Φροντίδα Το νέο birdroom του Μπάρνυ και της Λήδας (amazon & parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Στο σπίτι μας υπάρχει ένας χώρος φιλοξενίας του οποίου το μπάνιο χρόνια τώρα δεν χρησιμοποιείται. Είναι γύρω στα 7+ τμ φωτεινό, ευάερο, με μεγάλο παράθυρο το οποίο ''βλέπει'' σε ελεύθερο-ανοικτό χώρο.
Προ καιρού έκανα δυο ταξίδια με αεροπλάνο, για ένα 48ωρο τη μια φορά και για 4 μέρες την άλλη.
Σκέφτηκα λοιπόν να μετατρέψω αυτόν τον χώρο σε δωμάτιο πουλιών, ώστε να περνούν όσο πιο άνετα γίνεται.
Ένα πάρροτλετ δεν θα μπορούσε ποτέ να επιζήσει-συζήσει ελεύθερο με μια αμαζόνα στον ίδιο χώρο...
Θεωρώ όμως πως η συντροφιά δηλ η αίσθηση ενός άλλου πουλιού στον ίδιο χώρο, βοηθάει να περνούν οι μέρες με κάποιο ενδιαφέρον.
Εννοείται εφόσον το πιο ευάλωτο πτηνό νιώσει ασφάλεια και είναι πραγματικά προστατευμένο στον χώρο του.
Έτσι λοιπόν ένωσα δυο κλουβιά για την Λήδα, τα κάλυψα γύρω γύρω με κάγκελα από άλλα κλουβιά, αλλά και με ότι άλλο μπορούσα να φανταστώ (σχάρες-ταψιά-ένα προστατευτικό ανεμιστήρα κτλ) διότι τα έξοδα της προίκας του Μπάρνυ μ΄έχουν βγάλει εντελώς εκτός προγράμματος.🤪
Στο μπάνιο αυτό δεν υπάρχει ρεύμα, υπάρχει όμως παροχή νερού και έτσι σκοπεύω να χρησιμοποιήσω κι ένα μηχανάκι αυτόματου ποτίσματος, ώστε να έχουν όσο πιο φρέσκο νερό , αλλά συγχρόνως να ξεπλένεται και το πάτωμα από τις κουτσουλιές (βλ Μπάρνυ!)
Ότι ο συγκεκριμένος χώρος αυτού του birdroom είναι ένα (τέτοιο) μπάνιο είναι η καλύτερη λύση από πλευράς καθαριότητος και χρήσης (δηλ πλακάκια, μάρμαρο, σιφώνια-αποχέτευση, ντουζιέρα κτλ).

Έτσι λοιπόν ήταν το μπάνιο....
1665183562767.jpeg

Και έτσι εξελίχθηκε....
1665183987924.jpeg


1665184033792.jpeg

Προστατευμένοι οι χρονοδιακόπτες ρεύματος μέσα στην κλούβα, για φως και φωτάκι νυκτός
(το ράδιο δεν κατάφερα να παίξει γιατί κλείνοντας ο χρονοδιακόπτης σταματούσε, χρειαζόταν δηλ να πατήσεις το on...ίσως βρω κάποια λύση ώστε ν΄ακούν
και τα τραγουδάκια τους).
1665184072255.jpeg


Ως...αστακοί τα κλουβιά της Λήδας😁

1665184570088.jpeg

1665184653754.jpeg
1665184693887.jpeg

1665184729761.jpeg

Φαγητό - νερό άφθονα....και μπόλικα παιχνίδια!

1665185540547.jpeg


1665186897530.jpeg

1665184792446.jpeg

1665184871424.jpeg

1665184899875.jpeg


1665184925063.jpeg

1665184968320.jpeg

1665185012205.jpeg

1665185111487.jpeg

Περάσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα!!😇
 
Άρχοντας! Υπάρχει καθόλου επικοινωνία με την Λήδα; Είναι φουλ προστατευμένη, φαίνεται, είναι καλυμμένη από αυτό. Θέλει να επικοινωνεί μαζί του, του δίνει σημασία;
 
Βασιλιάς ο Μπαρνυ και η Λήδα η συνονόματη! Τι υπέροχος παιχνίδοτοπος και κλουβί! Πραγματικά αριστούργημα!
Μην ανησυχείς θα σου κλέψω μερικές ιδέες για το δικό μου Bird room!
❤️🤩
 
