Ασθένειες Το πίσω δάχτυλο καναρινιού αντί να είναι πίσω είναι στο πλάι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης KonnaSnf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

KonnaSnf

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2021
Μηνύματα
41
Πόλη
Κατερίνη
Καλησπέρα! Έχω παρατήσει τις τελευταίες μέρες το ποδαράκι από το καναρινάκι, πως το πίσω δαχτυλακι αντί να είναι πίσω είναι στο πλαι...αυτο πως μπορεί να έχει γίνει? Και επίσης υπάρχει περίπτωση να πάει στη θέση του?IMG_20210328_153411.webpIMG_20210328_153317.webp
 
αυτο πως μπορεί να έχει γίνει?
Κατά πάσα πιθανότητα φταίει το ''βρακί'' του κλουβιού.
Όταν κάθεται στην πατήθρα πάλι στραβώνει το δάχτυλο ?
Στο σβέρκο έχει μεγάλη αραίωση φτερών, το έχεις ψάξει ? του κάνεις κάποια θεραπεία ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το "βρακί"? Γιατί έτσι?
Όταν κάθεται στη πατηθρα το έχει πίσω μεν, αλλά πλάγια-πίσω δε..
Επίσης για την αραίωση..το καναρινάκι το βρήκα έτσι τον Νοέμβριο..ρώτησα σε πετ σοπ και σε κτηνίατρο και με είπαν είτε για ψώρα, είτε ότι το έκαναν άλλα πουλάκια, και πως θα βγει φτέρωμα μετα την πτερροροια κατά τον Σεπτέμβριο Οκτώβριο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
το "βρακί"? Γιατί έτσι?
Γιατί μαγκώνουν τα νύχια τους και στην προσπάθεια τους να φύγουν τραυματίζονται.
ρώτησα σε πετ σοπ και σε κτηνίατρο και με είπαν είτε για ψώρα,
Έδωσες κάποιο φάρμακο ?
Θα μπορούσες να στείλεις ταχυδρομικώς κοτσιλιές για έλεγχο (για τυχόν προβλήματα - ασθένειες) στο παρακάτω εξεταστικό:
θα βγει φτέρωμα μετα την πτερροροια κατά τον Σεπτέμβριο Οκτώβριο..
Μπορείς να δώσεις βιταμίνες να το βοηθήσεις, Necton-biotin, Muta-vit, Tabernil- Muda.
Και επίσης υπάρχει περίπτωση να πάει στη θέση του?
Το δάκτυλο ίσως να επανέλθει μόνο του, ίσως μια επίσκεψη στον Κτηνίατρο να βοηθούσε.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ πήγα στον κτηνίατρο και για το ποδαράκι με είπε απλά να βάλω πεπανθολ ή πενατεν..
Βιταμίνες δίνω της ταφαρμ, στο νερό της..
Για ψώρα όχι δεν έδωσα κάτι..γιατί με είπαν επίσης ότι δεν βγάζουν εκεί ψώρα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η διατροφή του περιλαμβάνει βραστό αυγό ή αυγοτροφή ?
Έχει επαφή με το φυσικό φώς (χωρίςνα παρεμβάλλονται τζάμια) ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ της δίνω αυγό κάθε Σάββατο! Ο κτηνίατρος με είπε να δίνω 2 φορές τη βδομάδα..της αρέσει πολύ το αυγό..γενικά έχει όρεξη, και πίνει και τρώει..την έχω σε εσωτερικό χώρο, και αποφεύγω να την βγάζω έξω γιατί θέλω να την προφυλάξω από ρεύματα αέρα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
.
.το καναρινάκι το βρήκα έτσι τον Νοέμβριο..
Καλησπερα τι εννοεις το βρηκες ετσι το αγορασες η στο εδωσε καποιος?Για το φτερωμα δεν μπορω να σου πω τι φταιει οσο για το δαχτυλο ισως να το επαθε οταν προσπαθουσαν να του περασουν δαχτυλιδι εγω αυτο νομιζω!
 
@pantesom καλησπέρα! Το βρήκα στην αυλή του σπιτιού μου και το έπιασε ο μπαμπάς μου! Το ποδαράκι είναι έτσι τη τελευταία εβδομάδα περίπου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ο κτηνίατρος με είπε να δίνω 2 φορές τη βδομάδα..τ
Καλό θα της κάνει να της δίνεις 2 φορές, επίσης δίνε τακτικά χόρτα και λαχανικά και πιο αραιά μήλο.
και αποφεύγω να την βγάζω έξω
Όταν έχει καλό καιρό και μπορείς να την βγάζεις, το φως του ήλιου έχει ευεργετική επίδραση πάνω τους.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!της δίνω μήλο(της αρέσει πολύ), και τις τελευταίες μέρες της δίνω και λίγο μαρούλι..
[automerge]1616939542[/automerge]
Επίσης, από τότε που ξεκίνησε αυτό με το ποδαράκι της, κάθεται πιο πολύ στο πάτο του κλουβιού από ότι στις πατηθρες.. Σαν να ξεκουράζεται και μετά πηγαίνει τρώει, πίνει κλπ..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top