Γενικά Το νέο μου green cheek conure κρύβεται κάτω από τα χαρτιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kleos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kleos

PB Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
480
Πόλη
Αθήνα
Έχω δύο κοκατιλ και προχθές αγόρασα και ένα αρσενικό green cheek conure 2,5 μηνών από εκτροφέα. Να αναφέρω πως ο εκτροφέας αυτός για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκεται στο Κορωπί έχει πολλά είδη παπαγάλων και σε αρκετά καλές τιμές, τα γράφω όλα αυτά επειδή υπάρχει ένα θέμα με τους εκτροφείς, όλοι η σχεδόν όλοι οι έμπιστοι βρίσκονται μακριά δηλαδή εκτως Αθηνών και αφού και η εμπειρία μου ήταν καλή μιας και το πουλάκι είναι υγιές και παιχνιδιάρικο είπα να το αναφέρω. Τέλος πάντων, θα ήθελα να ρωτήσω πως συχνά το πουλάκι τις 2 αυτές μέρες δηλαδή που το έχω κάθεται κάτω από τα χαρτιά που βάζω στον πάτο του κλουβιου και σε μια στιγμή σήμερα ενώ ήταν από κάτω, του μετακινούσα σιγά σιγά το χαρτί και ακολουθούσε όπου πήγαινε το χαρτί και όταν το έβγαλα τελείως ανέβηκε στο πλαστικό καλάμι του κλουβιου κοιτούσε λίγο από δω λίγο από κει και μετά γύρισε πλάτη. Αυτή η συμπεριφορά δείχνει παιχνίδι, ντροπή, φόβο; Να προσθέσω επίσης πως δεν ήμερο αλλά όταν του αλλάζω φαγητό και χαρτιά δεν μπορώ να πω πως φοβάται και τόσο.
 
@neni σχάρα εννοείς το κάτω μέρος του κλουβιου που είναι σαν συρταρακι όπου μπαινοβγαίνει η άλλο πράγμα;
 
@neni αν είναι αυτό που νομίζω ναι. Έχω βάλει χαρτιά πάνω από τη σχάρα για να μην πέφτουν οι κουτσουλιές στο συρταρακι και στη σχάρα
 
@neni βασικά καλύτερος ο τρόπος σου για να μην έχει επαφή το πτηνό με τις κουτσουλιές, δεν είναι και πολύ μεγάλο κιόλας, αλλά με αυτό που ρώτησα τι σχέση έχει;
[automerge]1619182462[/automerge]
Τελικα νομίζω πως τον βολεύει στον ύπνο του να κοιμάται κάτω από τα χαρτιά. Τον βλέπω τώρα τον έχει πάρει ο ύπνος από κάτω.
 
@neni όχι εκεινο που είναι σαν ξύλο μακρύ που στέκεται το πτηνό
 
@neni
[automerge]1619183986[/automerge]
@neni δε με αφήνει δυστυχώς δεν ανεβαίνει η φωτογραφία στο 100% μάλλον επειδή είμαι μέσω κινητού
 
@Kleos δεν μπορείς 100% επειδή είναι μεγάλη η φωτογραφία. Μπορείς να την κάνεις περικοπή
 
Back
Top