Ασθένειες Το παπαγαλάκι μου είναι νευρικό, τι να κάνω για να ηρεμήσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kalamaris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kalamaris

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα, εχω δυο παπαγαλακια λοιπον το θυλικο τισ τελευταιες 2 εβδομαδες ειναι πολυ νευρικο (τον εχει μαδισει τον αρσενικο)συνεχεια τον τσιμπαει...Απο διατροφη και αντιβιοτικα και εντομοκτονα ειναι ΟΚ. Ξερει κανεις τι φταει η τι μπορω να κανω για να ηρεμήσει;
 
Αντιβιοτικά; Εντομοκτόνα; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος; Εινια όντως αρσενικο και θυληκό?
 
Τους ριχνω μια σκονη μεσα στο κλουβι για τις ψειρες και ο κτηνίατρος μου ειπι να ριχνω προλυπτικα λιγες σταγονες αντιβιοτικου για λοιμωξεις αναπνευστικου και πεπτικου συστήματος 3 ημερες τον μηνα και ειναι αρσενικο και θυλικο 100%
 
Πόσο καιρό έχετε στην ιδιοκτησία σας τα πτηνά;
Αν είναι καινούρια, μπορεί να χρειαστούν αρκετές μέρες για να ηρεμήσουν.
Σε περίπτωση που ένα ζευγάρι, μπορεί να είναι πάντα νευρικά, όταν έρχονται το ένα κοντά στο άλλο στο κλουβί. Ωστόσο, μπορείτε να δοκιμάσετε:

1. Να μιλάτε ήρεμα στα πτηνά. Μη μιλάτε δυνατά σε αυτά. Να κινήστε αργά όταν είστε κοντά στο κλουβί.
2. Προσφέρετέ τους νοστιμιές. Αν δεν δέχονται τη λιχουδιά από το χέρι σας, τοποθετήστε την στο κλουβί και φύγετε μακριά.
3. Καθίστε κοντά στο κλουβί και μιλήστε τους ήρεμα.

Δώσατε τα αντιβιοτικά σε νερό ή έπρεπε να δώσετε το φάρμακο με σύριγγα;
 
Τα εχω μισο χρονο και δεν με φοβουνται καθονται και τα πιανω αλλα το θυλικο την τελευταια εβδομαδα δεν με αφήνει να το πιασω παει να με τσιμπήσει
 
Κοιτα αντιβιωσεις δίνουμε σε περιπτωση που όντως κάτι έχουν τα πουλία... Και όχι προληπτικα... Ετσι κάνουν τα πετ σοπ συνήθως.. Εγω θα σου πρότεινα να κόψεις την αντιβίωση και την ψειροσκονη... Μη τα τουμπανιαζεισ φάρμακα και αστα λίγο αν ηρεμήσουν.. Περιμενε κανεναν πιο εμπειρο να σου τα πει καλυτερα... Τη διατροφη, παιχνιδια και συντροφια απο εσενα και ολα τα αλλα αστα στην καρη..
 
Κοιτα αντιβιωσεις δίνουμε σε περιπτωση που όντως κάτι έχουν τα πουλία... Και όχι προληπτικα... Ετσι κάνουν τα πετ σοπ συνήθως.
πολυ σωστο αυτο που λεει ο αλεξανδρος.
ηταν γιατρος αυτος που σου το πε, η καποιος που εκανε τον γιατρο;
 
Ναι γράψτε λάθος δεν τις ξέρω καλά τις ράτσες...



βασικά ναι πέθανε το ταίρι του και δεν θέλω να πάρω άλλο
 
Καλησπερα ειμαι ο Μαρκος εχω ενα ζευγαρι Lovebird τον πιπινο και την ιουλια



πιστευω οτι θελουν το χρονο τους να γνωριστουν τα εχεις καιρο;
 
Αυτή η νευρικότητα του θηλυκού μπορεί να προέρχεται και ενδεχόμενη διάθεση να ζευγαρώσει.. Μήπως βρίσκονται σε αναπαραγωγική περίοδο;
 
Back
Top