Φροντίδα Το νέο σπίτι του Λινκ στα Γιάννενα

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Το νέο σπίτι του Λίνκ στα Γιάννενα
[automerge]1543311908[/automerge]
Σκέφτομαι να βάλω μια γλάστρα με ένα μικρό δεντράκι. Στην γλάστρα να βάλω πλέγμα ώστε να μην έχει πρόσβαση στο χώμα. Έχετε κάποιο δέντρο να προτείνετε;
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1543308410204.webp
    FB_IMG_1543308410204.webp
    89,4 KB · Προβολές: 68
Τελευταία επεξεργασία:
σαν κλουβι, ειναι απλα τελειο, δεν ξερω ομως για το σημειο που διαλεξες αν ειναι το πιο σωστο μερος διπλα απο μια tv

Τρέχω για δουλειές και απλά ήθελα να τον βγάλω από το μικρό κλουβί και να τον βάλω στο καινούργιο. Είναι γαλβανισμένα τα πλέγματα οπότε θα αντικατασταθούν με ανοξείδωτα πλέγματα και θα αλλάξει και η θέση. Είναι στο σπίτι της γιαγιάς (μένουμε δίπλα δίπλα) κι από το να είναι μόνος στο σπίτι όλη την ημέρα σκέφτηκα την γιαγιά που του μιλάει, έχει κάθε μέρα κόσμο και κάθε πρωί πηγαίνω και τον αφήνω ελεύθερο ώστε να πετάει και να παίζει μαζί μου. Σκέφτηκα να του βάλω και ένα φυτό μιας και είναι μεγάλος πλέον ο χώρος. Πάντως για τα υλικά αν κάποιος θέλει να φτιάξει κάτι παρόμοιο κόστισαν 12€ τα πλέγματα, 25€ περίπου τα ξύλινα κάδρα και τρείς ώρες δουλειάς σε ξυλουργείο φίλου όπου πλανιαραμε και κόψαμε τα κάδρα. Το δέσιμο έγινε με ξυλουργικό συρραπτικο και ελάχιστη κόλα την οποία δεν φτάνει ο Λίνκ ακόμη κι αν ροκκανισει τις πλευρές του ξύλου γιατί είναι στο κέντρο ίσα ίσα για το δέσιμο.
 
Τρέχω για δουλειές και απλά ήθελα να τον βγάλω από το μικρό κλουβί και να τον βάλω στο καινούργιο. Είναι γαλβανισμένα τα πλέγματα οπότε θα αντικατασταθούν με ανοξείδωτα πλέγματα και θα αλλάξει και η θέση. Είναι στο σπίτι της γιαγιάς (μένουμε δίπλα δίπλα) κι από το να είναι μόνος στο σπίτι όλη την ημέρα σκέφτηκα την γιαγιά που του μιλάει, έχει κάθε μέρα κόσμο και κάθε πρωί πηγαίνω και τον αφήνω ελεύθερο ώστε να πετάει και να παίζει μαζί μου. Σκέφτηκα να του βάλω και ένα φυτό μιας και είναι μεγάλος πλέον ο χώρος. Πάντως για τα υλικά αν κάποιος θέλει να φτιάξει κάτι παρόμοιο κόστισαν 12€ τα πλέγματα, 25€ περίπου τα ξύλινα κάδρα και τρείς ώρες δουλειάς σε ξυλουργείο φίλου όπου πλανιαραμε και κόψαμε τα κάδρα. Το δέσιμο έγινε με ξυλουργικό συρραπτικο και ελάχιστη κόλα την οποία δεν φτάνει ο Λίνκ ακόμη κι αν ροκκανισει τις πλευρές του ξύλου γιατί είναι στο κέντρο ίσα ίσα για το δέσιμο.
Τέλεια κατασκευή μπράβο
 
Ομορφο οπτικα! Προσωπικα το ξυλο θα το απεφευγα! Μπορει και να το ροκανισει το πουλι οπως και ειναι πιο ευκολο να προσελκυσει διαφορα ζωυφια! Επισης φυτο δε θα εβαζα μεσα στο κλουβι!
 
Ομορφο οπτικα! Προσωπικα το ξυλο θα το απεφευγα! Μπορει και να το ροκανισει το πουλι οπως και ειναι πιο ευκολο να προσελκυσει διαφορα ζωυφια! Επισης φυτο δε θα εβαζα μεσα στο κλουβι!

Για το φυτό το σκέφτηκα από κάποιες φωτογραφίες που είδα στο ίντερνετ. Το ξύλο είναι από την εξωτερική πλευρά οπότε δεν μπορεί να το ροκανίσει. Σκέφτηκα να του περάσω και βερνικη αλλά θα το βάψω μόνο άσπρο με οικολογικό χρώμα. Συγκεκριμένα με λαδο μπογιά. Για τα ζωύφια δεν το είχα σκεφτεί ☹
 
Αρχοντας ειναι! Πολυ καλο κλουβι. Την ενταση της τηλεορασης προσεχε μονο η, αλλαξε του καλυτερα θεση εαν μπορεις.

