Φροντίδα Το παπαγαλάκι μου τσιμπάει με το ράμφος του τα κάγκελα

Κατάσταση
Κλειστό.

basilis13

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2017
Μηνύματα
101
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το παπαγαλακι μου απο το πρωι πηγαινει στα καγκελα και με το ραμφος του τσιμπαει ολοι την ωρα τα καγκελα τι να κάνω;
 
Το παπαγαλακι μου απο το πρωι πηγαινει στα καγκελα και με το ραμφος του τσιμπαει ολοι την ωρα τα καγκελα τι να κάνω;
Είναι φυσιολογικό έτσι κάνουν οι παπαγάλοι, είναι πολύ δραστήριοι για αυτό και φτιάχνουμε παιχνίδια να ασχολούνται:
https://community.petbirds.gr/threa...δια-παπαγάλων-ιδέες-και-κατασκευές-μου.18387/
Ταυτόχρονα όμως αναλαμβάνουμε και την ευθύνη της ασφάλειάς τους δηλαδή το να μην πνιγούν ή καταπιούν κάτι απο τις ατέλειες των κατασκευών.
Το άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι το υλικό κατασκευής του κλουβιού. Δεν πρέπει να έχει τοξικές βαφές ή "συνθέσεις". Τι κλουβί έχεις;
Επίσης ανοίγουν και τις πόρτες, οπότε τις κλείνουμε με μανταλάκι.
 
Το άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι το υλικό κατασκευής του κλουβιού. Δεν πρέπει να έχει τοξικές βαφές ή "συνθέσεις". Τι κλουβί έχεις;
οχι το κλουβι δεν εχει πανω κατι επικηνδινο αλλα το κλουβι το ειχα παρει απο ενα petshop δεν νομιζω να υπαρχουν τιποτα τοξικες βαφες
 
οχι το κλουβι δεν εχει πανω κατι επικηνδινο αλλα το κλουβι το ειχα παρει απο ενα petshop δεν νομιζω να υπαρχουν τιποτα τοξικες βαφες
Αν γίνεται ανέβασε μια καθαρή φωτογραφία με το κλουβί, να σου πούνε και τα παιδιά με τους παπαγάλους δυο πράγματα συγκεκριμένα.
Εν τω μεταξύ έθεσες έναν πολύ ωραίο γρίφο.Απο που θα μπορούσες να πάρεις ένα κλουβάκι και να έχεις βάσιμες υπόνοιες για τοξικές βαφές ή για την κακή ποιότητα του μετάλλου απο το οποίο είναι κατασκευασμένο;
 
Απο που θα μπορούσες να πάρεις ένα κλουβάκι και να έχεις βάσιμες υπόνοιες για τοξικές βαφές ή για την κακή ποιότητα του μετάλλου απο το οποίο είναι κατασκευασμένο;
Ή από που θα μπορούσες να πάρεις ένα κλουβάκι και να μην έχεις βάσιμες υπόνοιες... κτλ; :)
 
Ή από που θα μπορούσες να πάρεις ένα κλουβάκι και να μην έχεις βάσιμες υπόνοιες... κτλ; :)
Το παπαγαλακι μου ολοι την ωρα κανει ενα τσιφ τσιφ τσιφ και φτερουγιζει πανω κατω στο κλουβι λες και εχει καμια γατα στο κλουβι
 
Αν ενοχλείται από το περιβάλλον, το λογικό είναι πως διακατέχεται από μόνιμο στρες, κάτι που μπορεί να του στοιχίσει τη ζωή του.
Αν μασουλάει το χρώμα από τα κάγκελα, καλό θα είναι να έχεις πάντα στο κλουβί καρβουνάκι ή βρώσιμο ζεόλιθο που αποτοξινώνουν από τις δηλητηριώδεις ουσίες.
Και φυσικά να πάρεις όταν μπορέσεις άλλο, μεταλλικό άβαφο κλουβάκι.
 
φυσικα και δεν ισχυει, τι παπαγαλακι ειναι δεν μας εχεις πει ομως
μηπως ειναι αγριο πιασμενο απο την φυση κ δεν εχει δει κλουβι και τρελαίνεται; Εχει δακτυλιδι στο ποδι; ξερεις την υποτιθέμενη ηλικια του;
 
Αυτος απο το petshop μου ειπε οτι ηταν rungy δαχτυλιδι δεν εχει στο ποδι του και ειναι 7 μηνων και δεν νομιζω να ειναι αγριο το πηρα απο petshop
 
images

Budgie εννοεις
οκ ειναι τοσο φτηνα που αποκλείεται να ηταν αγριο :D
προσεξε το περιβαλλον διαβιωσης του γιατι ειναι ευαισθητα πουλακια, αν δεις οτι δεν μπορεις να τον εξημερώσεις παρτου κ ενα δευτερο να εχει παρειτσα 😉
 
Απο αυτο καταλαβαινεις ποσο σχετικος ειναι με το ειδος που βγαζει το ψωμι του:D
Οτι αποριες εχεις ρωτα τα παιδια εδω μεσα και κανε delete οτι σου εχει πει, η ξανατσεκαρισε τα με ερωτησεις 👍
 
Απο αυτο καταλαβαινεις ποσο σχετικος ειναι με το ειδος που βγαζει το ψωμι του:D
Οτι αποριες εχεις ρωτα τα παιδια εδω μεσα και κανε delete οτι σου εχει πει, η ξανατσεκαρισε τα με ερωτησεις 👍
οκ
 
Βασίλη, διάβασε παλικάρι μου όλες τις πληροφορίες που έχουμε και που μπορούν να βοηθήσουν το πουλάκι να ζει καλύτερα. Προσπάθησε να τις εφαρμόσεις και αν σου φανεί κάποια στιγμή ότι έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πρόβλημα, γράψε μας σε ένα μήνυμα το πρόβλημα αναλυτικά και δώσε μας όσες πληροφορίες χρειάζονται για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Η διάθεση υπάρχει και η βοήθεια δίνεται απλόχερα όπου υπάρχει ανάγκη.

Διαφορετικά, άφησε το πουλάκι στην ησυχία του και πήγαινε να παίξεις έξω. Κάνει καταπληκτικό καιρό για καλοκαίρι και δεν υπάρχει λόγος να το χάνεις σε συζητήσεις στο διαδίκτυο.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top