζει με τα παιχνίδια και να με πλησιάζει μέσα από το κλουβί που του μιλάω! Χαίρομαι τόσο πολυ!
 
Ευχαριστω πολυ! Το ξερω οτι έκανα βλακεία που του άλλαξα κατευθείαν το κλουβί αλλα ουτοσιαλως έχει αρχίσει και εξοικειώνεται και χαίρομαι πολυ για αυτο!
 
Το ξερω οτι έκανα βλακεία που του άλλαξα κατευθείαν το κλουβί αλλα ουτοσιαλως έχει αρχίσει και εξοικειώνεται και χαίρομαι πολυ για αυτο!
Μην αυτομαστιγώνεσαι καλέ; Μόνο οι έξυπνοι κάνουν βλακείες 😛
Να χαίρεσαι την παρεούλα σου, να περνάτε καλά και ό,τι χρειάζεσαι εδώ είμαστε, μακάρι να ξέρουμε να βοηθάμε.
Ααα και θέλουμε φωτογραφίες :)
 
Back
Top