Αναπαραγωγή Το πρώτο αβγουλάκι από το budgie, πρέπει να κάνω κάτι τώρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης terios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

terios

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Μυτιλήνη
Σήμερα η παπαγαλία μου έκανε το πρώτο της αβγουλάκι! Αλλά κάθετε συνεχεία μέσα στην φώλια της! Το κλωσαει από τώρα η θα κάνει και αλλά και μετά; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο τώρα, να αλλάξω τίποτα στην διατροφή της; Έχω και κάτι βιταμίνες που της βάζεις στο νερό τους να τους βάζω τώρα; Αυτά τα λίγα από απορίες... Ευχαριστώ πολύ!
 
Καθε μερα θα σου κανει κι απο ενα! Δινε πολυ αυγο κι αν εχεις βαζε της αυγοτροφη και στο νερο βαζε το συμπληρωμα διατροφης που βαζεις! Υπαρχουν και ειδικες βιταμινες για την εκολαπτικοτητα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο!Βαλε και μεσα στο κλουβι και ενα σουπιοκοκαλο για να παιρνει ασβεστιο!
 
Καθε μερα θα σου κανει κι απο ενα! Δινε πολυ αυγο κι αν εχεις βαζε της αυγοτροφη

Τα παπαγαλακια δεν κανουν καθε μερα αυγο, αλλα μερα παρα μερα
αυγο κατα τη γνωμη μου δωσε αφου γεννηθουν τα μικρα κ να μην το αφηνεις πολλες ωρες γιατι κανει ζεστη κ θα αλλοιωθει
 
Λοιπον θα συμφωνησω με την Ανατολη...
Μερα παρα μερα κανουν αυγο οι παπαγαλοι και απο αυγο τωρα που κλωσσαει τιποτα..
Το αυγο το δινουμε στην διατροφικη προετοιμασια για αναπαραγωγη και μετα το ξαναδινουμε οταν βγει το πρωτο μικρο..
Βιταμινη στο νερο επρεπε ηδη να ειχες δωσει αλλα και τωρα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα
Αλλά κάθετε συνεχεία μέσα στην φώλια της!

Θα καθετε για αρκετο καιρο για αυτο φροντισε να την εχεις καπου δροσερα γιατι αρχιζουν οι ζεστες και υπαρχει μεγαλος κινδυνος θερμοπληξιας νεογνων και γονιων...

Ποιες βιταμινες εχεις;
 
Τους έδινα βιταμίνες αλλά τον τελευταίο μηνά σταμάτησα να τους δίνω. Η βιταμίνη είναι η BOGENA MULTI-VIT την είχα πάρει από ένα pet shop!
 
Το μόνο που με ανήσυχη είναι ότι σε ενάμισι μηνά μετακομίζω και τι θα γίνει με τα πουλάκια θα έχουν βγει και αν ναι με την μετακομίσει μήπως πάθουν τίποτα;
 
Θα ειναι ακομα μικρα τα πουλακια!(αν βγουν βεβαια:)

Το αν θα τα επηρεασσει η μετακομιση θα το ανακαλυψεις!😎Το ολο λαθος ηταν να τα βαλεις να ζευγαρωσουν απο την στιγμη που θα μετακομιζες
Ειναι αναλογως τον χαρακτηρα των πουλιων και τι σχεση εχουν μαζι σου...
Τα δικα μου πουλια δεν τα επηρεαζει η αλλαγη θεσης! Πολλα μελη εχουν παρατηρησει τα πουλια τους να επηρεαζονται...
 
