Ασθένειες Το παπαγαλακι μου κανει παραξενους ηχους

Ταμαρα

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ρόδος
Γεια σας, εχω προβλημα με το αρσενικο παπαγαλακι μου, εδω και λιγο καιρο κανει παραξενους ηχους, δεν ειναι κελαηδημα, ειναι λες και κλαιει, επισης κουναει νευρικα την ουρα του πανω κατω. Αυτον τον ηχο τον κανει κυριως τα βραδια. Τρωει κανονικα, ομως εχω καιρο να τον ακουσω να κελαηδαει και ανησυχω πολυ. Απο την ημερα που του πηρα μεγαλυτερο κλουβακι και του εφερα μια φιλη, ειναι πιο χαρουμενος ομως αυτον τον ηχο δεν εχει σταματησει να τον κανει. Μπορειται να με βοηθησετε, δεν ξερω τι να κανω και ανησυχω πολυ!
 
Εαν το πουλι βρισκεται σε πληρη ηρεμια πανω σε μια πατηθρα και η ουρα ανεβοκατεβαινει αυτο δειχνει κατα πασα πιθανοτητα δυσκολια στην αναπνοη.

Επρεπε να τηρησεις την Καραντινα οταν πηρες το νεο πουλι!

Μπορει να ειναι ενα κρυωμα η και κατι αλλο. Εδω υπαρχει μια λιστα Πτηνιατρων, καλο θα ηταν να τηλεφωνησεις σε καποιον και να κλεισεις ενα ραντεβου για να σου δωσει συγκεκριμενη θεραπεια αν ειναι αρρωστο. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Παράξενος ήχος

Mήπως ο ήχος που λες είναι τρίξιμο του ράμφους; Κάτι σαν σάλια, περιοδικά, για λίγο, πριν τον ύπνο - όταν δηλ. Νυστάζει ή ησυχάζει; [λες τα βράδυα]. Την ουρίτσα του, εμάς, την κουνάει δεξιά αριστερά, σαν να γυμνάζει τους μυς - ξεμουδιάζει. Τα περιττώματα πως είναι; Περιμένουμε νέα του!
 
Ο ηχος ειναι σαν να "γκαριζει" και μπορει να τον κανει μεχρι τις 3 τη νυχτα. Τα περιττωματα ειναι φυσιολογικα.
 
Ο ηχος ειναι σαν να "γκαριζει" και μπορει να τον κανει μεχρι τις 3 τη νυχτα. Τα περιττωματα ειναι φυσιολογικα.


Εμενα παλι σαν δυσκολια στην αναπνοη μου ακουγεται. Καλυτερα να το δει γιατρος εγκαιρα, σημερα αν γινεται διοτι μου φαινεται οτι πρεπει να αντιμετωπιστει πριν να ειναι πολυ αργα για το πουλακι.
 
Παράξενους ήχους ή κραυγές;

Ο ηχος ειναι σαν να "γκαριζει" και μπορει να τον κανει μεχρι τις 3 τη νυχτα.

Eννοείς κραυγάζει μέσα στη νύκτα! Πόσο συχνά; Μήπως το τρομάζει κάτι; Κοιμάται σκεπασμένο; Επικρατεί ησυχία για να μπορεί να έχει τις απαραίτητες ~10 ώρες ύπνου; Aν θέλεις γίνε πιό σαφής για να σου απαντήσουν οι φίλοι που γνωρίζουν! Με γιατρό επικοινώνησες;
 
Φτερνιζεται; Συναχι εχει; Κοιμαται αρκετα και φουσκωνει στη διαρκεια της ημερας;
 
Οχι δεν φτερνιζεται ουτε συναχι εχει. Φουσκωνει οταν κοιμαται. Το κακο ειναι οτι στη ροδο δεν εχουμε πτηνιατρους, προσπαθω να επικοινωνησω τωρα με κτηνιατρο μηπως και μπορεσει να με βοηθησει.
 
Πηρα τον κτηνιατρο, μου ειπε να παω να παρω αντιβιοτικο σε σταγωνες για το νερακι και πολυβιταμινες παλι σε σταγωνες. Οσο καιρο του κανω την θεραπεια πρεπει να τον χωρισω απο το αλλο παπαγαλακι ή προληπτικα να τα αφησω να πινουν απο το ιδιο νερακι μηπως και μετεδωσε το κρυολογημα στο αλλο παπαγαλακι;
 
Πηρα τον κτηνιατρο, μου ειπε να παω να παρω αντιβιοτικο σε σταγωνες για το νερακι και πολυβιταμινες παλι σε σταγωνες. Οσο καιρο του κανω την θεραπεια πρεπει να τον χωρισω απο το αλλο παπαγαλακι ή προληπτικα να τα αφησω να πινουν απο το ιδιο νερακι μηπως και μετεδωσε το κρυολογημα στο αλλο παπαγαλακι;


Επρεπε να ρωτησεις το γιατρο γι αυτο, αλλα αν το αλλο πουλακι ειναι καλα, γιατι να παρει αντιβιωση; Η αντιβιωση ειναι θεραπεια, οχι προληψη. Γιατι δεν του ξανατηλεφωνεις να τον ρωτησεις για σιγουρα;
 
καλημέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατι και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το αρσενικό μου παπαγαλάκι. έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, του έδωσα αντιβίωση και τώρα παίρνει τις βιταμίνες του αλλά δεν βλέπω βελτίωση.
Δεν κελαϊδάει, κοιμάται αρκετα, αλλά ευτυχώς τρώει κανονικά. Αυτή η κατάσταση κρατά 3 εβδομάδες. Τι άλλο πρέπει να κάνω; Τον λυπάμαι πάρα πολύ. Ξέχασα να σας πω πως έχει παρέα ένα άλλο θυλικό παπαγαλάκι.

περιμένω τις συμβουλές σας!
 
καλημέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατι και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το αρσενικό μου παπαγαλάκι. έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, του έδωσα αντιβίωση και τώρα παίρνει τις βιταμίνες του αλλά δεν βλέπω βελτίωση.
Δεν κελαϊδάει, κοιμάται αρκετα, αλλά ευτυχώς τρώει κανονικά. Αυτή η κατάσταση κρατά 3 εβδομάδες. Τι άλλο πρέπει να κάνω; Τον λυπάμαι πάρα πολύ. Ξέχασα να σας πω πως έχει παρέα ένα άλλο θυλικό παπαγαλάκι.

περιμένω τις συμβουλές σας!

Την αντιβιωση ποιος σου την εδωσε; Καλυτερα να το δει πτηνιατρος αν δεν το εχει δει! https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
joannoudi Καλώς ήρθες στην παρέα μας και συμφωνώ με τον Ανέστη για τον πτηνίατρο. Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για αυτά που αναφέρεις ( κρύωμα, άσθμα...). Καλό θα είναι να απομονώσεις το αρσενικό από το θυλικό για να μην κολήσει, αν δεν έχει ήδη, να ενισχύσεις τον οργανισμό με πολυβιταμίνες και να επισκεφτής πτηνίατρο. Αντιμετώπισε το πτηνό σαν ένα μικρό παιδί που δεν μπορεί να σου πει τι έχει.

Στο μέλλον σε παρακαλώ να ποστάρεις σε καινούργιο θέμα γιατί καμιά φορά μπερδευόμαστε.
 
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σας, αν και δυσκολα θα βρω πτηνίατρο στην Κοζάνη όπου και μένω...όσο για το post νόμιζα πως αφού υπήρχε ήδη αυτο το θέμα να μην άνοιγα καινούργιο, αλλά στο μέλλον θα πράξω
σωστά!
 
Back
Top