Γενικά Το πρώτο μας αυγό από τα ζεμπράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους! Το πρώτο μας ζευγάρι ζεμπράκια, έκανε το πρώτο του αυγό! "Δέσανε" πολύ από την πρώτη στιγμή! Η φωλιά που χρησιμοποιούσα στην αρχή ήταν η εξωτερική πλαστική τετράγωνη, που ούτε καν την πλησίαζαν. Μόλις τους έβαλα την ψάθινη της φωτογραφίας, ξεκίνησαν αμέσως να την γεμίζουν με νήμα και να κάθονται μέσα. Το ίδιο και το δεύτερο ζευγάρι που έχω, που όμως δεν έχει κάνει γέννα ακόμη! Πρώτη φορά είδα αυγουλάκι τέτοιο, είναι απίστευτο, οι φωτο δεν είναι πολύ καλές γιατί δεν τα πλησιάζω πολύ μη τα τρομάζω! Αν και η θηλυκιά, ούτε καν μπαίνει στην διαδικασία να βγει από την φωλιά, παρά μόνο για να φάει!
13293240_1045002942233918_42824560_n.webp 13293344_1045003362233876_163792163_n.webp
 
Ομορφη φωλιτσα!
Το ασπρο νημα γενικα να το αποφευγεις, ειναι ευκολο να μπλεχτουν τα ποδαρακια τους.
Τωρα εννοειται μην κανεις τιποτα αφου καναν το αυγουλακι τους, απλα να τα τσεκαρεις!
Αντε με το καλο και τα υπολοιπα! 🙂

Κι εγω τετοια φωλιτσα βαζω στα δικα μου, βγαινουν και καποιες ακομα πιο μικρες, ειναι απιστευτο πως χωρανε οι γονεις μαζι μεσα, κι επειτα και με τα μικρα τους.
Υπεροχο θεαμα:)🙄
 
Ομορφη φωλιτσα!
Το ασπρο νημα γενικα να το αποφευγεις, ειναι ευκολο να μπλεχτουν τα ποδαρακια τους.
Τωρα εννοειται μην κανεις τιποτα αφου καναν το αυγουλακι τους, απλα να τα τσεκαρεις!
Αντε με το καλο και τα υπολοιπα! 🙂

Κι εγω τετοια φωλιτσα βαζω στα δικα μου, βγαινουν και καποιες ακομα πιο μικρες, ειναι απιστευτο πως χωρανε οι γονεις μαζι μεσα, κι επειτα και με τα μικρα τους.
Υπεροχο θεαμα:)🙄
Καλησπέρα Ειρήνη! Είχα πάρει δύο ειδών νήματα. Το λευκό όντως μπερδεύεται. Το περισσότερο νήμα είναι αυτό το καφέ, με ίνες κοκκοφοίνικα. Πραγματικά είναι τόσο όμορφο όλο αυτό... Σε ευχαριστώ, να δούμε αν θα βγουν πουλάκια. Αν όχι, την επόμενη φορά θα έχω περισσότερη εμπειρία!
 
. Πραγματικά είναι τόσο όμορφο όλο αυτό... Σε ευχαριστώ, να δούμε αν θα βγουν πουλάκια. Αν όχι, την επόμενη φορά θα έχω περισσότερη εμπειρία!

Γιατι να μην βγουν καλε;:)
Και τα δυο πουλακια ειναι υγιεστατα, προετοιμασια εχει προηγηθει.. Οποτε μαλλον θα μεγαλωσει η οικογενεια!:D
Σου το ευχομαστε παντως 🙂
 
Γιατι να μην βγουν καλε;:)
Και τα δυο πουλακια ειναι υγιεστατα, προετοιμασια εχει προηγηθει.. Οποτε μαλλον θα μεγαλωσει η οικογενεια!:D
Σου το ευχομαστε παντως 🙂
Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ Ειρήνη μου! Μακάρι! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Με το καλό και τα υπόλοιπα! Δε ξέρω αν τα ζεμπράκια έχουν δυστοκίες.. αλλά για να κάνουν αυγά θα έχουν και αυτά ανάγκη από ασβέστιο.. Τσόφλι αυγού, λίγο ωμό σουσάμι, και κόκκαλο σουπιάς! Αν έχεις υδατοδιαλυτό ασβέστιο ή έξτρα βάλε από αύριο για λίγες μέρες! 😉
 