Η φώλια είναι μόνιμη στο κλουβί ενσωματωμένη όποτε νόμιζα ότι θα ζευγάρωναν την άνοιξη και όχι το καλοκαίρι! Όσο για την σχέση που έχει με τον αρσενικό η θηλύκια τους βλέπω πολύ αγαπημένους… όλο φιλάκια και την προσέχει παρα πολυ γενικά…
 
Την φωλιά δεν την έχουμε μόνιμα μέσα στο κλουβί, την βάζουμε όταν θέλουμε να μπουν σε φάση αναπαραγωγής και να ζευγαρώσουν (εννοείται ότι τα πουλιά δεν είναι μικρά, δεν έχουν κάποια ασθένεια, έχει προηγηθεί διατροφική προετοιμασία και έχουν τις κατάλληλες συνθήκες για να ζευγαρώσουν). Εσύ γιατί την είχες μόνιμα; 🙄
 
Από κατασκευής του κλούβιου ήταν μόνιμη γιατί τα έχω σε εξωτερικό χώρο όποτε έλεγα για το κρύο μήπως μπαίναμε μέσα.
 
οκ ευχαριστω... Εμενα αν 8υμασε ελεγα για το πρωτο αυγο σε δικο μ ποστ. Ειχε κανει 5. Το σαββατο ηταν να γεννη8ει ενα δν γεννη8ηκε πεταξα 2 αυγα σμρα κ τα 2 δν ειχαν σπερμα... Νμζα οτι ολα 8ανε ετσι πας να πεταξω κιαλο κ ιταν μεσα ενα μικρο... Εκανα μεγαλη βλακεια το μικρο πε8ανε. Τορα εχω 2 8α τα αφησω τοθλαχιστον 1 βδομαδα κ αν δεν γεννη8ουν...
 
Γιάννη καλύτερα την επόμενη φορά να κάνεις ωοσκόπηση κατά την 7η μέρα για να δεις αν είναι ένσπορα ή άσπορα, για να μην ταλαιπωρείς το θηλυκό δίχως λόγο. 😉
 
ναι αργησα να μα8ω πωσ κοιτω τα αυγα κ ετσι δν τα κοιταξα ειχαν περασει 7 ημερε. Τα 2 π μ απεμειναν πρεπει νανε ενσπορα γτ ειχαν το ιδιο χρωμα με αυτο π εσπασα κ δυστηχωσ ειχαν μεσα πουλακι φαινοταν ολοκα8αρα το πουλακι κ ειχε κατι κιτρινο κατο απο το κεφαλι τ. Μαλλον 8α γεννιοταν με8αυριο.λυπαμαι πολυ με αυτο π εκανα
 
απο τα λαθη μας μαθαινουμε και οχι μονο εμεις και αλλοι αφου τους το λεμε!
ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες..
 
απο τα λαθη μας μαθαινουμε και οχι μονο εμεις και αλλοι αφου τους το λεμε!
ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες..



ενταξει ναι οκ μαθαινουμε απο τα λαθη, αλλα οταν μπορουμε να τα αποφυγουμε καλο ειναι να μην πρατουμε απο εντελως δικια μας βουληση😉
Λιγο διαβασμα στο φορουμ, ανοιγουμε κι ενα θεμα στο φορουμ για να σιγουρευτουμε και ανετα αποφευγουμε το λαθος 😉
 
Σημερα εκανε και το δευτερο αυγο! Στην φωλεια μεσα μπαινει και ο αρσενικος δεν υπαρχει κανενα προβλημα να πειραξει τα αυγα;
 
η παπαγαλινα μου έχει 6 αυγά και τα κλωσσαει τώρα γύρω στην μια εβδομάδα! Όταν πάει να βγει για να φάει ο αρσενικός φωνάζει και την κυνηγαει και στο τέλος μπαίνει στην φώλια ξανά! Μήπως πρέπει να τον βάλω σε άλλο κλουβί τον αρσενικό?
 
terios ο αρσενικός ταϊζει τη θηλυκιά; Ίσως την κυνηγάει για να μπει στην φωλιά για να κλωσσήσει. Αν το θηλυκό τρώει είτε μόνο του, είτε την ταϊζει ο αρσενικός και δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, μην τον βγάλεις.
 
Back
Top