Ασθένειες Το νύχι του lovebird μου έσπασε και έχει αίμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Παιδια τωρα ειδα οτι το νυχακι του lovebird μου εσπασε και εχει αιμα και ποναει.
Τι να κανω;
 
Ναι βγαζει αιματακι. Οκ θα του βαλω ☹

Μπεταντιν εχω μονο αλλα δεν με αφηνει να του τκ βαλω,
Πεταει πανω μου και δεν με αφηνει να βαλω το δαχτυλο να ανεβε γιατι ποναει...
Τι να κάνω;
 
Δεν το πιάνεις στα χέρια σου; Πιάσε το εντελώς και τύλιξέ το με μία πετσέτα σαν σουβλάκι. Έτσι νοιώθει ασφάλεια και δεν τρομάζει. Έχεις καταλάβει που το μάγκωσε;
 
Δεν θα τρομαξει αν το πιασω ετσι στα χερια μου;
Τον πιανω αλλα οχι ετσι απο πανω γιατι θα φιβηθει με το βαμβακι ή οχι;
 
Τον επιασα, τελικα δεν τρομαξε αλλα δεν ξερω αν εβαλα καλη ποσοτητα με τη μπατονετα.
Ενιωθα σαν να μην πηγαινε καθολου μπεταντιν στο ποδι.
Επισης οταν πηγα να βαλω τη μπατονετα την εκανε με το ραμφος του!
Λετε να παθει κατι;
Πωπω αγχωθηξα, μακαρι να μην ειχα βαλει καθολου. Παντως τον ποναει το ποδαρακι του γιατι το εχει μαζεμενο.
Μαλλον εγινε οταν πεταρισε για να βγει εξω.
Ηρθε στα καγκελα με ενα πηδημα και εκανε τα φτερα του για να τον βγαλω εξω.. Εκει μονο μπορει να εγινε.
 
Ναι σταματησε να τρεχει αιμα απο οτι ειδα και εφυγε το σπασμενο νυχι (οχι ολο, εννοω το κομματακι που εσπασε).
Με το μπεταντιν θα παθει τιποτα που εβαλε στο στομα του;
Τσαγακι ριγανης εννοεις να του φτιαξω και να του το βαλω στο δοχειο νερου;
 
Με το μπεταντιν θα παθει τιποτα που εβαλε στο στομα του;
Όχι μην φοβάσαι.
Τσαγακι ριγανης εννοεις να του φτιαξω και να του το βαλω στο δοχειο νερου;
Ναι, δώσε βάση στον τρόπο προετοιμασίας και φυσικά άφησέ το να κρυώσει πριν το δώσεις. Αν και θα κρυώσει αρκετά με την αραίωση.
 
Αχ με αγχωνουν αυτες οι παρασκευες γιατι φοβαμαι μην κανω λαθος στην ποσοτητα.
Αν καταλαβα καλα σε ενα μπρικι βαζω 1 κουταλακι του γλυκου ριγανη και λιγο πριν βρασει τι βγαζω απο τη φωτια, περιμενω να κρυωσει και το δινω;
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου Μαρια!
 
Σ' ένα μπρίκι βάζεις νερό. Όταν πάρει βράση, το κατεβάζεις από την φωτιά, βάζεις ένα κουταλάκι του γλυκού ρίγανη, το σκεπάζεις να μην φεύγουν οι υδρατμοί με τα αιθέρια έλαια και το αφήνεις γύρω στα 10 λεπτά, όσο λέει το άρθρο.
Το σουρώνεις, τα αραιώνεις κατά 50% με τρεχούμενο νερό και όταν κρυώσει εντελώς, το βάζεις στην ποτίστρα.
Αν περισσέψει ή το πίνεις ή το φυλάς στο ψυγείο και την επομένη, το ανακινείς, το αφήνεις να πάρει την θερμοκρασία δωματίου και αλλάζεις το νερό της ποτίστρας με φρέσκο.
Μην έχεις άγχος με τις ποσότητες.
 
Οκ ευχαριστω παρα πολυ!
Θα το κανω αργοτερα γιατι τωρα εχω δουλεια για 2 ωρες εκτος σπιτιου.
Βασικα μαθημα.
Ελπιζω να μην υπαρχει θεμα!
 
Back
Top