Αναπαραγωγή Το πρώτο αυγό της 2ης γέννας

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
γεια δας παιδια η καναρα μου γεννησε σημερα το πρωτπ αυγο δευτερης γεννας να το παρω και να τ βαλω μεσα στους σποτπυς να μην σπασει ειναι οκαυ.;
 
Να το πάρεις και να το αντικαταστήσεις με ένα ψευτικο. Στο τετάρτο αυγό να ξαναβάλεις στην καναρα τα αυγά και να βάλεις το χώρισμα στην ζευγαρώστρα. Αφήνεις στο ένα μέρος τον πατέρα με τα μικρά της 1ης γέννας και στο άλλο την καναρα. Καλή συνέχεια.
 
εε ναι που να τοποθετισω τωρα τα αυγα πες μου ενα ασφαλες μετος.;

το εβαλα στους σποτους ειναι οκαυ.;
 
το τοποθετησα πριν λιγο παω να το βαλω προς τα πανω...

να ρωτησω και κατι αλλο στην πρωτη της γεννας δεν εβγαζα τα αυγα και καθησε και κλωσσαγε απο το πρωτο... Και ο εννας νεοσσος ειναι 10 ημερων και βγηκε και ειναι στον πατω υου κλουβιου και ο αλλος ειναι 17 μου φενεστε δυο μεγαλωσε απο διαφορα ημερων, δεν εχει προβλημα ετσι εννοω επειδη ο ενας βγηκε απ την φωλια και ο αλλος ειναι μεσα να μην τον ταιζουν αυτον που ειναι μεσα.;
 
Πρόσεχε λίγο την θερμοκρασία του χώρου που θα φυλάξεις τα αυγά.. Έχει ανέβει η θερμοκρασία και αν εκεί που τα έχεις έχει παραπάνω ζέστη απ΄ότι πρέπει τότε τα αυγά θα χαλάσουν σε 2 μέρες...
 
σιγγνωμη ο πρωτος ειναι 20 ημερων

νομιζω είναι καλη η θερμοκρασια γιατι ειναι κανονικη η τροφβ δεν βραζει...​
 
Έχω διαβάσει για την όρθια στάση των αυγών...
Η όρθια στάση στα αυγά πρέπει να υπάρχει όταν αυτά βρίσκονται στις μηχανές εκκόλαψης και να μπορεί να γυρίζει το αυγό τουλάχιστο 90 μοίρες αρκετές φορές μέσα στο εικοσιτετράωρο... ώστε ο βαρύτερος λέκυθος - κρόκος να μην πιέζει το υπόλοιπο τμήμα του αυγού.
Το αποθηκευμένο αυγό για ποιο λόγο θα πρέπει να μένει με τον αεροθάλαμο πάνω;
 
το επιασα σημερα το αυγο θα της υο βαλω μολις γεννηση και το τεταρτο σημερα δακτυλιοσα και τα μικτα 25 ημερων καθ τον πατερα η μητερα καθετε στα αυγα και δεν την σηκωσα
 
Γιάννη υποθέτω δεν ρωτάς εμένα. Εγώ δεν γνωρίζω πρακτικά ούτε θεωρητικά την αναπαραγωγή του καναρινιού. Απλά διαβάζω την θεματολογία και το θυμόμουν. Υπάρχουν και άλλες αναφορές, τις οποίες δεν πρόλαβα από την δουλειά να βρω. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι οι πολλές αναφορές στοιχειοθετούν μια σωστή άποψη.
Μην λάβετε υπόψιν σας εμένα, καθότι ό,τι ξέρω είναι τα εδώ συζητημένα, όπως κάποιο που παρέθεσα. Προχωρήστε την συζήτησή σας για την καλύτερη λύση του φίλου που ρωτάει, εσείς που ξέρετε καλύτερα και σας εμπιστεύομαι :)
 
το επιασα σημερα το αυγο θα της υο βαλω μολις γεννηση και το τεταρτο σημερα δακτυλιοσα και τα μικτα 25 ημερων καθ τον πατερα η μητερα καθετε στα αυγα και δεν την σηκωσα
Κυριάκο αν θέλεις τη γνώμη μου στο τρίτο να τα γυρίσεις όλα...
Έχει περισσότερο ζέστη αυτό το διάστημα και δεν ξέρω για πόσο μπορούν να παραμείνουν "ζωντανά" τ' αυγά των καναρινιών...
Γιάννη υποθέτω δεν ρωτάς εμένα. Εγώ δεν γνωρίζω πρακτικά ούτε θεωρητικά την αναπαραγωγή του καναρινιού. Απλά διαβάζω την θεματολογία και το θυμόμουν. Υπάρχουν και άλλες αναφορές, τις οποίες δεν πρόλαβα από την δουλειά να βρω. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι οι πολλές αναφορές στοιχειοθετούν μια σωστή άποψη.
Μην λάβετε υπόψιν σας εμένα, καθότι ό,τι ξέρω είναι τα εδώ συζητημένα, όπως κάποιο που παρέθεσα. Προχωρήστε την συζήτησή σας για την καλύτερη λύση του φίλου που ρωτάει, εσείς που ξέρετε καλύτερα και σας εμπιστεύομαι :)
Όχι όλους τους φίλους ρωτάω...
Θα ψάξω κι εγώ να βρω τις θεματολογίες.
 
ναι οκ απο το τρίτο θα τα επιστρεψω τωρα ειναι στην τροφη σε σκοτεινο μερος... Οτι πεις απ το τριτο θα τα επιστρεψω και ναι βεβαια να βγουν τρια μαζι και τα αλλα δυο θα επιβιωσουν πιστευω ειναι κοντα οι μερες που θα βγουν σε ευχαριστώ Κ. Γιάννη

;
 
Back
Top