Ασθένειες Το πίσω δάχτυλο καναρινιού είναι πρησμένο και έχει κάνει πληγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akros3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akros3

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2019
Μηνύματα
20
Πόλη
Σαντορίνη
Καλημέρα...το πίσω δάχτυλο είναι πρησμένο και φαίνεται να έχει κάνει πληγή
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι να κάνω ;
 

Συνημμένα

  • IMG_20201030_111507.webp
    IMG_20201030_111507.webp
    57,7 KB · Προβολές: 18
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Η διάθεση του πουλιού ποια είναι; Έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν, είναι φυσιολογική;

Στο πόδι, μπορείς να βάζεις το σούρουπο, λίγο πριν κουρνιάσει το πουλί, μια μικρή ποσότητα αλοιφής betadine που θα καλύπτει μόνο το συγκεκριμένο σημείο και όχι περισσότερο για να μη γεμίσει το πτέρωμα.

Το νύχι ενδέχεται να πέσει όταν επουλωθεί το σημείο.
 
@Stavros η διάθεση του δείχνει καλή ...αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δείχνει να έχει ακόμα πτεροροια χάνει αρκετά πούπουλα και από κελάηδισμα...σαν θηλυκό...τον έβγαλα σημερα από το μεγάλο κλουβί ζευγαρωστρα που τον είχα μόνο του και τον έβαλα σε ένα πολύ μικρό για να τον ελενχω και γιατι το μεγάλο είναι χωρίς πλέγμα κάτω οπότε να μην πατάει την άμμο και τις κουτσουλιές του..του έβαλα betatin και δεν ξέρω αν θέλει και epinthol ..η ράτσα του είναι gloster
 
Το μπενταντίν επί του παρόντος αρκεί, απλά ο Σταύρος σου λέει να βάζεις μικρή ποσότητα το βράδυ, πιθανά για να μην τσιμπάει το πόδι του και καταπίνει την αλοιφή. Επιθόλ δεν χρειάζεται. Πιθανά να πρόκειται για τον Ιό της Ευλογιάς και αν ναι, ευχόμαστε το πουλάκι απλά να περάσει ξηρή ευλογιά. Γενικά καλά έκανες και το μετέφερες σε άλλο κλουβί, επίσης όμως θα πρέπει να το παρακολουθείς στενά για την υγεία του και αν δεις κατάπτωση τα ξαναλέμε.
Επιπρόσθετα καλό θα ήταν το πουλάκι για όσο έχει το σπυρί, να μην έρθει σε επαφή, ούτε αυτό, ούτε τα διάφορα σύνεργα του κλουβιού του με άλλα πουλιά, καθώς τα σωματικά υγρά μπορεί να αποτελέσουν παράγοντα μετάδοσης της ίωσης. Επομένως, και αν έχεις άλλα πουλιά στο μεγάλο κλουβί (που νομίζω ότι δεν έχεις) θα το απολυμάνεις οπωσδήποτε, και τα υπόλοιπα θα τα παρακολουθείς όλο αυτό το διάστημα στενά. Τέλος, επειδή ο Ιός μεταδίδεται με τσίμπημα κουνουπιού, καλό θα ήταν να προφυλάξεις το συγκεκριμένο πουλί, αλλά και όλα τα υπόλοιπα με τούλι, ώστε να μην έρθουν σε επαφή με κουνούπι.
Αν θέλεις διάβασε και πιο κάτω το αντίστοιχο άρθρο. https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ιός-της-ευλογιάς-στα-πτηνά.17710/
 
Λοιπόν μόλις πήγα κτηνίατρο με την φωτογραφία βέβαια... μου έδωσε oridermyl αλοιφή για πρωί βράδυ...μια τοπική μόλυνση φαίνεται να είναι μου είπε και λογικά σε 2 με 3ημερες θα περάσει...από ότι διαβάζω αυτή είναι αντιπαρασιτοκτονο αντιβακτηριδιακή αντιφλεγμονώδη και είναι για ωτικες λοιμώξεις σκύλων ...άμα αρχίσει να γαβγίζει το πουλί θα μπω και στο βιβλίο Γκίνες
[automerge]1604061862[/automerge]
Επίσης μου είπε να καθαρίσω καλά το κλουβί και να τον αφήνω να πατάει πάνω στην άμμο και όχι σε πλέγμα γιατί το πλέγμα δυσκολεύει την επούλωση
 
Λοιπόν μόλις πήγα κτηνίατρο με την φωτογραφία βέβαια... μου έδωσε oridermyl αλοιφή για πρωί βράδυ...μια τοπική μόλυνση φαίνεται να είναι μου είπε και λογικά σε 2 με 3ημερες θα περάσει...από ότι διαβάζω αυτή είναι αντιπαρασιτοκτονο αντιβακτηριδιακή αντιφλεγμονώδη και είναι για ωτικες λοιμώξεις σκύλων ...άμα αρχίσει να γαβγίζει το πουλί θα μπω και στο βιβλίο Γκίνες
[automerge]1604061862[/automerge]
Επίσης μου είπε να καθαρίσω καλά το κλουβί και να τον αφήνω να πατάει πάνω στην άμμο και όχι σε πλέγμα γιατί το πλέγμα δυσκολεύει την επούλωση
Καλύτερα πιστεύω ότι θα ήταν αν άφηνες τη σχάρα και έστρωνες καθημερινά ένα χαρτί κουζίνας ή Α4 επάνω από τη σχάρα, ώστε να μην έρχεται σε επαφή με την άμμο, και αυτό για δύο λόγους: ο ένας είναι ότι και η άμμος έχει κρυσταλλική δομή συνήθως με αποτέλεσμα να υπάρχουν μικροαιχμές που θα πλήγωναν εύκολα ένα ήδη τραυματισμένο σημείο, οπότε και ένα προς επούλωση τραύμα, επίσης έχει και πολύ μικρά σωματίδια τα οποία κάλλιστα μπορούν να εισέλθουν στο τραύμα και να επιβραδύνουν την επούλωση. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι η άμμος δεν ανανεώνεται συνήθως κάθε ημέρα στα κλουβιά με αποτέλεσμα να μαζεύει βρωμιά και βρωμιά = μικροβιακό φορτίο, επομένως κατά τη γνώμη μου όχι δεν βοηθά, αλλά μάλλον θα μπορούσε δυνητικά να δημιουργήσει και νέα λοίμωξη.
Υποπτεύομαι επίσης ότι ο συγκεκριμένος γιατρός που επισκέφτηκες δεν έχει κάποια ιδιαίτερη εμπειρία με πουλιά και για αυτό σου σύστησε αντιβιοτική αλοιφή σκύλου. Παρόλα αυτά, ελπίζω το συγκεκριμένο σκεύασμα να είναι αποτελεσματικό μέσο αντιμετώπισης δευτερογενών λοιμώξεων στο συγκεκριμένο σημείο.
Καλή ανάρρωση εύχομαι!
 
Back
Top