Φροντίδα Το νεο κλουβι του Τουκι

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Την Παρασκευη παρελαβα το νεο κλουβι του παπαγαλου μου! Θα το παρομοιοζα σαν. Παιδοτοπο! Τετοια απλα εχει! Κινεζικο αλλα πολυ ποιοτικο με ινοξ ταιστρες! Μεσα μπηκαν αρκετα ξυλινα παιχνιδια που προσπαθει να τα διαλυσει με αρκετη επιτυχια!
Το πανω πατωμα εχει ταψακι που κλεινει τελειως το οπτικο πεδιο καθως και σταντ που δεν το πολυγουσταρει ακομα να καθεται! Η απορια μου ειναι αν ειναι καλυτερα για το πουλι να εχει φως απο πανω του βγαζοντας το η καλυτερο να το σκεπαζει κατι κανοντας τον χωρο του ποιο προσωπικο! Επισης αν υπαρχει, τον χειμωνα που λειτουργει η θερμανση υπαρχει θεμα; Το καλοκαιρι το βαζω οταν υπαρχει καυσωνας 35-40 αλλα μπορω κ να το αποφυγω βαζοντας το κλιματιστικο του διπλανου δωματιου! Στην θερμανση το εχω παντα στους 20 βαθμους! Ο χωρος παντως εκει ειναι ο καλυτερος για το πουλι απο αποψη φωτεινοτητας! Επισης να πω οτι το μεγεθος του κλουβιου ειναι αιτια διαζυγιου που κ εγω που το ειδα αρχικα τρομαξα! Φανταστητε το προσωπο της γυναικας μου οταν το ειδε!
 
Έτσι ξεροσφύρι χωρίς φωτογραφίες; 😎

Η θέρμανση δεν επηρεάζει τα πουλιά ιδιαίτερα αρκεί να μην βρίσκονται ακριβώς δίπλα στην εστία της θερμότητας. Το κλιματιστικό το καλοκαίρι κι απο άλλο δωμάτιο επίσης δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα στις μεγάλες ζέστες είναι καλό. Τότε όμως δεν βάζουμε καθόλου νερό για μπάνιο για να μην κρυώσει.

Περιμένουμε φώτογραφίες. 😉
 
Σίγουρα φωτογραφίες :)
Επίσης σε εβδομαδιαία βάση πρέπει να το βλέπει και ο ήλιος το πουλί φυσικά.
 
Σίγουρα φωτογραφίες :)
Επίσης σε εβδομαδιαία βάση πρέπει να το βλέπει και ο ήλιος το πουλί φυσικά.
Ακομα λιγο δυσκολο αυτο πρεπει να ειμαι σπιτι και να μην φυσαει! Εχει και 2-3 γατες μονιμα μεσα στο οικοπεδο!
Φωτο τις φτιαχνω!

IMG_20160514_180549.webp IMG_20160514_180603.webp IMG_20160514_180612.webp IMG_20160515_212755.webp IMG_20160515_212831.webp IMG_20160515_212932.webp
 
Τέλειο κλουβί! Πόσο πήγε τελικά αν επιτρέπεται;
Έχεις κάποια θέματα όμως, πιστεύω θα τα έχεις σκεφθεί ήδη.
Κλιματισμός από πάνω. Τι θα κάνεις με τις μεγάλες ζέστες;
Ηχείο αριστερά.
Γενικά η θέση στο σαλόνι πως θα διασφαλίζει κι εσάς να μην λειτουργείτε με σιγαστήρα και την ησυχία του πουλιού;
Ο πίσω τοίχος, θα λερώνεται σίγουρα. Ίσως πρέπει να βρεις μια πατέντα να προσαρμόσεις ένα διαφανές πλέξιγκλας στην πλάτη.
 
Τα ηχεια δεν τα σκεφτηκα γιατι δεν τα χρησιμοποιω ακομα, ειναι για οταν ακουει μουσικη ο μικρος
εχω ομως κρατησει το αρχικο κλουβι που ειναι 45χ50 και σκεφτομε τωρα οτι σε μουσικη θα τον κατεβαζω στο χωλ του υπογειου με το χερι και θα τον βαζω στο κλουβι! Δεν βλεπω αλλη λυση! Ο κλιματισμος οταν λειτουργει στελνει τον αερα μπροστα απο το κλουβι, οχι πανω Επισης τις περσιδες τοχω προς το παραθυρο! Και οπως ειπα θα το κοιταξω κ εν αναγκη θα χρησιμοποιω το διπλα δωματιο!
 
