Γενικά Το σκασε το lovebird μου

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
μιας και ολοι ασχοληστε με αυτα πριν απο κανα μηνα νομιζω το εσκασε το Lovebird μου! Ειναι κιτρινο με ροδακινι προσωπο! Στεναχωρηθηκα πολυ γιατι το χα μεγαλωσει στο χερι με κρεμα! Ημουν τελειωσ απηρος και αγωνιουσα για το αν θα μεγαλωσει! Αν ξερει καποιοσ κατι ασ μου στειλει ενα ποστ! Ευχαριστω!
 
λυπαμαι!
πως συνεβη;ηταν αγριο;λογικα αφου το ταιζες στο χερι θα ηταν ηρεμο!

ειχες τα φτερα του κομμενα">;
 
οχι βεβαια! Τα πουλια εχουν φτερα για να πετανε! Εμεις δεν πρεπει να τους τα κοβουμε! Ηταν πολυ ημερο! Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οτα;ν το μαθαινα να πεταει το εωγαζα εξω απο το παραθυρο του εδεινα ωθηση να πεταξει και ξαναερχοταν πισω! Και κυριως πως γινεται να απομακρυνθηκε απο το ζευγαρι του...
 
Μήπως αφού το είχες μάθει να πετάει έξω απο σπίτι και αυτό επέστρεφε κάνει το ίδιο και τώρα; Μήπως έκανε μια πιο μεγάλη βόλτα αυτή τη φορά. Ελπίζω να γυρίσει πάντως!
 
οχι βεβαια! Τα πουλια εχουν φτερα για να πετανε! Εμεις δεν πρεπει να τους τα κοβουμε! Ηταν πολυ ημερο! Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οτα;ν το μαθαινα να πεταει το εωγαζα εξω απο το παραθυρο του εδεινα ωθηση να πεταξει και ξαναερχοταν πισω! Και κυριως πως γινεται να απομακρυνθηκε απο το ζευγαρι του...


Σίγουρα τα έχουν να πετάνε αλλά μερικές φορές καλό είναι να τους τα κόβουμε. Αν τα είχες σωστά κομμένα τώρα και πτήσεις θα έκανε αλλά και δεν θα το έχανες. Πότε συνέβει αυτό? Αφού είχε ταίρι δεν το βάζεις έξω το άλλο πουλάκι μήπως φωνάξει και το προσελκήσει ξανά;
 
Λυπάμαι πολύ γι' αυτό που συνέβη... ☹ Θα έπρεπε να ξέρεις ότι τα πουλιά όταν πλέον μπορούν να πετάξουν εγκαταλείπουν τη φωλιά στην οποία μεγάλωσαν και πηγαίνουν να χτίσουν την δική τους Κακός το άφηνες να πετάει έξω ελεύθερο ήταν θέμα χρόνου να φύγει...
Τώρα το πρόβλημα δεν είναι ότι έχασες το Lovebird σου αλλά ότι πιθανότατα δε θα επιβιώσει έξω...
Τελικά πιστεύω ότι η ελεύθερη πτήση -εκτός σπιτιού- ενθουσιάζει τόσο πολύ τα πουλιά που είναι ικανά να ξεχάσουν τα πάντα όταν βγουν από το κλουβί...
 
λυπαμαι πολυ...
τα φτερα πτησης τους τα κοβουμε για να μην μπορουν να πεταξουν πολυ καλα για να μη φευγουν, δεν τους κοβουμε ολη τη φτερουγα... Και φυσικα δεν προκαλει πονο αυτη η διαδικασια.
 
εψαξες τριγυρω καλα; Μπορει καπου ναχει κατσει και να μη θυμαται να γυρισει
ρωτα και τους γειτονες αν εχουν δει κατι...
 
Akrivos tetio Love bird ida edo kai 2 xronia dipla sto mpalkini mou...Omos den mporousame na to piasame kai petakse kapou makria...Tora mou to timises...
Lipame Foti...An itane imero poulaki itane megali aksia!
 
μπα! Αυτο εχει γινει εδω και κανα μηνα περιπου! Δεν τον αφηνα μονο του εξω απο το κλουβι! Ημουν κι εγω μαζι του!
 
Τα Lovebirds διαθέτουν δικαίως τον τίτλο του πιό ικανού δραπέτη.. Σκαρφίζονται ενα σωρό σκανταλιές για να τα καταφέρουν, σε σημείο που μας εκπλήσουν με την εφευρετικότητα και την εξυπνάδα τους... Δυστυχώς όμως πολλές φορές η πολλή τους εξυπνάδα δεν τους βγαίνει σε καλό..☹ Ευχομαι να βρεί το δρόμο του γυρισμού η τουλάχιστον να απολάυσει στο μέγιστο την ελευθερία του!
 
Λυπάμαι Φώτη! Εχασα κι εγώ ένα πριν 3 βδομαδες. Το δικό μου όμως ήτανε καινούριος συγκατοικος. Τα λένε και "μαστορες της απόδρασης". Ειναι απίστευτα εφευρετικά πουλια. Εγώ ακόμα ψαχνω πως εφυγε μεσα από το κλουβι. Ασε που στην αγορά δεν βρηκα αυτο τον καιρο ούτε δειγμα πουλιου για να ξαναφτιάξω το ζευγάρι. Περιμένω τα νεα σε περίπου 10 μερες...
 
παιδια μαλλον δεν ειδατε οτι το χω χασει εδω και ενα μηνα περιπου! Αποκλειεται να βρεθει! Απλα εγω το εγραψα μηπως εντελως τυχαια καποιος το ειδε!
 
Back
Top