Γενικά Το νεο μου μελος

ΓΙΩΡΓΟΣ Z

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Ιωάννινα
ειναι αυτος ο παπαγαλος μου τον εκαναν δωρο... Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οσοι εχουν και γνωριζουν καποια πραγματα ας μου απαντησουν.. Πως μπορω να ηρεμησω τον παπαγαλο γιατι ειναι αγριος;
 

Συνημμένα

  • DSC01449.webp
    DSC01449.webp
    61,7 KB · Προβολές: 102
  • DSC01447.webp
    DSC01447.webp
    55,1 KB · Προβολές: 93
  • DSC01442.webp
    DSC01442.webp
    67,7 KB · Προβολές: 85
Είναι ένας πολύ ωραίος παπαγάλος! Είναι δυνατόν να εξημερώνει ένα άγριο πτηνό. Πρέπει να έχετε υπομονή και να περάσουν τα μαθήματα στο πουλί του ρυθμό. Ινδικό Ringneck Parrots ανάγκη να αντιμετωπίζονται τακτικά ούτως ώστε να παραμείνουν εξημερώνει, αλλά είναι δυνατόν να εξημερώνει τους και αν είναι άγρια.

Γνωρίζεις την ηλικία του;
 
πολυ ωραιος ο παπαγαλος σου! Οταν λες αγριος τι εννοεις;δεν πιστευω να ναι απο αυτους που ειναι ελευθεροι εδω...
 
α επισης να σου πω οτι εκει που του χεις βαλει την ταιστρα θα δυσκολευεται πολυ να φαει γιατι ειναι και μικρη!
 
παιδια μου ειπε αυτος που μου τον εκανε δωρο οτι απο εκει που τον αγορασε του ειπαν οτι ειναι 1 χρονων, αλλα ειναι και δαχτυλιδομενος...
 
Nα τον χαιρεσαι! :D:) Τι γραφει το δαχτυλιδι του; Ειναι δυνατο να τον εξημερωσεις αλλα με πολυ υπομονη και επιμονη! Εχω να σου προτεινω να τον κρατας μεσα στο σπιτι και οχι εξω, ετσι θα ειναι σε επαφη με τους ανθρωπους 24 ωρες το 24ωρο και θα βοηθησει στην εξημερωση του. Επισης καλυτερα χωρις αλλα πουλια στο δωματιο ωστε να νιωθει πιο οικεια με εσενα και οχι με αλλα πουλια.

Και κατι ακομη... Το κλουβι του μου φαινεται ακαταλληλο...☹ πολυ χαμηλο για ενα πουλι με μακρια ουρα και οι ταιστρες πολυ μικρες και σε αβολη θεση για να φαει...
 
ειναι αυτος ο παπαγαλος μου τον εκαναν δωρο... Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οσοι εχουν και γνωριζουν καποια πραγματα ας μου απαντησουν.. Πως μπορω να ηρεμησω τον παπαγαλο γιατι ειναι αγριος;
Μπορώ να σου πω (αν δε το ξέρεις ακόμα) ότι είναι αγοράκι. Και αυτό γιατί στην ράτσα αυτή τα αρσενικά έχουν αυτό το μαύρο ''κολιέ'' στο λαιμό τους σαν και αυτό που έχει ο δικός σου και βλέπω στις φωτογραφίες. Κούκλος είναι να τον χαίρεσαι :)
 
Μπορώ να σου πω (αν δε το ξέρεις ακόμα) ότι είναι αγοράκι. Και αυτό γιατί στην ράτσα αυτή τα αρσενικά έχουν αυτό το μαύρο ''κολιέ'' στο λαιμό τους σαν και αυτό που έχει ο δικός σου και βλέπω στις φωτογραφίες. Κούκλος είναι να τον χαίρεσαι :)
Λάθος έκανα κοριτσάκι είναι με ξεγάλασε η σκιά απο το κάγκελο του κλουβιού του, που έπεφτε στο λαιμό του:D
 
Και παλι ειναι αρκετα μικρος αν ειναι ενος ετους για να εχει σχηματιστει ο δακτυλιος στο λαιμο. Εως 2-3 ετων σχηματιζεται! 😉
 
Γιώργο καλησπέρα.
Δώρο είναι και υποθέτω ότι θα τον κρατήσεις και θα ασχοληθείς μαζί του.
Γι αυτό πρώτα απ' όλα μάθε τι ράτσας είναι και πόσο μέγεθος θα φτάσει μεγαλώνοντας.
Αγόρασέ του ένα όσο το δυνατόν πιό ευρύχωρο κλουβί, με τις μπάρες οριζόντιες έτσι ώστε να σκαρφαλώνει, και κάποια παιχνίδια αναρρίχησης ή ότι άλλο για παπαγάλους.
Πρωτίστως όμως, ταϊστρες και ποτίστρες για το είδος του και όχι αυτές του κλουβιού που το έχεις που είναι για καναρίνια ή για άλλα πιό μικρά πτηνά.
Επίσης μάθε τι τροφή πρέπει να τρώει γιατί για κάθε ράτσα, σωματότυπο αλλά και προέλευση χώρας, παπαγάλων, υπάρχει αντίστοιχη διατροφή.
Ανέτρεξε στο site και βρές άρθρα και posts, για το συγκεκριμμένο πουλί.
Ζήτα βοήθεια από ανθρώπους μέλη, που έχουν αντίστοιχο είδος στην κατοχή τους.
Αυτά από έναν "καναρινά". Να τον ή την χαίρεσε,
Φιλικά,
 
Να τον χαιρεσαι! Πιστευω με ενα καλο κλουβακι και με πολλη αγαπη θα ειναι ευτυχισμενος. Οσο για την εξημερωση υπομονη θελει και ολα θα ερθουν μονα τους
 
Back
Top