Ασθένειες Το ποδι του 14μερων νεοσσου δεθηκε στο νημα της φωλιας

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Ειδα καπως απλωμενη τη μια φτερουγα του 14 ημερων νεοσσου γκλοστερ μου και τον πηρα κοντα για να δω καλυτερα τι συμβαινει...Αυτο που ειδα ηταν τρομερο ☹
Ειδα το ποδι του δεμενο με νημα της φωλιας! Πρησμενο,το ποδι και τα δαχτυλα κατακοκκινο και γυρισμενο αναποδα σαν σπασμενο νομιζω(δεν εχω ξαναδει)Μετα απο λεπτες κινησεις και με οσο πιο σταθερο χερι μπορουσαμε το ελευθερωσαμε απο το νημα! Το ποδι ομως χαλια☹
Θα επιβιωσει ομως; Δεν με νοιαζει αν θα ειναι κουτσο..Φτανει να ζησει και να ειναι καλα... Μολις το αφησαμε στην φωλια εκλεισε κατευθειαν τα ματακια και σαν να κοιμαται, αλλα ανεπνεε και σχετικα γρηγορα! Ειναι ταισμενο κανονικοτατα(με κουτσουλησε κιολας)
Σας παραθετω και 2 φωτο που δεν ξερω αν βγαζετε νοημα, τις βγαλαμε βιαστικα αμεσως μετα την απελευθερωση...
Παρατηρηστε το ποδι που ειναι γυρισμενο προς τα πισω
 

Συνημμένα

  • P4250169.webp
    P4250169.webp
    31,1 KB · Προβολές: 228
  • P4250170.webp
    P4250170.webp
    33,2 KB · Προβολές: 205
νικη μου,... Περαστικα.:)
το κακομοιρο θα πρεπει να πονουσε. ισως γι αυτο ανεπνεε πιο γρηγορα.
πιθανον να πρεπει να δεθει το ποδαρακι του.😕

ισως επειδη ειναι μικρο ακομα,...ισως στρωσει μονο του.

αν μπορεις ομως να το κοιταξεις καπου (σε γιατρο, η τουλαχιστον να παρεις ενα τηλεφωνο να πεις ποσων ημερων ειναι τι εγινε κλπ) θα ναι καλυτερα
απ τις φωτο δεν ειναι ευδιακριτο.
μπραβο παντως που βρηκες το κουραγιο να το ξεμπλεξεις.

ενημερωσε μας κ πως παει. 😉
 
αν και τα καταγματα θελουν λεπτους χειρισμους ειδικων τις περισσοτερες φορες με ευκαιρια το προβλημα της νικης και ελλειψη τετοιων ειδικων σε απομακρυσμενες περιοχες της πατριδας μας ισως αυτο βοηθησει σε καποιες περιπτωσεις:

http://www.lbah.com/word/fractured-bird-leg/
 
Σημερινες φωτο μετα απο 5 μερες θεραπεια(αντιβιωση για να υποχωρησει η μολυνση)
Το ποδαρακι δυστυχως δεν σωθηκε...
 

Συνημμένα

  • P4300184.webp
    P4300184.webp
    29,7 KB · Προβολές: 180
  • P4300185.webp
    P4300185.webp
    32 KB · Προβολές: 166
  • P4300187.webp
    P4300187.webp
    39,8 KB · Προβολές: 158
νικη στο πανω τμημα νομιζω πρεπει να εχει πια ανοιξει το χρωμα του δερματος, ε; Επισης δεν βλεπω πια κυστη..η δεν φαινεται; Εκει που το ποδι κοπηκε υπαρχει ανοιχτη πληγη ή ειναι στεγνο;
 
νικη στο πανω τμημα νομιζω πρεπει να εχει πια ανοιξει το χρωμα του δερματος, ε; Επισης δεν βλεπω πια κυστη..η δεν φαινεται; Εκει που το ποδι κοπηκε υπαρχει ανοιχτη πληγη ή ειναι στεγνο;



Δημητρη δεν υπαρχει κυστη οντως, αλλα ειναι πρησμενο.. Το χρωμα δεν ειναι πια κιτρινο εχει ροζισει..
Δεν υπαρχει πουθενα πληγη απο την αρχη..
Σημερα προσπαθουσα να το βοηθησω να σταθει.. Μακαρι αν και το δυσκολευει η φτερουγα... Θα το παλεψουμε ομως.. 😉
 
Λυπάμαι πολύ, ελπίζω να γίνει καλά. Μπράβο σου που προσπαθείς να το κάνεις καλά.
 
