Ασθένειες Το ράμφος budgie μεγαλώνει γρήγορα κι έσπασε μόνο του σ' ένα μήνα

Morrigan

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2019
Μηνύματα
11
Γειά σας πάλι 😁

Το χειμώνα πήρα 2 εγγλέζικα μπάντζι (περίπου εγγλέζικα) από ένα παλικάρι που δεν τα ήθελε πια. Δυστυχώς στην πορεία κατάλαβα γτ τα έδινε σε καλή τιμή. Δεν με ένοιαζε η ηλικία αν κ η θηλυκή πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη αν κ αυτός είπε ότι δεν είναι πάνω 3 χρόνων, η συμπεριφορά της άλλα δείχνει. Πιο είναι το θέμα τώρα. Τα είχε μόνο με σπόρους δεν τρώνε τίποτα μα τίποτα άλλο. Ιδίως η θηλυκή. Το ράμφος της μεγαλώνει γρήγορα κ έσπασε μόνο του ένα μήνα αφού την είχα ο χαλινος της είναι αρκετά έξω κ έντονο καφέ από τότε που την πήρα. Της έβαλα ασβέστιο έξτρα παντού γτ με τον γιατρό με πρώτη ματιά υποθέσαμε ότι ήταν από έλλειψη ασβεστίου. Τώρα διάβασα ψάχνοντας ότι μπορεί να είναι από το συκώτι της κ την κακή διατροφή της αυτή η ταχεία ανάπτυξη του ράμφους της γτ πάλι είναι σε τραγική κατάσταση. Πραγματικά έχω δοκιμάσει κάθε τρόπο για να φάει κ κάτι ψευτοκανει αλλά όχι συχνά, ούτε αρκετά για να πεις ότι τρέφεται κ παίρνει αρκετές βιταμίνες. Από την τροφή της. Διάβασα ότι η αλόη βοηθάει αρκετά κ θα τους βάλω αύριο στο νερό τους καμία ιδέα εσείς; Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Κ το κορίτσι μου στη φωτό αν την ανέβασα σωστά. Το ράμφος εδώ δεν είναι ακόμη πολύ μεγάλο είναι πρίν αρκετό καιρό. Ο χάλινος είναι καλά;
 

Συνημμένα

  • IMG_20190731_193027_002.webp
    IMG_20190731_193027_002.webp
    194,4 KB · Προβολές: 61
Το μπάτζι στη φώτο οπτικά δείχνει υγιέστατο. Ο χαλινός επίσης δείχνει φυσιολογικός κι υποδηλώνει θηλυκό που είτε μπαίνει είτε βγαίνει απο την αναπαραγωγική φάση (θα έλεγα βγαίνει). Τα μπάτζι είναι κατά βάση σποροφάγα πουλιά οπότε με ένα καλό επώνυμο μίγμα σπόρων για μπάτζι και μερικά λαχανικά είστε κομπλέ.
 
Δεν τρώει τπτ πέρα από σπόρους δυστυχώς. Ο χαλινος είναι έτσι εδώ κ μήνες. Το πρόβλημα μου είναι το ράμφος που μεγαλώνει κ δεν είναι κινητική. Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό σήμερα. Γαϊδουράγκαθο δεν τρώνε. Τπτ πέρα από παπαγαλινη.
 
Η τροφή είναι κάποιες φορές χύμα κάποιες συσκευασμένη. Διάβασα ότι είναι μπορεί να γίνει από κακη διατροφή. Αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω να τρώνε κ άλλα. Όλα τα πουλιά μου με επιμονή έχω καταφέρει να τα κάνω να τρώνε έστω καρότο, αν δεν έτρωγαν από μόνο τους. Τα μπατζι αυτά κ το λοβ που έχω δεν τρώνε. Το λοβ είναι μικρό θα μάθει ελπίζω. Αυτά έχουν πείσμα. Σκέφτηκα να τους βάζω λιγότερα σπόρια για να φάνε λαχανικά αλλά από την άλλη φοβάμαι μην τους κάνω κακό. Φωτό θα ανεβάσω αργότερα όταν γυρίσω 😊 σας ευχαριστώ όλους.
 
Η τροφή είναι κάποιες φορές χύμα κάποιες συσκευασμένη. Διάβασα ότι είναι μπορεί να γίνει από κακη διατροφή. Αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω να τρώνε κ άλλα. Όλα τα πουλιά μου με επιμονή έχω καταφέρει να τα κάνω να τρώνε έστω καρότο, αν δεν έτρωγαν από μόνο τους. Τα μπατζι αυτά κ το λοβ που έχω δεν τρώνε. Το λοβ είναι μικρό θα μάθει ελπίζω. Αυτά έχουν πείσμα. Σκέφτηκα να τους βάζω λιγότερα σπόρια για να φάνε λαχανικά αλλά από την άλλη φοβάμαι μην τους κάνω κακό. Φωτό θα ανεβάσω αργότερα όταν γυρίσω 😊 σας ευχαριστώ όλους.
Να τους δώσεις να φάνε διάφορα χορταρικά και βότανα φρέσκα...
... Να είσαι σίγουρη ότι σιγά σιγά θα δοκιμάσουν από αυτά και ύστερα από τα υπόλοιπα τρόφιμα...
 