Προσωπικα, δεν θα σου προτεινα καποια 'γλαστρα με φυτο' να του βαλεις.

Να σου ζησει!
 
Γράφω από το κινητό οπότε θα απαντήσω για όλα τα μηνύματα. Για αρχή σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια για το κλουβί. Το φυτό το σκέφτηκα ως φυσικό Σταντ το οποίο είδα σ φωτογραφίες. Τελικά δεν είναι καλή ιδέα. Η θέση στην τηλεόραση δίπλα είναι προσωρινή για λίγες μέρες ακόμη οπότε θα απέχει από τηλεόραση και κουζίνα. Νομίζω ότι θέμα χρόνου είναι να αποκτήσει και ο Λίνκ παρέα. Αφού δούλεψε σκληρά και απέκτησε ένα άνετο σπίτι πρέπει να βρει και μια κοπελίτσα να του τρώει τα σπορακια.
 
Αφού δούλεψε σκληρά και απέκτησε ένα άνετο σπίτι πρέπει να βρει και μια κοπελίτσα να του τρώει τα σπορακια.
Βαρυσημαντες δηλώσεις! Την έχετε βρει ήδη;

Υπέροχο το κλουβακι 😉
 
Βαρυσημαντες δηλώσεις! Την έχετε βρει ήδη;

όχι ακόμη. Πρώτα θα ρωτήσω αν κάποιο μέλος κάνει εκτροφή μπλε ringneck και μετά από πες τοπ ή όποια άλλη λύση υπάρχει. Δεν το βιάζομαι απλά το προετοιμάζω σιγά σιγά.

Πολύ ωραίο κλουβί.. Το μόνο που σκέφτομαι εγώ που λατρεύω το καθάρισμα (not), είναι το πλέγμα στη βάση που μάλλον είναι σταθερό;

Είναι σταθερό αλλά βάζω σε ένα μπολ μηλόξυδο και το τρίβω με σφουγκαράκι. Οπότε καθαρίζει αμέσως. (Το καλό του γαλβανιζέ ότι δεν σκουριάζει και το κακό η τοξικότητα που προκαλεί. Θέμα χρόνου είναι να αλαχθεί με ίνοξ όμως)
 
όχι ακόμη. Πρώτα θα ρωτήσω αν κάποιο μέλος κάνει εκτροφή μπλε ringneck και μετά από πες τοπ ή όποια άλλη λύση υπάρχει. Δεν το βιάζομαι απλά το προετοιμάζω σιγά σιγά.

Θέλεις απαραίτητα μπλέ;
Πάντως μπλέ βρίσκεις παντού οπότε μην αγχώνεσαι!
 
Θέλεις απαραίτητα μπλέ;
Πάντως μπλέ βρίσκεις παντού οπότε μην αγχώνεσαι!

Ο Λινκ είναι έντονος μπλε κατά την πτερόροια και μετά σιγά σιγά γίνεται γαλαζοπράσσινος. Οπότε δεν ξέρω. Σκέφτηκα να κρατήσω το μπλε όσο γίνεται. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Λινκ ήρθε σε εμένα επειδή μπήκα σε ένα πετ σοπ με έναν φίλο για να πάρει σκυλοτροφή και απλά είδα ότι είχε στο κατάστημα μπλε παπαγάλο. Ρώτησα πόσο κάνει και έβγαλα τα λεφτά (επειδή μόλις είχα πληρωθεί) για να τον αγοράσω λες και ήταν καραμέλες χα χα. Οπότε μου έφερε τον Λινκ 1 εβδομάδα μετά.
 
Αγγελε τρομερή δουλειά. Μπράβο σου. Απλά να βρεις ενα ωραίο μέρος να τον βάλεις και σίγουρα όχι στο πάτωμα, κάπως ψηλότερα.
Εντυπωσιάστηκα, μπράβο.

Δεν έχει τελειώσει ακόμη. Θέλω να φτιάξω και "παράθυρα" ώστε όποιος θέλει να του αλλάζει το φαγητό χωρίς να βάζει το χέρι μέσα ίσα ίσα για τις ταίστρες. Επίσης να το συνδιάσω με ένα στάντ ώστε να αξιοποιηθεί και το κάτω μέρος του κλουβιού. Γενικά όμως σαν κατασκευή βγαίνει κάπου στα 50€ χοντρικά και είναι 1.20 υψος 60 μήκος και 40 πλάτος
 
Back
Top