Γενικά Το πρώτο μου ζευγάρι lizard

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης armagedwn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

armagedwn

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
131
Πόλη
Αθήνα
Και ιδού το πρώτο μου ζευγάρι lizard :)
 

Συνημμένα

  • 100_0052.webp
    100_0052.webp
    65,4 KB · Προβολές: 209
  • 100_0063.webp
    100_0063.webp
    69,5 KB · Προβολές: 183
Πολύ όμορφα Γιώργο, με γεια!

Γιατί τα έχεις μαζί; Τα έχεις προσωρινά ή έτσι θα τα κρατήσεις;
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τα έχω προς το παρόν μαζί Σταύρο ελλείψη χώρου! Ελπίζω να μην αρχίσουν τα γεννητούρια. Τα έχω έξω οπότε φαντάζομαι ότι δε θα αρχίσουν τις τρυφερότητες!



Σταύρο από τις φώτος μπορείς να καταλάβεις αν είναι ασημί ή χρυσά lizard; Δηλώνω την πλήρη άγνοιά μου! Αυτό που ξέρω μόνο είναι ότι το αρσενικό έχει "σκούφο" και το θηλυκό όχι
 
χωρις να εχω πολλες γνωσεις.. Και εμπειρια...

νομιζω πως προκητε για ασιμι λιζαρντ και τα δυο.
 
Κι εγώ Άγγελε από φώτος που έχω δει νομίζω ότι πάνε προς το ασημί! Ευχαριστώ Χρήστο!
 
ασημι πρεπει να ειναι. Γιατι εμενα ο αρσενικος μου ειναι ετσι, αλλα η θηλυκια ειναι χρυση... Και η διαφορα οταν τα βλεπεις και τα δυο μαζι ειναι εμφανη!
 
Πολύ όμορφα, καλορίζικα, να τα χαίρεσαι & καλούς απογόνους!
 
Α τέλεια! Δεν έχω δει ποτέ χρυσό από κοντά αλλά πρέπει σαφώς να έχεις δίκιο! Ευχαριστώ πολύ Ρούλα!
 
Φίλοι σας δίνω τους σχετικούς ορισμούς για τους τύπους των lizard στην αγγλική γλώσσα ώστε να υπάρχει ακρίβεια.

1) Gold : The non-frosted, or yellow, of the Lizard fancy. "It should be uniform in depth and of a rich golden bronze entirely free from suggestions of other shade". (Official definition).

2) Silver: The frosted, or buff, of the Lizard fancy. "The Silvery Lizard should possess a deep ground colour of a warm buff tone. Over mealiness is to be discouraged". (Official definition).

Πηγή: The Lizard Canary Association - The L.C.A.

Φιλικά
 
κοιτα... Το αρσενικο μου ειναι ασιμι και το θηλυκο χρυσο... Ισως τωρα καταλαβεις την διαφορα...
https://community.petbirds.gr/threads/Το-νεοφερμενο-ζευγος-lizard.16895/

στα ασιμι απο οτι εχω καταλαβει στην ακρη απο τα πουπουλα εχει μια ασπρη βουλιτσα... Ετσι το συνολο του πουλιου δινετε ποιο ασπρο.. Ενω στα χρυσα τα βλεπεις ποιο κιτρινα απο τα ασιμι...
 
Back
Top