πιστευω αφου εφινε πριν βγει απο τη φωλια θα τα καταφερει αργοτερα να σταθει στο ενα ποδι...
το ταϊζουν κανονικα οι γονεις; Ή το παρατυσαν και το πηρες εσυ;
 
πιστευω αφου εφινε πριν βγει απο τη φωλια θα τα καταφερει αργοτερα να σταθει στο ενα ποδι...
το ταϊζουν κανονικα οι γονεις; Ή το παρατυσαν και το πηρες εσυ;




Εχω εκπλαγει με τους γονεις γιατι ενω πιστευω οτι βλεπουν το προβλημα, δεν το εχουν παρατησει και το ταιζουν κανονικα:)
Εν τω μεταξυ επειδη τους ειδα να ζευγαρωνουν τους εβαλα 2η φωλια την οποια την εφτιαξε αμεσως και παλι τον εχουν τον νου τους και στο πιτσιρικι...
Αλλα εχει μεγαλο προβλημα ισσοροπιας..☹
 
Μην ανυσηχεις Νικη. Ειχα αντιμετωπισει κι εγω το ιδιο προβλημα με ενα Lovebird μου του οποιου του κοπηκε το ποδι και επεφτε συνεχεια και σκεφτηκα οτι μαλλον επρεπε να του κανω αυθανασια αν μην υποφερει. Τελικα ομως το συνηθησε και πατουσε μετα κανονικα. 😉
 
Μην ανυσηχεις Νικη. Ειχα αντιμετωπισει κι εγω το ιδιο προβλημα με ενα Lovebird μου του οποιου του κοπηκε το ποδι και επεφτε συνεχεια και σκεφτηκα οτι μαλλον επρεπε να του κανω αυθανασια αν μην υποφερει. Τελικα ομως το συνηθησε και πατουσε μετα κανονικα. 😉

Συμφωνώ απόλυτα με την γνώμη του Φώτη. Θα σε εκπλήξει ευχάριστα
η δυνατότητα προσαρμογής που έχουν σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις
τα πουλάκια. Απλά θέλει λίγο μεγαλύτερη προσοχή μέχρι να μεγαλώσει.
Ιδιαίτερα όταν απογαλακτηστεί θα πρέπει για 1-2 μήνες να ζήσει σε δικό του
κλουβάκι μέχρι να αποκτήσει έλεγχο της κατάστασής του αλλά και για να
μπορείς να το παρακολουθείς πιο άνετα.
 
αν το πουλακι ειχε αυτο το προβλημα και βρισκοταν στη φυση, οταν θα εκανε απο μονο του ή με την ωθηση των γονιων του, το βημα εξω απο τη φωλια, η εξελιξη θα ηταν να γινει τροφη για καποιο θηρευτη του ειδους που θα υπηρχε στην περιοχη. Δεν θα μπορουσε να επιβιωσει.
τωρα ειναι σε κλουβι. Δεν χρειαζεται να πεταει μακρια. Αν υπαρχει η στοιχειωση ευσταθεια δεν θα υπαρξει προβλημα αρκει να φτασει στο σταδιο να ταιζεται μονο του και να "χοροπηδαει " εστω αν δεν καταφερνει να πεταει εστω και λιγο. Βεβαια χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη στον καθαρισμο του κλουβιου γιατι θα βρισκεται σε επαφη με τις ακαθαρσιες του πατου.

ομως νικη, τα εχουμε πει, η φτερουγα με προβληματιζει και νομιζω οτι δεν εγινε απο το πιασιμο του ποδιου.ή επειδη ηταν μονο του και ειχε κακη σταση στη φωλια ή ηταν εκ γενετης. Οταν βγει εξω μονο τοτε θα δουμε ποσο το επηρεαζει☹
 
ομως νικη, τα εχουμε πει, η φτερουγα με προβληματιζει και νομιζω οτι δεν εγινε απο το πιασιμο του ποδιου.ή επειδη ηταν μονο του και ειχε κακη σταση στη φωλια ή ηταν εκ γενετης. Οταν βγει εξω μονο τοτε θα δουμε ποσο το επηρεαζει☹




Δημητρη κι εμενα αυτο με προβληματιζει η φτερουγα!
Κανονικα επρεπε ηδη να εχει βγει! το 2 ημερων μικροτερο που ειχες δει απο το αλλο ζευγαρι εχει ξεκινησει να καθεται και στην ταιστρα και να "παιζει" με τα σπορακια! Ενω αυτο ειναι ακομα μεσα στην φωλια που καθαριζω καθημερινα... Μονο εγω το βγαζω εξω με σκοπο να το μαθω να στεκεται στο ενα ποδι αλλα λογω της φτερουγας απο οτι αντιλαμβανομαι δε εχει καθολου ισσοροπια☹
Εχω πολυ αγωνια στην καταληξη αυτου του γεγονοτος...



Μην ανυσηχεις Νικη. Ειχα αντιμετωπισει κι εγω το ιδιο προβλημα με ενα Lovebird μου του οποιου του κοπηκε το ποδι και επεφτε συνεχεια και σκεφτηκα οτι μαλλον επρεπε να του κανω αυθανασια αν μην υποφερει. Τελικα ομως το συνηθησε και πατουσε μετα κανονικα. 😉

Φωτη το προβλημα ειναι οτι εχει προβλημα και στην φτερουγα και δεν μπορει να "πεταρισει" καλα...☹
 
Back
Top