Ασθένειες Το παπαγαλάκι μου σταμάτησε να μιλάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eirikara
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eirikara

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
ΡΟΔΟΣ
Καλησπέρα σας!
Έχω ένα θηλυκό budgie μεγάλο σε ηλικία περίπου 11 χρονών. Εδώ και 1 εβδομάδα σταμάτησε να μιλάει (όταν άκουγε νερό να τρέχει έκανε σαν τρελή.. τώρα τίποτα). Τρώει κανονικά, καθαρίζεται, πίνει νερό αλλά δεν έχει τόσο πολλή ενέργεια όσο πριν. Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
@eirikara Το πιθανότερο λόγω ηλικίας. Είναι μεγάλη και λογικό είναι να μην έχει πολύ ενέργεια.
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του πουλιού?
Επίσης από τι αποτελείται η δίαιτα της?
 
Το θέμα δεν είναι η ενέργεια της. Είναι λογικό αυτό. Αυτό που μου προξενεί περιέργεια είναι το ότι δεν μιλάει εδώ και 1 εβδομάδα. Ενώ πριν δεν σταματούσε να μιλάει. Ειδικά όταν άκουγε θόρυβο από νερά κλπ.
Η διατροφή της είναι αυγοτροφη και παπαγαλινη..
 
@eirikara Λαχανικά δεν τρώει?
Εγω θα έλεγα να την πας σε πτηνιατρο για ένα προληπτικό check up έτσι κι αλλιώς λόγω ηλικίας.
Το ότι σταμάτησε να μιλάει δεν είναι καλό. Κάθεται στον πάτο του κλουβιού?
 
Με τα λαχανικά δεν ήταν φίλη από παλιά. Σπάνια θα φάει.. Στον πάτο του κλουβιού δεν κάθεται. Είναι όλα φυσιολογικά εκτός από τη φωνή. Τι να πω.. Περίεργο
 
Όλα τα πουλιά πρέπει να τρώνε καθημερινά λαχανικά και 1 - 2 φορές την εβδομάδα φρούτα, διότι έχουν πολλά σάκχαρα. Μια διατροφή που δεν αποτελείται από τα παραπάνω κάνει πιο ευάλωτο το ανοσοποιητικό σύστημα των πουλιών. Να φανταστώ ότι δεν τρώει και πέλλετς, σωστά? Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού? Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά μεγάλη σε ηλικία και λογικό είναι να αποδυναμόνεται μήνα με τον μήνα.
 
Το θέμα δεν είναι η ενέργεια της. Είναι λογικό αυτό. Αυτό που μου προξενεί περιέργεια είναι το ότι δεν μιλάει εδώ και 1 εβδομάδα. Ενώ πριν δεν σταματούσε να μιλάει. Ειδικά όταν άκουγε θόρυβο από νερά κλπ.
Η διατροφή της είναι αυγοτροφη και παπαγαλινη..
Ακόμα και το ότι δεν μιλάει θα μπορούσε να είναι έλλειψη ενέργειας από την ηλικία αλλά θα μπορούσε βέβαια να οφείλεται σε κάποιο άλλον παράγοντα. Θα συμφωνήσω κι εγώ να πας σε έναν γιατρό για ένα τσεκ γιατί μπορεί όντως κάτι να έχει που να σώζεται. Πάντως όπως και να έχει μιλάμε για ένα υπερήλικο πουλάκι και μπράβο που το έφτασες μέχρι εδώ
 
@Niva99 Το πουλί τρώει ότι του αρέσει από μικρό. Έχει δοκιμάσει τα πάντα και τρώει μόνο αυτά που της αρέσουν. Το αν είναι σωστή η διατροφή της ή όχι το δείχνει η ηλικία της...
 
Back
Top