Φροντίδα Το παπαγαλάκι μου ενοχλείται από το περιβάλλον του σπιτιού

basilis13

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2017
Μηνύματα
101
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειμαι 13 χρονων και ζω θεσσαλονικη πριν λιγες μερες αγορασα ενα αρσενικο παπαγαλακι ειχα μια καρδερινα και μου ψωφισε και δεν σας κριβω πως εκλεγα ολι μερα αλλα ηθελα απο παλια ενα παπαγαλακι και θελω να το εκπαιδευσω αλλα πηγαινει ολοι την ωρα η αδελφη μου και το ενοχλει και σοκαρεται το παπαγαλακι τι να κάνω;
 
Βασίλη καλώς ήρθες! Εχω την αίσθηση οτι αυτό που ζητάς δεν αφορά ένα site με πουλιά. Συζητήστε το οικογενειακά.
Αν θές να εκπαιδεύσεις το παπαγαλάκι σου να μην σοκάρεται, να μένει απαθές, δεν θα βρείς υποστηρικτές αυτού του πράγματος εδώ.
Επίσης μην ξανασχοληθείς με καρδερίνες, είναι ελεύθερα πουλιά που τα κλείνουν σε κλουβιά για να ψοφήσουν.
Αν θές βοήθεια για την διατροφή και την διαβίωση του κατοικίδιού σου μπορείς να μας ρωτήσεις.
 
Να σου ζήσει το παπαγαλάκι σου! 🙂
Πριν ξεκινήσεις να διαβάζεις για την εκπαίδευση, πρέπει να διαβάσεις και να ρωτήσεις να σου πούμε τι χρειάζεται για να το φροντίζεις σωστά.
Δηλαδή τι πρέπει να τρώει, κάθε πότε να το καθαρίζεις, πότε να αλλάζεις τροφή και νερό, που να τοποθετήσεις το κλουβί του.
Μόλις περάσουν λίγες, με την περιποίηση που θα του κάνεις θα σε συνηθίσει και θα αποκτήσεις την εμπιστοσύνη του.
Τώρα όσον αφορά την αδελφή σου, αν της έκανες εξήγηση να μην ασχολείται με το πουλάκι, είναι πολύ πιθανό να το πειράζει για να σου κάνει "πλάκα".
Δώσε της το δικαίωμα να ασχολείται κάπως (πόσων ετών είναι; ) αλλά αφού της εξηγήσεις πως πρέπει να είναι υπεύθυνη και να συνεννοείστε για το τι θα κάνει.
Αν μάθει κάποια πράγματα, θα σε βοηθάει και όταν θα λείπεις στο σχολείο ή στις δραστηριότητές σου.
Για πες τι σκέφτεσαι ακριβώς, να προχωρήσει η συζήτηση παρακάτω πιο συγκεκριμένα.
 
Δώσε της το δικαίωμα να ασχολείται κάπως (πόσων ετών είναι; ) αλλά αφού της εξηγήσεις πως πρέπει να είναι υπεύθυνη και να συνεννοείστε για το τι θα κάνει.
Ειναι 14 χρονων και το ενοχλει και δεν μπορω ετσι να το εκπαιδευσω το σοκαρει

Αν θές βοήθεια για την διατροφή και την διαβίωση του κατοικίδιού σου μπορείς να μας ρωτήσεις.
Ευχαριστω για την απντηση για τη διατροφη του τα εχω διαβασει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ειναι 14 χρονων και το ενοχλει και δεν μπορω ετσι να το εκπαιδευσω το σοκαρει
Πρέπει να σκεφτείς καλά και να βρεις ένα τρόπο να συνεννοηθείς με την αδελφή σου. Είναι θέμα σεβασμού προς την ζωή, την κάθε ζωή.
Όμως όταν λες το ενοχλεί, τι του κάνει;
 
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το παπαγαλακι σου.
Οι γονείς σου πρέπει να μιλήσουν στην αδερφή σου και να της εξηγήσουν ότι το πουλάκι δεν είναι παιχνίδι για να το ενοχλεί, είτε για δικό της παιχνίδι, είτε για να ενοχλει εσένα.
Το παπαγαλακι πρέπει στην αρχή να το έχετε κάπου ήσυχα και με ηρεμία, χωρίς ρεύματα αερα/ αιρκοντισιον και χωρις πολλες φωνές και φωτα.
Εσύ να το πλησιάζεις με πολυ ηρεμία και να του μιλάς απαλά.
Όταν περάσει λιγο ο καιρός να αρχίσεις να του προσφέρεις κεχρι έξω από τα κάγκελα και να αλλάζεις διαφορά μέσα στο κλουβί απαλά για να δει ότι δεν υπάρχει λόγος να σε φοβάται γιατί δεν το ενοχλείς.
Να του βάζεις μουσικούλα και να παιρνας κάποια ώρα μαζί του για να σε συνηθίσει και να σε αποζηταει το ίδιο.
Ξέρεις ηλικία κλπ? Αν θέλεις βάλε μας μια φωτο μήπως μπορέσουμε να σου πούμε.
Αν είναι νεαρό θα είναι και πιο εύκολη η εκπαίδευση του.
 
Πρέπει να σκεφτείς καλά και να βρεις ένα τρόπο να συνεννοηθείς με την αδελφή σου. Είναι θέμα σεβασμού προς την ζωή, την κάθε ζωή.
Όμως όταν λες το ενοχλεί, τι του κάνει;
πηγαινει στο κλουβι και και βαζει τα χερια της μεσα και φοβαται το παπαγαλακι και πηγαινει απο πανω και μιλαει δυνατα

Ξέρεις ηλικία κλπ? Αν θέλεις βάλε μας μια φωτο μήπως μπορέσουμε να σου πούμε.
Αν είναι νεαρό θα είναι και πιο εύκολη η εκπαίδευση του.
Ειναι εφτα μηνων και πως να βαλω φωτογραφια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top