Να τους δώσεις να φάνε διάφορα χορταρικά και βότανα φρέσκα...
... Να είσαι σίγουρη ότι σιγά σιγά θα δοκιμάσουν από αυτά και ύστερα από τα υπόλοιπα τρόφιμα...
Σαν τι;
[automerge]1565780208[/automerge]
Προσπαθώ να κόψω τις φωτό γτ δεν τις ανεβάζει για να δούμε
[automerge]1565780375[/automerge]

[automerge]1565780697[/automerge]
Μετά από πολύ κόπο κ κόψιμο γτ δεν το ανέβαζε ορίστε κ το κλουβί
 

Συνημμένα

  • IMG_20190814_135940_299.webp
    IMG_20190814_135940_299.webp
    143 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20190814_140815_614.webp
    IMG_20190814_140815_614.webp
    194,7 KB · Προβολές: 38
Τελευταία επεξεργασία:
Πανέμορφα 🤩
Να τα χαίρεσαι.
Έχεις δώσει ποτέ άνηθο; Πιασε τον με ένα μανταλάκι στα κάγκελα. Θα αρχίσουν το παιχνίδι και θα δοκιμάσουν. Να βάζεις κάθε μέρα και από κάτι. Κάποια στιγμή θα αρχίσουν να τρώνε
 
Πανέμορφα 🤩
Να τα χαίρεσαι.
Έχεις δώσει ποτέ άνηθο; Πιασε τον με ένα μανταλάκι στα κάγκελα. Θα αρχίσουν το παιχνίδι και θα δοκιμάσουν. Να βάζεις κάθε μέρα και από κάτι. Κάποια στιγμή θα αρχίσουν να τρώνε
Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω 😁
[automerge]1565781230[/automerge]
Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω 😁
Το θέμα είναι ότι βάζω αυτά δεν τρώνε. Δοκιμάζω αλόη στο νερό
 
Τα μπάτζι σου είναι πανέμορφα και σχετικά σπάνιο χρώμα. Δείχνουν και τα 2 υγιέστατα και μάλλον περνούν πτερόροια αν κρίνω απο τη δεύτερη φώτο και τα πούπουλα που βλέπω κολλημένα στα κάγκελα. Απο Σεπτέμβρη που θα δροσίσει μπορείς να κάνεις διατροφική προετοιμασία και να βάλεις φωλιά αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή. Σε εσωτερικό χώρο όμως, τα μπάτζι δεν αντέχουν έξω το χειμώνα.
 
Κουκλιά είναι να τα χαίρεσαι! Τους παίρνεις κάποια συγκεκριμένη τροφή;
Όχι γτ δεν τρώνε τίποτα αυτό είναι το θέμα μ. Προσπαθώ να φάνε κ τίποτα. Για αυτό έχουν πρόβλημα. Ο αρσενικός είχε φάει λίγο καρότο αλλά δεν έχει αυτός το πρόβλημα η θηλυκιά το έχει.
[automerge]1566292639[/automerge]
Τα μπάτζι σου είναι πανέμορφα και σχετικά σπάνιο χρώμα. Δείχνουν και τα 2 υγιέστατα και μάλλον περνούν πτερόροια αν κρίνω απο τη δεύτερη φώτο και τα πούπουλα που βλέπω κολλημένα στα κάγκελα. Απο Σεπτέμβρη που θα δροσίσει μπορείς να κάνεις διατροφική προετοιμασία και να βάλεις φωλιά αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή. Σε εσωτερικό χώρο όμως, τα μπάτζι δεν αντέχουν έξω το χειμώνα.
Σε εσωτερικό θα τα έχω το χειμώνα 😊 δυστυχώς αυτό λέω η θηλυκιά έχει πρόβλημα δεν είναι υγιέστατα... Έτσι την πήρα γτ ακόμη κ αν τα δεις που τα είδα πρίν τα πάρω δεν μπορείς να ξέρεις πάντα. Σας ευχαριστώ πολύ 😊 είναι τα κουκλια μ 😁
 
Όχι γτ δεν τρώνε τίποτα αυτό είναι το θέμα μ. Προσπαθώ να φάνε κ τίποτα. Για αυτό έχουν πρόβλημα. Ο αρσενικός είχε φάει λίγο καρότο αλλά δεν έχει αυτός το πρόβλημα η θηλυκιά το έχει.
Εσύ θα συνεχίσεις να βάζεις λαχανικά και φρούτα και κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν, απλά δεν έχουν μάθει τα πουλιά.
Επέλεξε διαφορετικούς τρόπους να βάζεις τα λαχανικά ώστε να τα προκαλέσεις, η περιέργεια, το παιχνίδι και η νοστιμιά στο τέλος θα τα κάνει να μάθουν. Εάν τα κόβεις μικρά κομμάτια, δοκίμασε και με μεγάλα, δεμένα σε σχοινάκια (στις άκρες του κλουβιού, για να μη φοβηθούν), να κουνιόνται, ίσως τα προκαλέσει.
Πρέπει ν΄ασχοληθείς, δηλ να βρεις τρόπους να τα προκαλέσεις να κάνουν την αρχή και να δοκιμάσουν.
 