Με το καλό και τα υπόλοιπα! Δε ξέρω αν τα ζεμπράκια έχουν δυστοκίες.. αλλά για να κάνουν αυγά θα έχουν και αυτά ανάγκη από ασβέστιο.. Τσόφλι αυγού, λίγο ωμό σουσάμι, και κόκκαλο σουπιάς! Αν έχεις υδατοδιαλυτό ασβέστιο ή έξτρα βάλε από αύριο για λίγες μέρες! 😉
Καλημέρα Αλίκη. Τους έβαζα ασβέστιο, όσο για το αυγό, τους έβαζα και τους βάζω φρέσκια αυγοτροφή που φτιάχνω μόνη μου μαζί με το τσόφλι βέβαια, και επίσης έχουν και σουπιοκόκκαλο το οποίο τους αρέσει πολύ. Θα δούμε, είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω γέννα :D
 
Μπράβο Ελεάνα μου! Όλα θα πάνε καλά!
Αυτή είναι φοβερή μαμά και τα φροντίζει τέλεια τα μικρά της. Να φανταστείς την έσπρωχνα με τα δάκτυλα από τη φωλιά για να ελεξω τα μικρά και αυτή δεν με άφηνε.

Το άλλο θηλυκό πρόσεχε το πιο πολύ, επειδή δεν έχει ξαναγεννήσει. Ίσος είναι και λίγο μικρή (όπως σου έλεγα). Αλλά με καλή διατροφική φροντίδα δεν θα έχεις πρόβλημα. Βιταμίνες και ιχνοστοιχεία να παίρνουν και πλούσια διατροφή και όλα θα πάνε καλά.
Αναμένουμε φωτό από μικρά)
 
Φυσικά η βοήθειά σου απαραίτητη και κακώς μας τη στερείς.
εεεεεεέλα τώρα)
Είμαι fan της live συνομιλίας ) Αλλα αφού για καφέδες δεν μαζευόμαστε, τουλάχιστον να πάρετε όλοι από ένα ζευγαράκι παραδείσια να έχουμε να τα λέμε από δω 😛
 
Μπράβο Ελεάνα μου! Όλα θα πάνε καλά!
Αυτή είναι φοβερή μαμά και τα φροντίζει τέλεια τα μικρά της. Να φανταστείς την έσπρωχνα με τα δάκτυλα από τη φωλιά για να ελεξω τα μικρά και αυτή δεν με άφηνε.

Το άλλο θηλυκό πρόσεχε το πιο πολύ, επειδή δεν έχει ξαναγεννήσει. Ίσος είναι και λίγο μικρή (όπως σου έλεγα). Αλλά με καλή διατροφική φροντίδα δεν θα έχεις πρόβλημα. Βιταμίνες και ιχνοστοιχεία να παίρνουν και πλούσια διατροφή και όλα θα πάνε καλά.
Αναμένουμε φωτό από μικρά)
Καλησπέρα Πωλίνα μου! Είναι φοβερή, όλο μέσα στην φωλιά κάθεται, δεν φοβάται πλέον, της αλλάζω νερό, φαγητό κλπ, και ούτε που κουνιέται! Άσε που ζευγάρωσαν με την πρώτη, δεν πίστευα στα μάτια μου όταν είδα το αυγό! Πλέον έχουμε τρία!
Τους βάζω απ' όλα, φρέσκια αυγοτροφή όπως μου είπες, πόσιμες βιταμίνες, σουπιοκόκκαλο εννοείται, λαχανικά κλπ. Άντε να δούμε, έχω μια αγωνία που δεν περιγράφεται!
Το δεύτερο ζευγαράκι μας έχει ήδη φτιάξει την φωλιά. Έχει βάλει μέσα ότι βρεί, μέχρι και φύτρες! Ακόμα τίποτα, όμως κοιμούνται μέσα στην φωλιά, η θηλυκιά όλο μέσα κάθεται και είναι ερωτευμένα τα μικρά μας! Την έχω το νου μου, θα σας πω μόλις γίνει κάτι! Φιλάκια πολλά :D

Αντα με το καλω να βγουν μωράκια.:)😉 Επεισης που ήσουν Πωλίνα; Μας ελιψες.😛
Σε ευχαριστώ Ηλία, θα σας ενημερώσω και το ξέρετε 😀

εεεεεεέλα τώρα)
Είμαι fan της live συνομιλίας ) Αλλα αφού για καφέδες δεν μαζευόμαστε, τουλάχιστον να πάρετε όλοι από ένα ζευγαράκι παραδείσια να έχουμε να τα λέμε από δω 😛
Όποτε κανονίσετε, και είναι εκτός ώρας δουλειάς, θα χαρώ πολύ να σε δω ξανά και φυσικά να γνωρίσω και τους άλλους!
 
Back
Top