Αναπαραγωγή Το πάροτλετ μου ετοιμάζεται να κάνει αυγό

Αναστασια1210

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2019
Μηνύματα
45
Θέλω την βοήθεια σας... Η Πεπιτα ετοιμάζεται για αυγό, σήμερα τους είδα πρώτη φορά να ζευγαρώνουν, δεν έχω φωλιά στο κλουβί γτ θεώρησα ότι είναι μικρη ακόμη (6 μηνών) αλλά μάλλον ετοιμάζεται σήμερα να κάνει αυγό... Θα πάρω φωλιά το απόγευμα... Μέχρι τότε τι να κάνω γτ την βλέπω ότι έχει κουρνιάσει σε μια γωνιά.. Έχει μαζέψει και το χαρτί που τους βάζω κάτω κ κάθεται επάνω του
 
Ασβέστιο π.χ. κόκκαλο σουπιάς υπάρχει στη διάθεσή της, Αναστασία; Επίσης σταγόνες υγρού ασβεστίου θα πρέπει άμεσα να προμηθευτείς και να τις έχεις πάντα πρόχειρες. Το τελευταίο το γράφω διότι το πουλάκι είναι μικρό ηλικιακά και δυστυχώς (έξω από εδώ) αυξάνονται οι πιθανότητες δυστοκίας.
Σου επισυνάπτω το παρακάτω άρθρο, κι αχρείαστο να είναι https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Απο διαθεση πως ειναι;
Είναι ζωηρή μια χαρά την βλεπω
[automerge]1575631644[/automerge]
Ασβέστιο π.χ. κόκκαλο σουπιάς υπάρχει στη διάθεσή της, Αναστασία; Επίσης σταγόνες υγρού ασβεστίου θα πρέπει άμεσα να προμηθευτείς και να τις έχεις πάντα πρόχειρες. Το τελευταίο το γράφω διότι το πουλάκι είναι μικρό ηλικιακά και δυστυχώς (έξω από εδώ) αυξάνονται οι πιθανότητες δυστοκίας.
Σου επισυνάπτω το παρακάτω άρθρο, κι αχρείαστο να είναι
Υπάρχει κόκαλο σουπιάς και minerals πάντα μέσα στο κλουβί... Ελπίζω να πάνε όλα καλά
 
Το ότι ζευγαρώνουν δεν σημαίνει ότι ετοιμάζεται άμεσα να κάνει αυγό. Μπορεί να κάνει μπορεί κι όχι αν εσύ ρυθμίσεις τις συνθήκες διαβίωσής τους έτσι ώστε να το αποτρέψεις. Είναι μικρή όπως είπες και είναι επικίνδυνο γι'αυτήν θεωρώ. Η φωλιά δεν βοηθάει καθόλου για να αποτρέψεις την ωοτοκία, ίσα ίσα το προκαλείς περισσότερο. Προτείνω να τη βγάλεις άμεσα, να τα βάζεις για ύπνο έως και 14-15 ώρες σε σκοτάδι και λιτή διατροφή μόνο με σπόρους και λαχανικά για ένα διάστημα. Και αν έχει ζέστη το σπίτι, τα μπάνια βοηθάνε.
 
Θα συμφωνήσω με τον Ανέστη @Φοίβος . Κύριο μέλημά σου πρέπει να είναι να την αποτρέψεις να κάνει αυγά και να την βγάλεις από την αναπαραγωγική της διάθεση. Η φωλιά στη συγκεκριμένη περίπτωση περισσότερο κακό θα κάνει παρά θα βοηθήσει. Όπως σου είπαν και παραπάνω είναι αρκετά μικρή και μια πιθανή γέννα μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη για την υγεία της.
 
