Πτερόρροια Το παπαγαλάκι ρίχνει φτερά και σε 3 μέρες φεύγω διακοπές

Eleftheria231

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
29
Πόλη
Γρεβενά
Γεια σας λοιπόν με το παπαγαλάκι μου τα πηγαίναμε μια χαρά και με εκπαίδευση και με ολα στο μεταξύ αυτες τις μέρες συνειδητοποίησαότι τις πέφτουν τα φτερά της έψαξα στο ίντερνετ και όλα μου δείχνουν πως είναι πτερορεια αλλα θελω να μου πειτε και εσείς γιατι δεν είμαι σίγουρη λοιπόν της πέφτουν τα φτερά εχει χαλάσει όλη η διάθεση της δεν θέλει να βγαίνει από το κλουβί και γενικά είναι χαλια και έχει πανω της ενα πραγμα σαν καρφίτσες σταμάτησα της εκπαίδευση γιατι παιζόταν πολυ ολα αυτα έγιναν αυτην την εβδομαδα επισης εγω μετακόμισα σε αλλο σπιτι επειδη το παλιο ηταν για να το γκρεμίσουν και να το κάνουν γραφεία και σε 3 μερες φευγω διακοπες Ελλάδα γιατι ειμαι Γερμανία και δεν εχω που να την αφήσω εκτός και αν πω σε κάποιον να έρχεται να την καθαρίζει και να κάνει όλα αυτά αν με καταλαβαίνεται εχω πάρει ένα κλουβί για ταξίδια αν λέγεται ετσι 😂🤦🏻‍♀️ εκει μεσα δεν μπορεί να πετάξει και θα πάω με καραβι Γερμανία Ιταλία καραβι Ηγουμενίτσα γρεβενα αυτην θα είναι η διαδρομή και δεν εχω ΙΔΕΑ την κανω ας με βοηθήσει κάποιος
Συγνωμη αν σας κουράζω
 
έχει πανω της ενα πραγμα σαν καρφίτσες
Αυτό δείχνει ότι περνάει πτερόροια.
Θα ταξιδέψεις με δικό σου αυτοκίνητο?
Για να ταξιδέψει μαζί σου το πουλί θα πρέπει να επισκεφτείς πτηνίατρο ο οποίος θα συμπληρώσει και θα υπογράψει το έντυπο που χρειάζεται με τα στοιχεία του πουλιού και την κατάσταση της υγείας του.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ επειδη θα πάω με καραβι δεν νομίζω δεν χρειάζεται κάποιο έντυπο αλλα θα το κοιτάξω
[automerge]1599591551[/automerge]
@Tony Forpus η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος που θα το αφήσω πραγματικα δεν ξερω αλλα τι ειναι προτιμότερο γιατι θα ήθελα να το πάρω μαζί μου
[automerge]1599591592[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ και Ναι το αυτοκίνητο ειναι δικο μου
 
δεν νομίζω δεν χρειάζεται κάποιο έντυπο
Σίγουρα χρειάζεται, ο Πτηνίατρος θα σου εξηγήσει ακριβώς την διαδικασία και το πουλί πρέπει να έχει δαχτυλίδι στο πόδι ή τσιπάκι.
 
...δεν εχω που να την αφήσω εκτός και αν πω σε κάποιον να έρχεται να την καθαρίζει και να κάνει όλα αυτά αν με καταλαβαίνεται **εχω πάρει ένα κλουβί για ταξίδια αν λέγεται ετσι 😂🤦🏻‍♀️ εκει μεσα δεν μπορεί να πετάξει και θα πάω με καραβι Γερμανία Ιταλία καραβι Ηγουμενίτσα γρεβενα αυτην θα είναι η διαδρομή και δεν εχω ΙΔΕΑ την κανω ας με βοηθήσει κάποιος
*Συγνωμη αν σας κουράζω
*Δεν μας κουράζεις, χαρά μας να σε βοηθήσουμε όπως και όσο μπορούμε, προκειμένου ο μικρός σου φίλος να ζει όσο το δυνατόν καλύτερα!
**Κλουβί μεταφοράς
Διάβασε τα παρακάτω θέματα, θα σε βοηθήσουν...
Ταξιδεύοντας με τον παπαγάλο μας
Ταξιδεύοντας με το πουλί
Πρώτο ταξίδι με την μικρή (parrotlet)

Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την εταιρία του φέρυ και να ενημερωθείς σε ότι αφορά τη μεταφορά του πουλιού

Κανόνας: ποτέ δεν αφήνουμε το πουλί μόνο στο αυτοκίνητο, καθώς επίσης ούτε στο γκαράζ του φέρυ.
Εάν σου ζητήσουν να το αφήσεις στον εξωτερικό χώρο που έχουν τα κλουβιά για τους σκύλους, θα χρειαστεί να το επιβλέπεις συχνά και να φροντίσεις για την προστασία του σε ότι αφορά τις θερμοκρασίες (ζέστη-κρύο).
 
Τελευταία επεξεργασία:
...σκέφτομαι να την πάρω μαζί μου στην καμπίνα και να την αφήσω λίγο να πετάξει ( αν δεν υπάρχουν κίνδυνοι)
Σε ταξίδια εσωτερικού (πχ με ΑΝΕΚ) αυτό κάνω, τα έχω στην καμπίνα...
Το θέμα είναι οι κανόνες της εταιρίας που θα ταξιδέψεις να σου το επιτρέπουν-δέχονται 😉
[automerge]1599598932[/automerge]
Βρήκα κι αυτό (πρέπει να ισχύει κυρίως για σκύλους όπως αντιλαμβάνομαι, αλλά από τη στιγμή που αναφέρεται γενικώς σε...pet, καλύτερα να μη διακινδυνεύσεις το παραμικρό).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πέρα από το φέρυ, θα πρέπει να δει, αν περάσει από Ελβετία, και τι γίνεται εκεί. Σε οδικό ταξίδι, εμένα μου είχαν ελέγξει μόνο το τέλος χρήσης αυτοκινητόδρομου (40€ τότε). Σε άλλους έριχναν μια ματιά και στα έγγραφα αλλά και στις αποσκευές.
 
@ΜΑΡΙΑαα αυτο το σκέφτομαι και εγω :(
[automerge]1599604487[/automerge]
@Sissy ευχαριστω πολυ με βοήθησες τόσο και εσυ και οι υπόλοιποι αλλα δεν ξερω επειδή έχω κλείσει εισητηριο επρεπε να το κλείσω μαζι αυτο ειναι ενα πρόβλημα:/
[automerge]1599604579[/automerge]
@fortunatos Όχι δεν περνάω από Ελβετία:)
 
... Αλλα δεν ξερω επειδή έχω κλείσει εισητηριο επρεπε να το κλείσω μαζι αυτο ειναι ενα πρόβλημα:/
Εγώ θα ήθελα να γνωρίζω (ως "ανώνυμη" δεν χρειάζεται να αναφέρεις το ότι έχεις ήδη εισητήριο) έστω και τώρα ώστε να ξέρω, μπορώ ή όχι να το διαχειριστώ...δεν θα το διακινδύνευα.
Στην περίπτωση που έχεις ατομική καμπίνα και βάλεις το κλουβάκι σε μια τσάντα (να μην προκαλεί) φαντάζομαι πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Εάν όμως έχεις καμπίνα μαζί με άγνωστους, πιθανότατα να έχεις πρόβλημα.
Όσο για το πουλάκι δεν πιστεύω πως θα ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα, οι αυτοκινητόδρομοι βοηθούν σε αυτό, φρόντισε για τη θερμοκρασία, βάλε μουσική στη διαδρομή και πιστεύω πως θα το απολαύσει! Δώσε προσοχή στην καθαριότητα και τη διατροφή του και όλα θα πάνε καλά!
 