Σίσσυ, δλδ θα μένει εκεί μόνιμα ελεύθερος ο Μπάρνυ;
Δεν θα μένει μόνιμα σε αυτό το δωμάτιο Γιάννη μου
α) διότι δεν θέλω να χάσει την επαφή του μαζί μου, εκεί όπως και να το κάνουμε είναι απομονωμένος από ανθρώπους κτλ
έτσι θ΄ αποκοινωνικοποιηθεί και θ΄αγριέψει.
β) Επίσης δεν θέλω να μάθει να ζει σε τόσο μεγάλο χώρο διότι μετά τις κλούβες του (οι οποίες είναι πραγματικά μεγάλες) θα τις νιώθει ως το κλουβάκι στο οποίο ζούσε τα τελευταία χρόνια...
Το δωμάτιο αυτό το έφτιαξα για περιπτώσεις που δεν θα μπορεί να ταξιδέψει μαζί μου ή
όταν γνωρίζω πως θα χρειαστεί να μείνει πολλές ώρες μόνος, οπότε λογικό είναι πως στην....αθλοπαιδιά του θα περάσει καλύτερα!
[automerge]1665227184[/automerge]
Άρχοντας! Υπάρχει καθόλου επικοινωνία με την Λήδα; Είναι φουλ προστατευμένη, φαίνεται, είναι καλυμμένη από αυτό. Θέλει να επικοινωνεί μαζί του, του δίνει σημασία;
Αυτά τα διαολάκια δεν το βάζουν κάτω με τίποτα! Επιφυλάσσομαι για βιντεάκι (όχι στο συγκεκριμένο δωμάτιο).
Μόλις την άφησα ελεύθερη στις Σπέτσες πήγε κατευθείαν κάθισε πάνω στην κλούβα και του άρχισε τα καουμποϊλίκια!!😎
Άλλος ''αστακός'' η κλούβα στο εξοχικό....έχω πληρώσει μια περιουσία για να μπορούν να ζουν αλλά και να συζούν με ασφάλεια αυτοί οι δυο, χωρίς να στερηθούν τις όποιες ελευθερίες τους και την άνεση στους χώρους....
Κάποιοι όνομα και μη χωριό (στην Αθήνα+το Βόλο)😉 λένε πως κατάντησα το σπίτι τσίρκο, αλλά εγώ αισθάνομαι τέλεια που αυτοί δεν στερούνται κίνησης και ''όποιας ελευθερίας'' μπορώ να τους παρέχω ως πουλιά-πετ....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άστους να λένε Σίσσυ μου. Αν ήταν η ζήλια ψώρα! Είσαι φοβερή κ κάνεις το καλύτερο για τα γλυκά σου φτερωτά φιλαράκια. Από ότι καταλαβαίνω, όταν έχεις ελεύθερη την Λήδα, προστάτεψε τον Barney!!🤭
 
Τώρα κάτι γίνεται! Μα πείτε μου όλοι αν έχετε δει ομορφότερο πλάσμα απο αυτό. 😊

Κάποιοι όνομα και μη χωριό (στην Αθήνα+το Βόλο)😉
Όχι όχι, ένσταση! Τα κλουβιά έκανες τσίρκο είπα. Για το σπίτι δεν με νοιάζει κάντο όπως θες! 🤣
 
@Φοίβος Ανέστη εσύ ήσουν ο γλυκομίλητος; 🤭 Κ εγώ σκεφτόμουν σκοτεινούς τύπους της γειτονιάς που δεν συμπαθούν αυτά τα κουκλιά!
Πολύ όμορφος είναι ο Barney αλλά κ η Betty μοντέλο! Να τα λέμε αυτά!
 
Τώρα κάτι γίνεται! Μα πείτε μου όλοι αν έχετε δει ομορφότερο πλάσμα απο αυτό. 😊


Όχι όχι, ένσταση! Τα κλουβιά έκανες τσίρκο είπα. Για το σπίτι δεν με νοιάζει κάντο όπως θες! 🤣
Α!! Εσύ δεν τρώγεσαι!!! Απαιτώ να επιστρέψουν τα σφυριά!!!! @Stavros
[automerge]1665260025[/automerge]
Πρόσεξε μη βάλω να δουν και τα χέρια μου που μου τα έχει χιλιοτρυπήσει ο γιος του μπαμπά του, ο Μπαρνοδρακουλάκος με τ΄όνομα!😉
 
Ποια είναι τα σφυριά καλέ; Ακούγεται λίγο μεσαιωνικό! 😉🤭
1665319784202.webp Αυτά είναι @MARY58!!! !!Τα χρειάζομαι για κάποιους...όνομα και μη χωριό (Βανκούβερ)😁
 

Σχετικά θέματα

Back
Top