Έχουμε 7 αυγά! Έβαλα ότι χρειάζεται για την υγεία τους. Έχω προσθέσει πολλά στην διατροφή τους για να παίρνουν όσο δυνατόν όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Ευτυχώς δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα... Περιμένω από μέρα σε μέρα τα μωράκια 😊
 
Καλή τύχη. Αλλά μας ρωτάς και δεν ακολουθείς τις συμβουλές μας που αφορούν την υγεία τους. Έξι μηνών πουλάκι είναι μωρό. Δεν έπρεπε για κανέναν λόγο να βρίσκεται σε αυτήν την φάση.
 
Καλή τύχη. Αλλά μας ρωτάς και δεν ακολουθείς τις συμβουλές μας που αφορούν την υγεία τους. Έξι μηνών πουλάκι είναι μωρό. Δεν έπρεπε για κανέναν λόγο να βρίσκεται σε αυτήν την φάση.
Δεν το προκάλεσα εγώ δεν είχα καν φωλιά... Προσπάθησα να το αποτρέψω αλλά... Οπότε τώρα είμαστε σε αυτήν την φάση, σας ρώτησα γτ μου συνέβη πρώτη φορά αυτο κ πανικοβλήθηκα
 
Αναστασία, στις 6 Δεκεμβρίου πήρες τη φωλιά και την ίδια μέρα σου είπαμε ότι είναι καλύτερα να τη βγάλεις. Εαν δεν είχες τη φωλιά κι ακολουθούσες και τα υπόλοιπα που σου προτείναμε το πιθανότερο είναι να μην γεννούσε το πουλάκι. Όσα σου είπα κι εγώ κι οι υπόλοιποι δεν σου τα προτείναμε στην τύχη, είναι τεχνικές που έχουμε δοκιμάσει όλοι όσοι έχουμε παπαγάλους σε ζευγάρια αλλά αλλά και γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν εμπειρία με πουλιά αλλά για τους εκάστοτε λόγους μας δεν επιδιώκουμε την αναπαραγωγή σε κάποιες στιγμές. Στην περίπτωσή σας ο λόγος είναι το ενδεχόμενο πρόβλημα υγείας απο την αναπαραγωγή κι όχι επειδή π.χ. Δεν είχες χώρο για τα κλουβιά που σημαίνει ότι είναι θέμα μεγάλης σημασίας ίσως και ζωτικής. Να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό που δεν το ανακάλυψες με τον σκληρό τρόπο ότι αυτό είναι επικίνδυνο. Η δυστοκία είναι κάτι που δεν γνωρίζεις προφανώς γι'αυτό και δεν αντιλάμβάνεσαι τον κίνδυνο αλλά αποβαίνει συχνά μοιραία για τα θηλυκά και η μικρή ηλικία αυξάνει κατακόρυφα τον κίνδυνο. Ακόμη δεν πέρασε ο κίνδυνος για όλες τις πιθανές επιπλοκές στην αναπαραγωγή απο νεαρούς ανώριμους γονείς αλλά δεν είναι της ώρας να σε τρομάξω. Ο σκοπός του μηνύματός μου δεν είναι να σε "δικάσω" για την επιλογή σου απλά με κάνει κι απορώ γιατί κάποιος που ζητάει βοήθεια και του την προσφέρουν δεν την παίρνει και κάνει τελικά αυτό που θα έκανε ούτως ή άλλως χωρίς να ρωτήσει, πόσο μάλιστα όταν του εφιστούν την προσοχή για προβλήματα υγείας.

Αυτά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχουμε 7 αυγά! Έβαλα ότι χρειάζεται για την υγεία τους. Έχω προσθέσει πολλά στην διατροφή τους για να παίρνουν όσο δυνατόν όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Ευτυχώς δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα... Περιμένω από μέρα σε μέρα τα μωράκια 😊
Επομένως Αναστασία τώρα τα κλωσάει; Πότε περιμένεις το πρώτο να σκάσει;
 
Επομένως Αναστασία τώρα τα κλωσάει; Πότε περιμένεις το πρώτο να σκάσει;
Από μέρα σε μέρα.. Το πρώτο αυγό γεννήθηκε στις 6 Δεκεμβρίου και μετά μέρα παρά μέρα έκανε αυγο
 
Back
Top