@Sissy... Αλλα δεν ξερω επειδή έχω κλείσει εισητηριο επρεπε να το κλείσω μαζι αυτο ειναι ενα πρόβλημα:/
Πιστεύω πως ζητούν ενημέρωση για να γνωρίζουν τον αριθμό κλουβιών που θα χρειαστούν σε κάθε ταξίδι, κάτι δηλ που αφορά κυρίως σκύλους-γάτες.
Το θέμα είναι να επιτρέπεται η παραμονή πουλιών σε ''κοινόχρηστη'' καμπίνα.
(κάποιες απαγορεύσεις υπήρχαν λόγω της γρίπης των πτηνών).
 
Λοιπόν πηρα και μετα απο ωρες εμαθα οτι αν ειναι στο κλουβί της ειναι μια χαρά και μεσα στην καμπίνα μπορω να την εχω οποτε μια χαρα αλλα δεν ξερω αν επιτρέπεται να την βγάλω εξω
[automerge]1599667219[/automerge]
@Sissy τελικα αυτο εκανα απλα ρωτησα δεν ειπα οτι εχω εισητηριο και τέτοια και όλα καλά επισης το κλουβί μεταφοράς που έχω δεν έχει ταΐστρες και δεν ξερω τι να κανω
 
@Eleftheria231 για τόσο μεγάλα ταξίδια δεν ξέρω αλλά τα δικά μου όταν βλέπουν το κλουβί μεταφοράς μπαίνουν από μόνα τους μέσα και περιμένουν πως και πως να πάνε στην Πρέβεζα από τα Γιάννενα. Τα παράθυρα τα αφήνω σχετικά ανοιχτά αλλά βάζω το κλουβί πίσω από το κάθισμα του συνοδηγού ώστε να κόβει τον αέρα. Ο Λινκ έρχεται ανάμεσα από τα 2 καθίσματα στην γωνία του κλουβιού σαν τα μικρά παιδάκια για να βλέπει την διαδρομή. Η Ίνα κάθεται πιο ψηλά και κάθε τόσο αλλάζουν θέσεις λόγο ζήλιας. Οπότε το αμάξι δεν θα είναι πρόβλημα πιστεύω. Βέβαια εμένα το ταξίδι διαρκεί 1 ώρα οπότε εσύ ίσως χρειαστεί να κάνεις στάση ώστε να ηρεμήσουν και να πιούνε και λίγο νερό εάν το θελήσουν.
 
@seemsfunny αχα οκευ εμενα οταν ειχα πρωτοπαρεί την μικρή μου είχε πει ο εκτροφεας οτι δεν πρέπει να βλέπουν ουτε τηννδιαδρομη και να τα σκεπάζεις αλλα παντού διαβάζω ότι τους αρεσει :/
 
@Eleftheria231 Και με το κτελ αλλά και με το αμάξι τα δικά μου λατρεύουν το ταξίδι. Ακόμη και στο καράβι όσο ήμουν ναύτης και είχα μόνο τον Λινκ όταν κάναμε κρουαζιέρες και ήταν στο κατάστρωμα τρελαινόταν από την χαρά του. Το μόνο που δεν ξέρω είναι για τον αέρα με ανοιχτά τα παράθυρα αλλά και τα δύο είναι πιο χαρούμενα και ζωηρά όταν είναι ανοιχτά παρά κλειστά.
 
