Γενικά Το πιγκουινάκι έφυγε και άφησε φωλιά με τρία αυγά

Μανώληςθ

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Ηράκλειο
Σήμερα το πιγκουινάκι μου ξέφυγε και τριγύριζε εδώ κοντά το θέμα είναι ότι έχει κάνει τρία αυγουλάκια και τελικά δε κατάφερα να το πιάσω...το long tail το φώναζε συνέχεια αλλά τελικά βράδιασε κ σταμάτησε...υπάρχει περίπτωση να έρθει πάλι αύριο λόγο ότι έχει αυγουλάκια;
 
Εννοείς ότι έφυγε εκτός σπιτιού στον έξω κόσμο ή μέσα στο σπίτι κι δεν μπορείς να το πιάσεις; Γτ αν έγινε το πρώτο οι πιθανότητες να καταφέρει να γυρισει είναι μικρές
 
.υπάρχει περίπτωση να έρθει πάλι αύριο λόγο ότι έχει αυγουλάκια;
Μάλλον δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Βγάλε το κλουβί έξω και βάλε κοντά ένα ένα μικρό σκεύος με τροφή, ίσως ακούσει το ζευγάρι του και γυρίσει.
 
Εννοώ έξω από το σπίτι
Ήταν για κάμποσες ώρες απέναντι σε κάτι δέντρα, ερχόταν για λίγο στο δέντρο πού ήταν κοντά στο κλουβί και έφευγε πάλι μέχρι που βράδιασε.
Τώρα όσον αφορά τα αυγά με το αρσενικό τι πρέπει να κανω;
 
Τώρα όσον αφορά τα αυγά με το αρσενικό τι πρέπει να κανω;
Δεν υπήρχε εξαρχής λόγος φωλιάς στο κλουβί. Τα πουλιά αυτά ανήκουν σε δύο διαφορετικές κατηγορίες οι οποίες είναι αδύνατον να υβριδοποιηθούν. Μπορείς να τα αφαιρέσεις μαζί με την φωλιά. Αυτή την φορά κοίτα να αγοράσεις ένα θηλυκό shaft εφόσον θέλεις μικρά.
 
Έχεις δίκιο και επειδή δεν είχα ιδέα όταν μου δώσανε το long tail απλά πήγα και πήρα ένα ότι να ναι για παρέα.Λαθος μου απλά τώρα είχαν αυγά.Μου είπαν να μη μπερδέψω τις ράτσες
 
Έχω κάτι σημαντικό..Το πιάσαμε χθές το απόγευμα απέναντι από το σπίτι σε μια λεμονιά με λιγάκι νερό που έριξα κ ένα σεντόνι που σκεπασαμε το δεντράκι.
Πέρασε μία μέρα έξω τελικά δεν απομακρύνθηκε κ το μεσημεράκι που φώναζε το αρσενικό (long tail) το ακούσαμε απέναντι. Πάντως δεν έκανε και καμιά κίνηση να φύγει όταν πλησίασα για να το βρέξω, μάλλον ταλαιπωρήθηκε και επίσης στο κλουβί είναι και σήμερα πολύ ήρεμο.Τα χώρισα και θα πάρω τα αντίστοιχα ζευγάρια τους
 
Ευτυχώς. Πολύ αίσια η κατάληξη. Και επίσης, όταν θα πάρεις ζευγάρια τους, καλό θα ήταν να κρατηθούν καραντίνα για ένα χρονικό διάστημα https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Και φυσικά αναμένουμε να μας δείξεις τα δύο πουλάκια και τα ζευγάρια τους στο μέλλον. 🙂
 
ταλαιπωρήθηκε και επίσης στο κλουβί είναι και σήμερα πολύ ήρεμο
Τυχερός εσύ, τυχερό και αυτό, δύσκολα θα επιβίωνε.
Καλή διατροφή και θα συνέλθει, για μερικές ημέρες θα μπορούσες να δώσεις και μια πολυβιταμίνη για να το ενισχύσεις αφού είχε κάνει και αυγά και οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
 
Back
Top