Αναπαραγωγή Το πισω δαχτυλο εχει γυρισει και ειναι μπροστα

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Καλησπερα σας... Μετα την πρωτη γεννα απο καποια ζευγαρια μου παρατηρησα σε κατι πουλακια τους οτι το πισω δαχτυλο εχει γυρισει και ειναι μπροστα. Με συνεπεια να μν πατανε πολυ καλα.. Δεν εχουν προβλημα, τρωνε πινουν κανονικα απλως το προβλημα μου ειναι το δαχτυλο.. Τι να τους κανω ειχα κανει ενα θεμα με το ιδιο θεμα αλλα σε μεγαλητερα πουλια και για ποιον λογο μπορει να εγινε αυτο;
 
Ας ξεκινήσουμε με το τι μπορεί να κάνεις για να φέρεις το δάχτυλο στην κανονική θέση.
Πρέπει να δέσεις το πίσω δάχτυλο με την κνήμη του πουλιού.
Εγώ χρησιμοποιώ το τσιρότο μια και μπαίνει εύκολα και βγαίνει εξίσου εύκολα.
Από κει και πέρα όμως θα πρέπει να ψάξουμε την αιτία που το δημιούργησε.
Αν δεν είναι βλάβη από το δαχτυλίδι (συμβαίνει κάποιες φορές) ή από τη φωλιά (κακό υλικό) τότε μπορεί να προέρχεται από ελλειπή διατροφή...
Κι αυτό χρειάζεται διερεύνηση.
 
Διατροφη σε ολα ιδια και μονο σε 2-3 πουλακια το εχουν αυτο.. Δευτερο στα 2 ειναι σε ποδι που δν εχουν δαχτυλιδι και στο αλλο εχει δαχτυλιδι..
 
Βαζεις υγρο ασβεστιο στο κλουβι και αν ναι σε τι ποσοτητα;
 
Έχεις κάτι σχετικό στο νου σου;
Καπου ειχα διαβασει (Χωρις να μπορεσω να βρω που για να το παραθεσω)οτι η υπερβολικη χορηγηση ασβεστιου κατα την διαρκεια αναπαραγωγης σχετιζεται με παραμορφωσης στα δαχτυλα των νεοσσων. Δεν θυμαμαι επισης και πως το τεκμηριωνε αυτο το συμπερασμα.Αν το βρω θα το παραθεσω.
 
Καλησπερα σας... Μετα την πρωτη γεννα απο καποια ζευγαρια μου παρατηρησα σε κατι πουλακια τους οτι το πισω δαχτυλο εχει γυρισει και ειναι μπροστα. Με συνεπεια να μν πατανε πολυ καλα.. Δεν εχουν προβλημα, τρωνε πινουν κανονικα απλως το προβλημα μου ειναι το δαχτυλο.. Τι να τους κανω ειχα κανει ενα θεμα με το ιδιο θεμα αλλα σε μεγαλητερα πουλια και για ποιον λογο μπορει να εγινε αυτο;
- Στους νεοσσούς συμβαίνει για δυό λόγους. 1) Το δακτυλίδι περάστηκε πρόωρα και κατέβηκε χαμηλά μπλοκάροντας το δάκτυλο εμπρός. 2) Η πίεση στην φωλιά απο τους κατοίκους και την μητέρα υπήρξε υπερβολική. Δεν υπήρχε κενό ανάμεσα στα πόδια και το στήθος ώστε να μπορεί να κινούνται τα δάκτυλα (αγκύλωση). Για να αποφεύγουμε τις περιπέτειες της δεύτερης περίπτωσης, αφήνουμε στην φωλιά δυο -τρία ομοιώματα αυγών πλαστικά. Αυτά χρησιμεύουν σαν στήριγμα και βοηθούν αρκετά.
 
Στην φωλια αναλογως και ποσα πουλακια βγαινουν βαζω αυγα πλαστικα μεσα.. Ασβεστιο τους ειχα δωσει οταν εβαλα φωλιες στα πουλια νου και μονιμα σουπιοκοκκαλο στα κλουβια μεσα. Δεν ξερω τι αλλο να φταιει, στα 2 απο τα 3-4 που το εχω παρατηρησει ειναι στο αλλο ποδι του δαχτυλιδιου εκει που δν εχεξ δαχτυλιδι δηλαδη.στις φωλιες υπηρχαν 2 πουλια σε καθε μια που παρατηρησα αυτο το θεμα
 
φίλε Μάνο..ίδιο περιστατικό σε έναν μόνο(ευτυχώς) νεοσσό,έχω και γω! από τις 2 μεθόδους που διάβασα, θεώρησα πιο εύκολη και λιγότερο επίπονη το ''τσιρότο'', που σου προτείνει ο καλός φίλος Γιάννης και αυτό έκανα! Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεταικαι ήδη ο μικρός κινείται καλύτερα..
 
Αυτο το ειχα κανει και εγω σε κατι περισυνα πουλακια μου. Απλως εκανα το θεμα για να δω τι μπορει να φταιει και αν μπορω να κανω τιποτα για αυτο, αυτο θα κανω και εγω μαλλον αλλα θα σας ανεβασω κα φοτογραφιες να τα δειτε
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
απλως εκανα το θεμα για να δω τι μπορει να φταιει και αν μπορω να κανω τιποτα για αυτο...
Η αιτία για το δάχτυλο που πάει μπροστά είναι η λάθος θέση στη φωλιά.. Αν είναι πολλά μικρά και το μικρό έχει βάλει λάθος το δάχτυλο του μπορεί να δημιουργηθεί αυτό το θέμα. Αλλά λύνεται!
 
Back
Top