Φροντίδα Το πήρα τελικά το καναρινάκι

Εγγραφή
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
419
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα!
Παιδιά το πήρα το πουλάκι την περασμένη Πέμπτη.
Δεν θα το πιστέψετε! Όλη μέρα κελαηδάει (τους ήχους που κάνουν τα θηλυκά δηλαδή) και πηδάει από κλαδί σε κλαδί.Επιπλέον έφαγε τους σπόρους του, μπρόκολο και πιπεριά, ήπιε νερό και σήμερα έκανε και μπάνιο.Το βράδυ γλάρωσε κατά τις 6μισι και στις 7μισι που το είδα είχε κοιμηθεί.
Το δυσάρεστο είναι ότι εκτός από την αραίωση στο κεφάλι που είναι αρκετά μεγάλη, από την ουρά του έχουν απομείνει μόνο δύο φτερά και έχουν λιγοστέψει τα πούπουλα στην περιοχή της αμάρας. Του βάζω ένα κομματάκι αυγό κάθε μέρα και αυγοτροφή.Τα τρώει και τα δύο.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι κουτσουλιές είναι αρκετά μεγάλες και αρκετά υγρές τις περισσότερες φορές. Σκέφτηκα ότι μπορεί να οφείλεται στην απότομη αλλαγή μείγματος σπόρων γιατί προφανώς στο πετ σοπ τρεφόταν με χύμα και παρέλειψα να πάρω λίγη απ' αυτή για να γίνει ομαλά η αλλαγή.Την ερχόμενη εβδομάδα με το καλό, θα στείλω δείγμα για μικροβιολογική εξέταση.
Πάντως σαν γενική εικόνα είναι πολύ καλά.
1.jpg2.jpg
 
Μπραβο Γιαννη , μακαρι να επανελθει το πουλακι συντομα.
Ναι Δημήτρη το ελπίζω! Σ΄ ευχαριστώ πολύ!
Ψυχούλα μου γλυκιά! 😍🧿 Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι γερό και σιδερένιο!💪 Από εδώ και πέρα όλα θα είναι πολύ καλύτερα!🙂🐤
Μακάρι Μαρία,το εύχομαι! Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ!
Είναι μια ομορφιά.🥰 Εύχομαι όλα να πάνε καλά. 😊
Ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ το εύχομαι!
Καλη δύναμη και στους δυο σας.
Σ' ευχαριστούμε πολύ!

Παρέλειψα να πω ό,τι το μέγεθος ήταν λίγο μικρότερο από τα υπόλοιπα καναρινάκια που ήταν και εκεί όπως και από τα δικά μου που είναι ίδια ράτσα (σκουφάτο). Δεν ξέρω σε τι μπορεί να οφείλεται, ίσως να είναι και ιδέα μου.
Θα λάβετε ενημέρωση για τις εξελίξεις όσο πιο σύντομα γίνεται, είμαι αρκετά πιεσμένος όμως θα προσπαθήσω να βρώ λίγο χρόνο! Καλό απόγευμα να έχετε!
 
από την ουρά του έχουν απομείνει μόνο δύο φτερά
Μην ανησυχείς, θα ξαναβγούν.
οι κουτσουλιές είναι αρκετά μεγάλες και αρκετά υγρές
Βάλε κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και ανέβασε φωτογραφίες.
μείγματος σπόρων
Ποιο πήρες ?
οι κουτσουλιές είναι αρκετά μεγάλες και αρκετά υγρές
και έχουν λιγοστέψει τα πούπουλα στην περιοχή της αμάρας
Τα παραπάνω δημιουργούν μια υποψία πυρώματος, βάλε οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
 
Βάλε κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και ανέβασε φωτογραφίες.
Οκ θα το κάνω.
Ποιο πήρες ?
Είναι της versele laga που ξέρω ότι ειναι καλή και τη χρησιμοποιώ και στα άλλα μου πουλάκια με μεγάλη επιτυχία.
Τα παραπάνω δημιουργούν μια υποψία πυρώματος, βάλε οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Ναι έχω βάλει όμως δεν το χρησιμοποιεί και προς το παρόν βάζω λίγα τρίμματα στα σποράκια του. Σκέφτηκα επίσης να του πάρω και μια πέτρα ασβεστίου μπας και.
 
Καλησπέρα παιδιά, καλή εβδομάδα και συγνώμη για την αργοπορία.Καλύτερα τα πάει το καναρινάκι, η ουρά σχεδόν φύτρωσε και τα πούπουλα στην περιοχή της αμάρας έχουν αρχίσει να πληθαίνουν. Στο κεφάλι δεν βλέπω μεγάλη βελτίωση όμως σήμερα θα την πάω στον κτηνίατρο να μου πει και αυτός τη γνώμη του.
Θα σας ενημερώσω αργότερα για το τι μου είπε.
Βάλε κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και ανέβασε φωτογραφίες.
α.jpgβ.jpgγ.jpg
 
Ιωάννη ποια είναι η διατροφή του πουλιού;
 
Ιωάννη ποια είναι η διατροφή του πουλιού;
Τρέφεται με σπόρους και αυγοτροφη (λίγη κάθε μέρα) της versele laga, ένα λαχανικό ημερησίως και φρούτο μια φορά την εβδομάδα.

Την πήγα και στον κτηνίατρο χθες, στη Λυκόβρυση, στον κύριο Νικόλαο Κελμαερ. Για τα πούπουλα δεν είχε όπως και για το ποδαράκι προφανώς, όμως μας έγραψε ένα φάρμακο για το άσθμα,το Baytril, που μας πληροφόρησε ότι έχει. Σήμερα το πρωί πήγα και το πήρα όμως απ' έξω γράφει ο,τι προορίζεται για ορνίθια και γαλοπούλες...Θα τηλεφωνήσω σήμερα στον κύριο Κελμαερ να μου το εξακριβώσει πριν το χρησιμοποιήσω, καλού κακού. Μου είπε επίσης ο,τι δεν χρειάζεται να στείλω κουτσουλιά για διάγνωση...
Συνολικό κόστος 25ευρώ για δύο πουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το baytril ειναι αντηβακτηριακο ευρεος φασματος που δεν βλεπω πως συνδέεται με διαγνωση άσθματος.

Με το ιστορικο που εχει το πουλακι επιβάλλεται εξέταση κουτσουλιας.

Σε οτι αναφορα το γιατρο...το μεροκαματο να βγαινει...
 
Χαιρετίσματα πεσ'του του κυρίου Κελμαερ
Τόσο χάλια ε...;😬

@HxC Και βέβαια, είχα προλάβει και είχα στείλει πριν την πάω στον γιατρό, παράλειψη μου που δεν σας το είπα, όμως δεν έχουν έρθει ακόμα αποτελέσματα. Δεν το αφήνω έτσι το θέμα.
@Tony Forpus Ναι θα πάω σε άλλον, κανονίστηκε. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το baytril.
Σε οτι αναφορα το γιατρο...το μεροκαματο να βγαινει...
...Πάντα...
 
Back
Top