Γενικά Το νεο μου καναρινακι αγνωστου φυλου ακομα

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
ο/η μικρουλης/α ειναι ενα μηνα μεγαλο και επεσε τυχαια στα χερια μου απο δωρο απο τον θειο μου που τωρα αρχισε να ασχολητε με τα καναρινια

εσεις πως το κοβετε αρσενικο η θυληκο
 

Συνημμένα

  • canaryyy.webp
    canaryyy.webp
    18,3 KB · Προβολές: 127
  • can.webp
    can.webp
    26,1 KB · Προβολές: 124
  • cany.webp
    cany.webp
    28,3 KB · Προβολές: 137
  • cccc.webp
    cccc.webp
    33,8 KB · Προβολές: 128
Άλλαξε κλουβί επειγόντως...

ειναι πολυ μεγαλο το ξερω δεν εχω κανενα διαθεσιμο τωρα εχω μια ζευγαρωστρα να το βαλω με το χωρισμα επιδη ειναι και ενα αλλο καναρινι μου στην ζευγαρωστρα η να τους αλλαξω κλουβια
 
Άλλαξε κλουβια πλυνει καλά τα κλουβιά πριν τοποθέτησης μέσα τα πουλάκια.. Κ μόλις βάλεις τον μικρο στην ζευγαρωστρα.. Βάλτου και το χώρισμα ν του περιορίσεις τον χώρο
 
αληθεια γιατι απαγορευεται να ειναι το μικρο στο μεγαλο κλουβι λογο που ειναι μεγαλο και με τις πτησεις θα κουραζεται;
γιατι ολη μερα καθεταο στο πλαι τοθ κλουβιου στο πιο ψηλο κλαδι. Επιτρεπαιτε να του βαλω την φωλια για το βραδυ ωστε να κοιματε εκει μεσα η απαγορευεται
 
Ναι θελου όμως είναι ενός μήνα δεν τρώει καν σπόρους κακά καλά έχει αδύναμα φτερά. Για αυτό καλύτερα σε μικρότερο.
 
Συμφωνώ με Παναγιώτη. Σ αυτή τη φάση τα καναρινάκια αδυνατίζουν ούτως ή άλλως, γιατί να το επιβαρύνει κι άλλο με τόσο μεγάλο κλουβί και να κουράζεται;
Το να καθαρίσει και τα δύο κλουβιά και να κάνει την τράμπα δύσκολο! Για να γίνω σωστό καθάρισμα και απολύμανση πρέπει το πουλί να μην είναι μέσα στο κλουβί. Αν έχεις τη δυνατότητα Αλέξανδρε πάρε ένα μικρό ατομικό κλουβάκι που κάνει 10 ευρώ ή ζήτα από το θείο σου μήπως έχει κάποιο μικρό να σου δανείσει. Πριν το χρησιμοποιήσεις πολύ καλή και σχολαστική απολύμανση!

εσεις πως το κοβετε αρσενικο η θυληκο
Τα καναρίνια δεν γίνεται "να τα κόψεις" από μακριά και μόνο για το φύλο τους. Εκτός αν είναι μωζαικ που φαίνεται το φύλο λόγω χρώματος. Οπότε Αλέξανδρε ΥΠΟΜΟΝΗ! Σε 2 μήνες αν είναι αρσενικό θα αρχίσει να σαλιαρίζει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

επιτρεπαιτε να του βαλω την φωλια για το βραδυ ωστε να κοιματε εκει μεσα η απαγορευεται
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Πιστεύω και να του βάλεις δε θα μπαίνει πια!

*Αλέξανδρε μου θα σε παρακαλούσα για να βοηθήσεις το διάλογο και την ομαλή συνέχιση της κουβέντας μας να βάζεις ερωτηματικά όταν θες να ρωτήσεις κάτι. :)
 
οκ αλλα

Ναι θελου όμως είναι ενός μήνα δεν τρώει καν σπόρους κακά καλά έχει αδύναμα φτερά. Για αυτό καλύτερα σε μικρότερο.

τρωει σπορους κανονικα και τα κλαδια στο κλουβι δεν ειναι το ενα μακρια απο το αλλο τωρα που ειναι ενος μηνα μεγαλο μπορει να πιει νερο για αυτο ειχα ρωτισει αν γινεται να το βαλω μαζι με το αλλο αλλα με χωρισμα για να βλεπει τον μεγαλο ωστε να μαθενει
 
Για ν ζεί και ν είναι κινητικό ξέρει μόνο του.. Μόνο πρόσεξα κόκκινη σκόνη στην αυγοθήκη πέτα την αυτή... Και φτιάξε μια αυγοτροφη η αυγουλακι..
 
εγω θα διαφωνησω για χαρα ειναι το κλουβι μεγαλο μεγαλο
το θεμα ειναι στην διατροφη του να ειναι πλουσια σε πρωτεινες
 
Μην το βάλεις με χώρισμα με το αρσενικό. Πολλά μπορούν να γίνουν. Αφού τρώει σπόρια άστο στο μεγάλο κλουβί αλλά βάλε πιο πολλα κλαδάκια.

Αυτή την κόκκινη βιταμίνη καλό θα ήταν να μην τη δίνεις ούτε στο μικρό ούτε στο μεγάλο. Μόνο λίπος είναι και μπαγιάτικα μπισκότα με μέλι. Χίλιες φορές να φτιάξεις μόνος σου μια σπιτική αυγοτροφή οικονομική και θρεπτική, που ξέρεις τι έχει μέσα και ξέρεις ότι όλα είναι φρέσκα και καθαρά.
Εδώ: Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές | PetBirds
θα βρεις μια πληθώρα από διάφορες συνταγές. Ψάξε και κάνε αυτή που σε βολεύει πιο πολύ.

Το μικρό μέχρι τώρα τι έτρωγε; Αν έτρωγε μόνο σκέτο βραστό αυγό, τότε δωστου βραστό αυγό.

Επίσης πρέπει να του δίνεις πολλά.σκούρα λαχανικά και μήλο. Μπροκολο, κουνουπίδι, ζοχο, γλυστριδα κτλ. Αν έχεις χλωρά ή αποξηραμένα βότανα επίσης να του δίνεις. Τώρα είναι στην ηλικία που δοκιμάζει τα πάντα και θα τα τρώει όταν μεγαλώσει. Δώσε όντως βάση στη διατροφή του για να γίνει ένα υγιές καναρινακι! :)
 
Back
Top