Γενικά Το προσεχώς νέο μέλος της οικογένειας μου (ringneck)

Fathergkav

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
168
Πόλη
Αλιβέρι
Ο Μικρούλης μου μπλε ringneck ! (Αβαφτιστος)😀

View attachment video-8548eda73c37ccc1839dd8e1d16f39f1-V.mp4

[automerge]1590441826[/automerge]
Και εδώ είναι παρέα με μικρά Λουτινο ringneck μια εκ των οποίων θα είναι και το ταίρι του... Αναμένω την άφιξη τους μετά τον απογαλακτισμός τους! 💝
IMG-a6e44d22ce1d33cfa9f8ad5a3d7c6ae9-V_compress65.jpg
 
Όλα να πάνε καλά και καλώς να τα δεχθείς.
Το μελλοντικό ζευγάρι (λες και είμαστε Ινδοί και τα κανονίζουμε από τη γέννησή τους, 😀) δεν έχουν συγγένεια, έτσι δεν είναι;
Και... (προχωρώ στον χρόνο) από αυτό το ζευγάρωμα, γνωρίζεις τις αναμενόμενες χρωματικές αποχρώσεις των απογόνων;
 
@ianos 😀 δίκιο έχεις, απλά μου αρέσει να περνώ ζεύγη ζώων οπότε επέλεξα θηλυκό μην τυχόν κ μου φέρουν απογόνους.. (Όταν φτάσει η ώρα τους βεβαια). Όσο για τις αποχρώσεις δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια αλλά έχω μπροστά μου πολύ χρόνο ώστε να δω τις πιθανές αποχρώσεις των νεοσσων που θα βγάλουν... Κ Όταν μάθω θα σου απαντησω
[automerge]1590585107[/automerge]
Όχι δεν έχουν συγγένεια γι'αυτό κ επέλεξα να τα πάρω μαζί ώστε να συμβαδίζουν κ ηλικιακά αλλά κ να έχουν πολύ χρόνο μπροστά τους ώστε να δέσει ο δεσμό τους 😀
 
Να πάνε όλα καλά εύχομαι και να τα χαρείς. Αν και είναι πολύ πολύ νωρίς ώστε τα πουλάκια να φτάσουν σε αναπαραγωγικη ηλικία (3 χρόνια) και να δούμε τότε αν τα βρουν μεταξύ τους ώστε να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή θα μιλήσουμε υποθετικά. Για να είσε σίγουρος για τις χρωματικές μεταλλάξεις των απογόνων θα πρέπει να μάθεις τα χρώματα των γονιών και από τα δύο ώστε να ξέρουμε τι γονίδια κουβαλάνε τα μικρά. Φαινοτυπικα και αν υποθέσουμε πως τα μικρά δεν είναι φορείς κάποιας μετάλλαξης πάντως θα σου δίνουν 100% πράσινα μωρά. Τα αρσενικά θα είναι φορείς blue ino και τα θυληκα φορείς blue.
 
@aggelosioa αρχικά Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Όσο αφορά την ηλικία το ξέρω ότι μετά τον 3 χρόνο είναι έτοιμα για αναπαραγωγή αλλά δεν με πειράζει καθόλου κ γι'αυτό τα πήρα κ τα 2 μαζί ώστε να έχουν χρόνο να ταιριάξουν ελπίζοντας ότι δεν θα γίνουν απλά κολλητοί... Τώρα για τους γονείς είναι κ οι 2 μπλε για τον μπλε μου και οι άλλοι 2 είναι κίτρινοι για τον κίτρινο μου.. Πρώτα βέβαια θα περιμένω να κάνω το DNA με το φτερό για να σιγουρευτώ με το φύλο κ τα αλλά σιγά σιγά, αφού έχω πολύ χρόνο μπροστά μου μάλλον λάθος μου έχουν πολύ χρόνο μπροστά τους χιχιχ
 
Back
Top