Το παπιοτροφειο μου το καλοκαιρι

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
τωρα ειναι πολυ πιο ομρφα τα πουλια. Οσο οι ποιο χρωματιστοι παπαγαλοι. το φιλτρο που βλεπεται το καταργησα τωρα εχω ενα πολυ μεγαλυτερο περιπου 150 λιτρα. Θα βγαλω φωτο επικαιρες μεχρι το σαβατοκυριακο
 

Συνημμένα

  • n_a.webp
    n_a.webp
    33,6 KB · Προβολές: 340
  • ντροπαλες καρολινες wood ducks.webp
    ντροπαλες καρολινες wood ducks.webp
    31 KB · Προβολές: 330
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ο δαιμονας των υπολογιστων χτυπησε παλι

φαινεται οτι οι υπολογιστες δεν με συμπαθουν ιδιεταιρα ενω εκανα ακριβως το ιδιο πραγμα για να κατεβασω ολες τις φωτο μερικες ανοιγουν και μερικες μενουν μικρες. Τι κανω λαθος;
 
Επρεπε νομιζω να ανοιξεις τις φωτογραφιες απο εκει που τις ειχες και μετα να τις αποθηκευσεις. Αν πατησες πανω σε μικρογραφια να την επισυναψεις μαλλον δεν την "επιασε" σωστα. Ξαναδοκιμασε αν θελεις.

Παντως εστω και απο τις μικρες ο χωρος σου φαινεται μαγικος! . 😀 Εγω προσωπικα θα ηθελα να δω περισσοτερες αν εχεις και θελεις. Και τα παπακια ειναι τελεια!
 
Μία λέξη θα πω...μ α γ ε ί α! 😉 Μπράβο σου!
 
Εξαιρετικό το εκτροφείο σου! Φανταζομαι οτι τα παπάκια σου θα είναι πολύ ευτυχισμένα! Το θεαμα με τα παπάκια να κολυμπούν είναι ιδιαιτερα χαλαρωτικό!

Εσύ εφτιαξες την λιμνούλα;
 
Εφτιαξες εναν πολυ ομορφο χωρο, για σενα και τα ζωα σου, σας θεωρω ολους τυχερους! Μπραβο!
 
Φανταστικές εικόνες από έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο! Τα συγχαρητήρια μου!
 
ξανα προσπαθεια με τισ φωτο

ελπιζω να τα καταφερω. τα παντα τα φτιαχνω μονος μου μαστορας δεν παταει ποδι σπιτι μου εκτος και αν ειναι για ηλεκτρονικα πραγματα
 

Συνημμένα

  • λιμνη με το παλιο φιλτρο .παπιες καρολινες.webp
    λιμνη με το παλιο φιλτρο .παπιες καρολινες.webp
    51,9 KB · Προβολές: 231
  • η λιμνη αλλη οψη.webp
    η λιμνη αλλη οψη.webp
    31,8 KB · Προβολές: 190
  • μαμα πρασινοκεφαλη με τα παιδια της.webp
    μαμα πρασινοκεφαλη με τα παιδια της.webp
    20,4 KB · Προβολές: 192
  • πρασινοκεφαλη στη λιμνη με τα παιδια της.webp
    πρασινοκεφαλη στη λιμνη με τα παιδια της.webp
    31 KB · Προβολές: 208
Εχω μεινει αφωνη! Ειλικρινα! Πρωτη φορα βλεπω τοσο καθαρο περιβαλλον με παπιες μεσα! Νομιζω εχεις δημιουργησει τον τελειο παραδεισο για τα ζωακια σου!:D
 
καθαριοτητα

το κλουβι αποτις παπιες ειναι στρωμενο με ποταμισια χοντρη αμμο ενω των φασιανων με ψιλη θαλασινη.2 φορες τη βδομαδα χρησημοποιω ενα πιρουνι που μαζευουν τα φυλλα ανοιγμενο τοσο οστε να μαζευει τισ ξεραμενες κουτσουλιες μεσα απο την αμμο και μετα περναω το σωρο απο κοσκινο με διαφορετικο διαμετρημα για τους φασιανους και διαφορετικο για τις παπιες ετσι ωστε 2 φορες τη βδομαδα (τεταρτη και σαβατο) μονο οτι περναει απο το κοσκινο μενει μεσα στα κλουβια. Βγαζω περιπου 5 κιλα κουτσουλια ξερη την εβδομαδα η οποια γινεται κομποστ στον κομποστοποιητη του κηπου με εξαιρετικα αποτελεσματα σαν λιπασμα στα λουλουδια μετα απο μερικους μηνες
 
Κι εγω χρησιμοποιω τιις κουτσουλιες απο τις κοτες σα λιπασμα για τον κηπο, νομιζω κανουν εξαιρετικη δουλεια! Μπραβο σου Σταυρο για ακομη μια φορα
 
αν καποιος διαθετει μερακι χρονο και χρημα τετοια θαυματα κανει.. Μπραβο σταυρο νασαι καλα να χαιρεσαι τον παραδεισο που εχεις φτιαξει
 
Μπράβο σου, καλορίζικα να τα χαίρεστε! Είναι ανοικτό στον κόσμο;
 
Παρα πολυ ομορφος ειναι ο χωρος που διατηρεις τα πουλια σου! Στην λιμνουλα οι παπιες ανεβαινουν μονες τους;τα μωρα τα ανεβαζει η μανα τους η σκαρφαλωνουν αυτα απο καπου;
 
υπαρχει λοφακι με πολυ ανετη κληση τσιμενταρισμενο για να ανεβαινουν τα παπακια και οι παπιες στη λιμνη επισης εχω κανει εξωγκοματα απο τσιμεντο στην εξοδο τις λιμνης για να πιανουν τα δαχτυλα τους και να βγαινουν ανετα απο το νερο. η κλιση για τις παπιες πρεπει να ειναι λιγοτερη απο 45 μοιρες (γυρο στισ 30ειναι τοκαλυτερο) γιατι εχουν κοντα ποδια και ειναι λιγο αχρηστα στο να ανεβαινουν ανηφορες
 
Τωρα με το κρυο αυτα τα πουλια αντεχουν εξω;Η πρεπει να βρισκονται σε θερμενομενο χωρο;(ειμαι λιγο ασχετος απο πεπιες εξου και οι ερωτησεις!)
 
οι καρολινες ζουν στον καναδα κανονικα οι μανταρινοι ζουνε στη βορεια κινα και ανατολικη σιβηρια οποτε και τα δυο ειδη δεν αισθανονται το κρυο περιπου μεχρι τους -30 με -45 βαθμους οι πρασινοκεφαλες αντεχουν παντου στη βορεια ευρωπη. με τη ζεστη εχω λιγο προβλημα αλα ευτυχως τα φυτα εχουν μεγαλωσει αρκετα και τους παρεχουν σκια. Γενικα το καλοκαιρι υποφερουν λιγο αλα το χειμωνα ειναι πραγματικα ευτυχισμενα. τα φτερα τους ειναι εντελως αδιαβροχα ακομα και ενα φτερο να παρεις και νατο αφησεις ωρες στο νερο θα βγει στεγνο. Εχουν εναν αδενα με αδιαβροχοποιητικο λαδι πανω απο την ουρα τους και με το ραμφος πασαλειφουν το λαδι σε ολο τους το σωμα
 
Back
Top