Το νεο μου "καναριναδικο"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης magnet1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

magnet1

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2007
Μηνύματα
83
Πόλη
Σαντορίνη
πριν λιγο καιρο ειχα αναφερει στο φορουμ οτι φτιαχνω το νεο μου εκτροφειο. σας παρουσιαζω λοιπον καποιες φωτο απ τη διμιουργια του...
 

Συνημμένα

  • ektrof.webp
    ektrof.webp
    13,1 KB · Προβολές: 362
  • ektrof4.webp
    ektrof4.webp
    14,7 KB · Προβολές: 311
  • ektrof3.webp
    ektrof3.webp
    11,1 KB · Προβολές: 296
  • ektrof2.webp
    ektrof2.webp
    11 KB · Προβολές: 299
και καποιες ακομα.
στο βαθος ειναι ενα μικρο δωματιο για τον καυστηρα του σπιτιου.
τις πολυ κρυες ημερες του χειμωνα θα μενει ανοικτη η πορτα για να επικοινονει με το εκτροφειο ωστε να υπαρχει θερμανση...
τις αλες ημερες θα κλεινει η πορτα οσο γινετε πιο καλα.
 

Συνημμένα

  • DSC00675.webp
    DSC00675.webp
    6,6 KB · Προβολές: 221
  • DSC00673.webp
    DSC00673.webp
    7,8 KB · Προβολές: 251
  • DSC00669.webp
    DSC00669.webp
    16,1 KB · Προβολές: 261
  • DSC00656.webp
    DSC00656.webp
    12,1 KB · Προβολές: 212
οσο περναν οι μερες και προχοραει το εργο θα βαζω και αλες φωτο.
τωρα... εχω ενα παταρι μεσα στο εκτροφειο (60χ110χ220 φωτο 6)και για να μη μεινει ανεκμεταλευτο θα το κανω κλουβα. εχω ηδη 1 ζευγ. Γκουλντιαλ και 1 ζευγ ζεμπρακια. Να κανω το χωρο μια κλουβα η να το χωρισω και να βαλω καθε ειδος χωριστα;
 
Mαρκο ειναι εξαιρετικη η κατασκευη σου και συγχαρητηρια!

Σκεφτηκα ομως οτι ισως ο καυστηρας και οι οποιες ελαχιστες αναθυμιασεις ισως κανουν κακο στα πουλια; 😕
 
θα εχει παραθυρο για εξαερισμο στο δωματιο του καυστηρα οποτε δε νομιζω να εχει προβλημα. και η πορτα που θα χωριζει τον καυστηρα με το εκτροφειο θα φροντισω να ειναι οσο ποιο αεροστεγης γινετε. με λαστιχο κτλ.
ετσι και αλιως θα ανοιγει μονο τις πολυ κρυες ημερες δε θα ειναι παντα ανοικτη.
 
Καλη δουλεια Μαρκο, μπραβο, αλλα αν θελεις να ζεστενονται τα πουλια απο τον καυστηρα αυτο μπορει να γινει μονο αν περασει το μπουρι μεσα απο τον χωρο τους, γιατι με τον καυστηρα σε χωριστο μερος δεν θα παει καθολου ζεστη εκει (δοκιμασμενο). Καλη επιτυχια-ευκολια.
 
φιλε μου χρονια πολλα και καλη χρονια εγω θα σου πρωτινα να τραβηξεις μια γραμη και να βαλεις ενα σωμα με θερμοστατικη κεφαλη οποτε θα εχεις σταθερη θερμοκρασια στο χωρο σου. και εγω ειχα πρωτα τον καυστηρα οπως λες εσυ αλλα δεν ειχα ποτε σταθερη θερμοκρασια. εβαλα το σωμα και ησηχασα φιλικα σακις_40
 
αυτες τις μερες με το κρυο, με τη βοηθεια μονο του καυστηρα το δωματιο εχει μεσα 17-18 βαθμους σταθερα.
δειτε και πως εφτιαξα την "παταροκλουβα"
 

Συνημμένα

  • DSC00678.webp
    DSC00678.webp
    9,7 KB · Προβολές: 261
  • DSC00679.webp
    DSC00679.webp
    22,8 KB · Προβολές: 275
  • DSC00680.webp
    DSC00680.webp
    13,8 KB · Προβολές: 272
  • DSC00681.webp
    DSC00681.webp
    11 KB · Προβολές: 268
δεν ειναι και οι ποιο καθαρες φωτο...
εδω ειναι τα γκουλνιαν μου μετα το μπανιο.
 

Συνημμένα

  • DSC00683.webp
    DSC00683.webp
    19,8 KB · Προβολές: 288
  • DSC00682.webp
    DSC00682.webp
    10,4 KB · Προβολές: 221
Ωραία κατασκευή και έξυπνο να εκμεταλλευτής τον χώρο στο πατάρι.

Μια απορία όμως έχω. Πως θα καθαρίζεται; Δεν είδα στις φωτό να έχεις βάλει κάτι στον πάτο.
 
προς το παρων εχω ριξει αμμο στον πατο την οποια θα ανανεωνω οποτε χρειαζετε. Οταν τα καταφερω θα φτιαξω ταψακια μεταλικα για πιο ευκολο καθαρισμα.
 
καταρχην να σου πω συγχαρητηρια
καποια στιγμη θα ακολουθησω τα χναρια σου
ειναι δουλεια υπέροχη
με το θεμα της κατασκευης αυτου του κτισματος εχεις αδεια απο πολεοδομία; η λογω οτι στεγαζεις πτηνα το χτιζεις ελευθερα;υπαρχει περιπτωση να εχουμε αδεια χτισιματος μικρης αποθηκης που προοριζεται για ζωα;
ο λογος που σε ρωταω είναι οτι ενδιαφερομαι και εγω για κατι παρόμιο
να με συμπαθας
 
διστηχος χωρις αδεια δε μπορεις να χτισεις τιποτα. εκτος κ αν ειναι κατω απο 2 μετρα και δεν εχει τσιμεντο για οροφη απ οτι εχω ακουσει.
τωρα αν δεν μπορεις να βγαλεις αδεια... μια λιομενη κατασκευη θα ειναι οκ νομιζω.
 
Επειδή και εγώ το έψαξα για το θέμα της άδειας ισχύει αυτό που λέει ο Μάρκος. Δεν μπορείς να κατασκευάσεις τίποτα χωρίς άδεια. Ακόμη και ένα γκαραζ για το αυτοκίνητο που δεν είναι κτιστό θέλει άδεια. Και φυσικά επειδή για να βγάλεις άδεια θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι σχεδόν όλοι είμαστε παράνομοι.

Βέβαια η πολεοδομία δεν έρχεται από μόνη της να σε γράψει. Πρέπει κάποιος να κάνει καταγγελία. Οπότε προσοχή στους γείτονες
 
πολυ σωστα στεφανε. αν σε "καρφωσουν" την ωρα που χτιζεις ειναι το προβλημα. αυτοφορα, τρεξιματα κτλ... 😡
 
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Αν με καρφώσει κανένας μετά θα πάρω όλη τη γειτονιά με τη σειρά. Θα έχει μετά πολύ δουλειά η πολεοδομία. Δε θα μείνει τίποτα όρθιο.:D
 
Back
Top