Λοιπόν πηρα και μετα απο ωρες εμαθα οτι αν ειναι στο κλουβί της ειναι μια χαρά και μεσα στην καμπίνα μπορω να την εχω οποτε μια χαρα *αλλα δεν ξερω αν επιτρέπεται να την βγάλω εξω
[automerge]1599667219[/automerge]
@Sissy τελικα αυτο εκανα απλα ρωτησα δεν ειπα οτι εχω εισητηριο και τέτοια και όλα καλά επισης **το κλουβί μεταφοράς που έχω δεν έχει ταΐστρες και δεν ξερω τι να κανω
* Έξω που εννοείς, σ΄εξωτερικούς χώρους (πχ κατάστρωμα) ή εκτός κλουβιού στην καμπίνα;
Στο κατάστρωμα μπορείς να πας μια βόλτα με στο κλουβί σε τσάντα (χωρίς φανφάρες) να καθίσεις κάπου ώστε να πάρει καθαρό (θαλασσινό) αέρα ή να δει το πουλάκι λίγο ο ήλιος (όλα αυτά εάν δεν φυσάει).
Τελικά στην καμπίνα θα έχετε και άλλους μαζί ή όχι; Πολλά εξαρτώνται από αυτό...
Πως είναι το κλουβάκι, δεν μας το έδειξες για να έχω άποψη...Φαντάζομαι να έχει πορτάκια για εξωτερικές ταΐστρα-ποτίστρα...Εάν δεν έχει θ΄αναγκαστείς να βάλεις εσύ κάπου δυο ''μπολάκια'' για φαγητό και νερό (γέμισε το 1/3 και έχε μπουκάλι με νερό μαζί σου οπωσδήποτε ώστε ν΄ανανεώνεις όταν υπάρχει ανάγκη).
Πάρε και τσαμπιά κεχριού μαζί, στο κλουβί δεν πιάνουν χώρο (θα το κρεμάσεις βάζοντας μανταλάκι εξωτερικά σε μια γωνία) τα πουλιά το αγαπούν πολύ.
Αν βάλεις μια φωτογραφία του κλουβιού, ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν χρειάζεται σχετικά με την διάταξη
(αρκεί να προλαβαίνεις).🙂
Θα περάσετε ωραία και θα δεθεί μαζί σου περισσότερο θα το δεις.
Όταν οδηγώ και είμαι μόνη μου, το-τα κλουβιά τα βάζω πάντα στη θέση του συνοδηγού (προστατευμένα από ήλιο=πετσετούλα, χωρίς ρεύματα αέρος και σωστή θερμοκρασία=πετσετούλα) και πάντα δεμένα με την ζώνη ασφαλείας.
Κατά την διαδρομή να του μιλάς κάθε τόσο, πολύ δε περισσότερο αν το βάλεις κάπου που δεν θα σε βλέπει😍
[automerge]1599685802[/automerge]
Επειδή το κάθισμα στο αυτοκίνητο ενδέχεται να έχει κλίση (προς τα πίσω), για να τοποθετηθεί το κλουβί ίσια βάλε μια διπλωμένη πετσέτα κάτω από το μισό κλουβί, ώστε να στέκεται ίσια και να έχει καλή ισορροπία...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@seemsfunny αχα ζηλευω λοιπον έκτακτος φευγω σημερα και επειδη ειχα έτοιμα πράγματα δεν είχα θέμα όμως η μικρή ειναι στρεσαρισμενη και τωρα αυτην την στιγμή την σκέπασα μπας και ηρεμήσει ηρέμησε και κάθετε σε ένα σημείο και κουνιέται πολυ λιγο ας με βοηθήσετε λιγο γιατι εγω φοβαμαι περισσότερο από αυτήν:(
[automerge]1599693672[/automerge]
@Sissy Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να βγάλω φωτο γιατι εφυγα εκτάκτως και Ναι εννοώ καταστρωμα στην καμπίνα θα είμαι μονη μου και επειδη δεν έχει ταΐστρες εβαλα ενα μπολάκι απο ενα παλιο κλουβί που της είχα με τροφή για νερο τωρα θα της δίνω απο ενα μπουκαλάκι καθε λιγο και της εβαλα ενα κλαδάκι μέχρι μαζι ευχαριστω για την βοήθεια και τις πληροφορίες 0
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top