Γενικά Το πρώτο μου cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolma
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolma

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2021
Μηνύματα
80
Σας παρουσιάζω το πρώτο μου ιπτάμενο φίλο. Δεν του έχω δώσει όνομα ακόμα, τον έχω τρεις μέρες. Ενώ την πρώτη
μέρα φοβόταν και καθόταν ακίνητο τώρα όλοι μέρα παίζει και δεν τον ενοχλεί όταν του αλλάζω νερό και καθαρίζω.
Πέταξε και πάνω στο χέρι μου αλλά δεν έκατσε. Η "πουδρίτσα" ωραία μυρίζει τελικά 😅.

241638370_1028634681224950_2091382871744751087_n.webp



241751726_1351428938642046_8801411739997150516_n.webp
 
Να το χαίρεσαι. Λατρεύω αυτό το κλασσικό χρώμα στα αρσενικά κοκατιλ. Το κλουβί με τα παιχνίδια είναι ότι πρέπει, μπράβο. Θα σε συμβουλευα να ξεκινήσεις άμεσα την εκπαίδευση του γιατί όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα και ευκολότερα, ξεκινα αρχικά δίνοντας του κεχρί από έξω μετά από μέσα, αφιέρωσε του λίγο χρόνο καθημερινά. Στα λέω αυτά γιατί είχα δύο κοκατιλ από τα οποία το ένα ήταν πολύ καλό, αλλά τα πήρα άγρια επειδή δεν είχα τις κατάλληλες γνώσεις την περίοδο εκείνη, την εκπαίδευση που τους έκανα την άρχισα αργά με αποτέλεσμα να μην μαθουν ποτέ. Άλλο πράγμα τα ήμερα και άλλο τα άγρια.
 
Γλύκας είναι! Να σου ζήσει!
Να τον χαίρεσαι και να έχετε μια υπέροχη συγκατοίκηση.

Κι εγώ ανησυχούσα για την πούδρα (γιατί έχω αλλεργική ρινίτιδα) αλλα τελικά απολαμβάνω τη μυρωδιά 😍😊
 
Σας ευχαριστώ ολους ελπίζω να με συμβουλεύετε σε οτι χρειαστεί!
@Kleos Δεν θέλω απαραίτητα να γινεί ήμερο αλλά ειναι πολύ φιλικός ισως προσπαθήσω.
Κεχρι δεν ξέρει να τρώει το φοβάται 😂
 
@cockatielucky το δοκίμασα το τρώει από την ταίστρα αλλά από το χέρι μου όχι.
@Kellymania ευχαριστω 🦉

Εδώ και 3 μέρες τον ταίζω στο χέρι με τα σποράκια του αλλά όταν τελειώνει το φαγητό φεύγει.
Πότε θα γίνω πατήθρα επιτέλους δεν θέλω να είμαι μια απλή ταίστρα. 😂
 
Back
Top