Φροντίδα Το παπαγαλάκι μου με φοβάται

Mhtsos39

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
3
Γεια σας, ονομάζομαι Μήτσος και είμαι νέος στο site. Τέλος πάντων, έχω ένα παπαγαλάκι (Budgie) αρσενικό, νεαρό εδώ και περίπου ενάμιση μήνα και δείχνει ακόμα έναν φόβο απέναντι μου. Κυρίως τη μέρα, γιατί τη νύχτα δεν με φοβάται και τόσο. Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να αποκτήσω την εμπιστοσύνη του; Ευχαριστώ.
 
Γεια σου Μήτσο, καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το παπαγαλάκι σου. Την νύχτα είναι πιο ήπια η αντίδρασή του γιατί είναι πιο χαλαρό αφού νυστάζει.
Χρειάζεται ήπια συμπεριφορά, χαμηλότονη ομιλία, καθιστή θέση δική σου, όχι πολύ απλωμένα χέρια και κάποιο δέλεαρ όπως το κεχρί σενεγάλης ή κάποιο χόρτο που του αρέσει.
Διάβασε τα παρακάτω θέματα και ξαναμιλάμε.
Επίσης πες μας και την γενικότερη φροντίδα που του παρέχεις, π.χ το κλουβί, τις πατήθρες, την διατροφή του κτλ.
Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι
Παρατηρώντας και καταγράφοντας τη συμπεριφορά των πουλιών μας
Τα παιχνίδια και η συμβολή τους στην ανάπτυξή των παπαγάλων
Παπαγαλάκια και εκπαίδευση
Παιχνίδια για παπαγάλους
 
Ευχαριστώ. Συνήθως του μιλάω γενικά ήπια, κάθε πρωί του αλλάζω το νερό για να πίνει, και επίσης του ξαναγεμίζω την μπανιέρα του. Περίπου κάθε 4 μέρες του αλλάζω τροφή.
 
Καλος ηρθες Μητσο να σου ζησει το πουλακι σου μονο μια μικρη παρατηρηση αφου του αλλαζεις καθε μερα το νερακι γιατι οχι εστω καθε δυο μερες και την τρωφη του ειναι καλητερα να την καθαριζεις νωρητερα απο τα φλουδια που εχει αφησει 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ιδίως τώρα το καλοκαίρι, βάζε μικρότερη ποσότητα τροφής και άλλαζε κάθε δύο μέρες. Καραδοκούν οι ψείρες και τα ακάρεα.
Τροφή να παίρνεις πάντα συσκευασμένη έστω και πιο δεύτερη μάρκα, παρά χύμα.
 
Back
Top