Με το θεμα του ταψιου απο πανω υπαρχει απαντηση; Καλυτερα με σκεπη η χωρις;
 
Το ταψί το έχει για να μην λερώνονται τα εντός του κλουβιού όταν κάθεται στο πάρκο.
Επειδή είναι από πάνω και το κλιματιστικό, είμαι της γνώμης να το αφήσεις.
 
Όμορφο κλουβί, όμορφος χώρος, περιποιημένο με παιχνίδια και επίσης πολύ όμορφο σπίτι! 👍
 
Ναι απλα δεν καθεται! Οταν τον βγαζω, η πεταει πανω στα ντουλαπια η καθεται πανω στην ανοικτη πορτα! στο προηγούμενο καθοταν πανω συνεχεια! Μαλλον δεν τοχει συνηθησει,ισως φταίει οτι στο παλιο ανοιγες απο πανω και κατευθειαν εβγαινε και καθοτανε! Και μενα ποιο καλα με το ταψι μου φαινεται, σιγουρα νοιωθει ποιο πολυ ασφαλεια!
 
Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα ταψιά στην οροφή καθώς πιστεύω ότι σκοτεινιάζουν πολύ το εσωτερικό του κλουβιού. Δεν τα χρησιμοποίησα σε κανένα κλουβί, πάντα αφαιρώ τα μπολ του νερού και την τροφής όταν τα πουλιά κάθονται πάνω στο κλουβί κι οι κουτσουλιές πέφτουν κάτω.
 
Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα ταψιά στην οροφή καθώς πιστεύω ότι σκοτεινιάζουν πολύ το εσωτερικό του κλουβιού.
Αυτή ήταν και η δική μου αυτόματη σκέψη όταν είπε την περιγραφή χωρίς τις φωτογραφίες. Αλλά είναι το κλιματιστικό από πάνω. Που βέβαια και το ταψί δεν το σώζει...
 
Προς το παρων το κλιματιστικο δεν λειτουργει εν αντιθεση με τον χειμωνα που δεν εσβηνε ποτε παντα στους 20 βαθμους!

Σίγουρα φωτογραφίες :)
Επίσης σε εβδομαδιαία βάση πρέπει να το βλέπει και ο ήλιος το πουλί φυσικά.
Εννοεις καθημερινα η σ/κο ας πουμε;
 
Προς το παρων το κλιματιστικο δεν λειτουργει εν αντιθεση με τον χειμωνα που δεν εσβηνε ποτε παντα στους 20 βαθμους!

Το κλιματιστικο στη ζεστη ειναι κακη πηγη θερμανσης για τα πουλια. Στεγνωνει πολυ την ατμοσφαιρα και μπορει να τους δημιουργησει προβλημα. Σε αντιθεση οι παπαγαλοι αγαπουν την υγρασια στην ατμοσφαιρα.
 
Το κλιματιστικο στη ζεστη ειναι κακη πηγη θερμανσης για τα πουλια. Στεγνωνει πολυ την ατμοσφαιρα και μπορει να τους δημιουργησει προβλημα. Σε αντιθεση οι παπαγαλοι αγαπουν την υγρασια στην ατμοσφαιρα.
Τι να πω! Εδω και το αιρκοντισιον ειναι πολυτελεια πλεον! Απο την αλλη χειμωνας σταζουν ολα εξω! Ενδεικτικα στο υπνοδωματιο που κοιταω την υγρασια με αναμμενο κλιματιστικο φτανει 70% το βραδακι κ βαζω απο πριν αφυγραντηρα! Η Λουτσα εχει υγρασια! Νομιζω δεν θαχω θεμα!
 
Ακομα λιγο δυσκολο αυτο πρεπει να ειμαι σπιτι και να μην φυσαει! Εχει και 2-3 γατες μονιμα μεσα στο οικοπεδο!
Φωτο τις φτιαχνω!

View attachment 41444 View attachment 41445 View attachment 41446 View attachment 41447 View attachment 41448 View attachment 41449
Το κλουβί φαίνεται πολύ ωραίο! Θέλω και εγώ ένα τέτοιο, για ζευγάρι όμως. Θα χωρέσουν;
Πού το πήρατε αυτό; Συστήστε μας, παρακαλώ!) Σκέφτομαι καιρό να αλλάξω κλουβί στα δικά μου.
 
Θα κοιταξω να δω απο που το πηρα! Ειναι πολυ μεγαλο, ανετα 2 αλεξανδρινοι χωρανε η 2 ζακο! Ερχεται με μεταφορικη μεγεθος κουτιου -παιδικου στρωματος, ειναι συναρμολογουμενο! Αν θες δηλαδη το διαλυεις για πλυσιμο ολο!
 
Back
Top