τα μικρά σου είναι πολύ όμορφα! 💕
να τα χαίρεσαι! 🙂
προσπάθησε να τους δίνεις μια καλή συσκευασμένη τροφή(και όχι μια χύμα, μια συσκευασμένη)όπως σου είπαν παραπάνω . Πρόσφερε καθημερινά διάφορα λαχανικά ή φρούτο και κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν.λίγο μπρόκολο, λίγο σπανάκι, πιπεριές, καλαμπόκι, αρακάς, καροτάκι, μήλο, είναι πράγματα που τους αρέσουν και σίγουρα θα μπουν στο πειρασμό να τα δοκιμάσουν (ρίξε και μια ματιά στα επιτρεπόμενα για να είσαι σίγουρος πριν δώσεις κάτι )
τι διαστάσεις έχει το κλουβί; Το βλέπω λίγο στενό. Και δεν βλέπω παιχνιδάκια,ξύλινα κυρίως, που θα βοηθούσαν το ακόνισμα του ράμφους.
 
Τι πρόβλημα έχει, δηλαδή τι έχεις εντοπίσει;
Tο ράμφος της μεγαλώνει παρά μα πάρα πολύ γρήγορα διάβασα ότι μπορεί να είναι από το συκώτι. Σήμερα το κόψαμε. Δεν τρώει τπτ πέρα από σπόρια. Κ ακόμη κ για αγγλικό είναι υπερβολικά πολύ υποτονική από τότε που την πήρα. Φωτό με το έξτρα ράμφος ακολουθεί
[automerge]1566379762[/automerge]
@douke-soula, Το κάνω τόσους μήνες κ τπτ κ το κάνω ακόμη. τίποτα ομως
[automerge]1566379989[/automerge]
Τα έβγαλα τα παιχνίδια για την φωτό γτ είναι άγρια. Είναι πολύ μεγάλα. Δεν παίζουν όμως ούτε στην κούνια δεν πάνε. Ούτε πέλλετ αγγίζουν τπτ... Τώρα δοκιμάζω μαζί με το καρότο άνηθο κ μαϊντανό που διάβασα ότι κάνει. Κ ασβέστιο για να φάνε ετριβα στην τροφή τους
 

Συνημμένα

  • IMG_20190821_123037_221.webp
    IMG_20190821_123037_221.webp
    59,3 KB · Προβολές: 16
Ποιος το έκοψε το ράμφος;
Μόνο του σε κάποιο από τα παιχνίδια του ή τα κάγκελα. Δεν είχε αίμα όμως κ την προηγούμενη φορά το ίδιο είχε συμβεί. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό που ρωτάω σας παρακαλώ; Έχω απελπιστει... Να της κάνω ροφήματα για να πάρει βιταμίνες κ αν ναι τι; Είναι συκώτι; Τι γίνεται; Ρωτάω αν υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Να του μεγαλώνει το ράμφος συνέχεια. Τα άλλα που έχω δεν έχουν πρόβλημα.
 
Μόνο του σε κάποιο από τα παιχνίδια του ή τα κάγκελα. Δεν είχε αίμα όμως κ την προηγούμενη φορά το ίδιο είχε συμβεί. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό που ρωτάω σας παρακαλώ; Έχω απελπιστει... Να της κάνω ροφήματα για να πάρει βιταμίνες κ αν ναι τι; Είναι συκώτι; Τι γίνεται; Ρωτάω αν υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Να του μεγαλώνει το ράμφος συνέχεια. Τα άλλα που έχω δεν έχουν πρόβλημα.

Δεν είμαστε αρμόδιοι ούτε κατάλληλοι όπως θα αντιλαμβάνεσαι για τέτοιου είδους γνωματεύσεις μέσω διαδικτύου. Χρειάζεσαι έναν καλό πτηνίατρο αφού έχεις υποψίες για τόσο σοβαρό θέμα.
Δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Κι ένα θέμα παρόμοιο με αυτό που υποψιάζεσαι (μην το δέσεις και κόμπο ότι αυτό συμβαίνει αν δεν γίνουν εξετάσεις και στο επιβεβαιώσει ο γιατρός) https://community.petbirds.gr/threads/Ταχεία-ανάπτυξη-ράμφους-και-πρόβλημα-στο-συκώτι.31821/

Σε ποια πόλη μένεις;
 
Back
Top