Γενικά Το σταντ του Ρίκι (Ringneck)

christina07

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
1.213
Πόλη
Κομοτηνή
Επιτέλους είναι έτοιμο! Μετά από πολύ δουλειά, ψάξιμο, ένα χτυπημένο χέρι και ένα μανικιούρ που χάλασε, σας παρουσιάζω το σταντ.
Τα ξύλα είναι φυσικά χωρίς φάρμακα, καθαρίσαμε την φλούδα και τα τρίψαμε με γυαλοχαρτο! Τα έχουμε περάσει με ξύδι και καυτό νερό, στέγνωσαν έξω και έπειτα τα βιδώσαμε. Μένουν μόνο τα παιχνίδια!
 

Συνημμένα

  • DDA0A8C6-13CA-4599-BFD3-54636F7884CF.webp
    DDA0A8C6-13CA-4599-BFD3-54636F7884CF.webp
    4,6 KB · Προβολές: 36
Παντως η δικιά μου σε μισή ώρα ή σκάλα είχε γίνει ροκανιδια, μιλάω για αυτές που πουλάνε τα πετ
Από κατασκευή που έχω φτιάξει ένα ξύλο που ουσιαστικά είναι άτρωτο είναι του Λειλαντ! Έχω φτιάξει πατηθρες από κλαδιά του και 3 χρονια τώρα μόνο γρατζουνιες κατάφερε να τους κανει
[automerge]1590507140[/automerge]
leilant-050209.webp
 
@takis1964 οι βίδες είναι ανοξείδωτες. Ευχαριστώ πολύ!
Συγνώμη για την επιμονή μου, αλλά πολλά μαγαζιά μιλάνε για ανοξείδωτες και σου πουλάνε γαλβανιζέ λόγω του ότι έχουν κάποια αντοχή στην διαβρωση! Γενικά τα χρωματοπωλεια - σιδηρικά πουλάνε γαλβανιζέ, ενώ στα ναυτιλιακά έχουν τα ανοξείδωτα που σου λεω! 🙄
 
@takis1964 ο άνθρωπος που με βοήθησε, το αγόρι μου έχει σπουδάσει μηχανικός και για αρκετό καιρό δούλευε σε ναυτιλιακά. Έχει αρκετεσ γνώσεις και με την βοήθεια του διαλέξαμε τα καλύτερα. Βίδες, ξύλα, μηχανήματα. Άλλωστε και ο ίδιος είχε αρκετούς παπαγάλους που μεγάλωσε και τους έφτιαχνε πράγματα. Είμαι σίγουρη πως δεν μπορεί κάποιος να τον κοροϊδέψει! Σε ευχαριστώ για την επιμονή σου αλλά σε ενημερώνω πως είχα τον πιο κατάλληλο άνθρωπο μαζί μου. Για αυτό το φτιάξαμε και δεν αγόρασα κάτι έτοιμο!
 
Παντως η δικιά μου σε μισή ώρα ή σκάλα είχε γίνει ροκανιδια, μιλάω για αυτές που πουλάνε τα πετ
Από κατασκευή που έχω φτιάξει ένα ξύλο που ουσιαστικά είναι άτρωτο είναι του Λειλαντ! Έχω φτιάξει πατηθρες από κλαδιά του και 3 χρονια τώρα μόνο γρατζουνιες κατάφερε να τους κανει
[automerge]1590507140[/automerge]
View attachment 72987
Για το λέιλαντ έχετε κοιτάξει αν ειναι ασφαλές; Νομιζω γενικά δεν θεωρείτε κατάλληλο αν και φανταζομαι εαν είναι κατάλληλα επεξεργασμένο ωστε να μην εχει ρετσίνι και φάρμακα (τρωνε πολλά μυκητοκτόνα για να διατηρούνται σε αξιοπρεπη κατάσταση) θα είναι οκ.
 
Οκ. Καλά κάνετε και δεν τα ψεκαζετε, τα λέιλαντ ειναι ακατάλληλα για το κλίμα μας και μπελαλίδικα, απλώς ηταν της μόδας και τα βάζανε παντού μια εποχή.

*μια διόρθωση στον εαυτό μου, εννοούσα " θεωρείται ακατάλληλο" οχι "θεωρειτε κατάλληλο" ο αυτόματος ανορθογράφος βλέπετε 😛
 
Back
Top