Αναπαραγωγή Το τέταρτο αυγό στο πάτωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfurie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfurie

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Λευκωσία
Πριν από λίγο πρόσεξα ότι έχει στο πάτωμα σπασμένο αυγό. Τι μπορεί να σημαίνει; Το σπάσε κατά λάθος; Δεν πρόλαβε να το κάνει στη φωλιά; Ή πάει κάτι λάθος;
Η φωλιά είναι καθαρή.
 
Το είχα αλλά μετά το χώρισμα με το διαχωριστικό ξέμεινε στη μεριά των νεοσσών. Πήγα τώρα και το μετακίνησα.
 
Θα σου έλεγα να βάλεις στην ποτίστρα υδατοδιαλυτο ασβέστιο.
 
Πήγαινε πάρε, μέχρι τις 7 είναι ανοιχτά σήμερα όλες οι αλυσίδες και κοστίζει γύρω στα 3 ευρώ.
 
Ισως η καναρα να καταλαβε οτι το αυγο ειναι ασπορο και το πεταξε, δεν ξερω αν γινετε αυτο στα καναρινια αλλα στα παπαγαλακια γινεται...
 
Νομίζω, πάμε τη συζήτηση σε λάθος κατεύθυνση. Το ότι το κάνει όπου να'ναι, δε σημαίνει ότι της λείπει ασβέστιο.
Το ότι το αυγό δεν αποτίθεται στη φωλιά μπορεί να οφείλεται σε διαφόρους λόγους... Είναι πρωτάρα;... Είναι το 1ο αυγό που κάνει έξω;...η φωλιά είναι σωστά φτιαγμένη;... Τα νύχια της μήπως είναι πολύ μεγάλα;
*Πλαστικά αυγά -ομοιώματα έχεις;
 
Α, όχι δεν έχω.
Φρόντισε να δώσεις λίγες σταγόνες ασβέστιο στο νερό, ώστε να διασφαλιστεί η ζωή του πτηνού που πιθανόν κινδυνεύει.
Η λογική μας λέει πως αυγό χωρίς να έχει σπάσει στον πάτο του κλουβιού μεταφράζεται σε ωοτοκία εκεί κι αυτό μόνο σε έλλειψη ασβεστίου συμβαίνει (κυρίως)...
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν πρώτα να βρεις τρόπο να καλύψεις αυτή τη πιθανότητα και μετά να μπεις σε όποια διαδικασία διερεύνησης των αιτιών μπορεί να φανταζόμαστε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
@Nikfurie η ζωή του πουλιού σου δεν κινδυνεύει... Μην σε τρομάζουν κινδυνολογίες. Ούτε έλλειψη ασβεστίου έχει το πουλάκι. Αν θέλεις να δώσεις ενίσχυση σε ασβέστιο καλό θα κάνεις, αλλά δεν είναι αυτό η αιτία που έκανε το αυγό στον πάτο...
Εγώ θα σε παρακαλούσα να μου απαντούσες σε όσα σε ρώτησα.
 
@Paianas μπορείς να αναπτύξεις την αποψη σου πως γνωρίζεις οτι το πουλάκι δεν εχει ελειψη ασβεστίου;
 
Kώστα, θα αντιστρέψω την ερώτηση για να γίνει κουβέντα.. Ποιά είναι τα συμπτώματα της έλλειψης ασβεστίου;
Τι είναι αυτό που μας προβληματίζει η που μας κάνει σκεπτικούς ώστε να πάει το μυαλό σε έλλειψη ασβεστίου;
Όταν υπάρχει έλλειψη ασβεστίου, τι παρατηρούμε στο πουλί η στο αυγό;

Σχετικά κατατοπιστικά άρθρα :
Egg Binding and Dystocia in Birds: Risks, Signs, Treatment, and Prevention
[URL="http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.peteducation.com/article.cfm%3Faid%3D3060&prev=search]Μετάφραση Google[/URL]

Egg Binding in Birds | VCA Animal Hospitals
[URL="http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.vcahospitals.com/main/pet-health-information/article/animal-health/egg-binding-in-birds/863&prev=search]Μετάφραση Google[/URL]

Egg Binding in cockatiels, Egg Bound birds, what to do for an egg bound bird, symptoms of egg binding,
treatment for egg binding in cockatiels, parakeets, canaries, finches, parrots, Emergency Medical treatment
for egg binding birds

[url="http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=https://www.cockatielcottage.net/binding.html&prev=search]Μετάφραση Google[/URL]

Όποιος βρει η διαβάσει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ σαν σύμπτωμα της έλλειψης ασβεστίου, την εναπόθεση κανονικά σχηματισμένου αυγού εκτός φωλιάς, ας μας ενημερώσει.
 
@Paianas μπορείς να αναπτύξεις την αποψη σου πως γνωρίζεις οτι το πουλάκι δεν εχει ελειψη ασβεστίου;
Κώστα με αφορμή αυτό θα θυμίσω στους αναγνώστες μας (εσύ σίγουρα το ξέρεις) πως όταν μας ζητούν βοήθεια οι φίλοι στο petbird οφείλουμε να καταθέτουμε όσα πιστεύουμε, όσα γνωρίζουμε σχετικά ώστε να βοηθήσουμε...
Κάθε γνώμη είναι απαιτητή και χρήσιμη και ο κάθε άνθρωπος έχει δύναμη να φιλτράρει και να κρατήσει ή να υιοθετήσει αυτή που κατά τη γνώμη του, του είναι χρήσιμη.
Σίγουρα ο καθ' ένας που γράφει τη γνώμη του θα έχει και τα αντίστοιχα επιχειρήματα.
Οι απόψεις "κατατέθηκαν" προς κρίση και επιλογή από τον ζητούντα βοήθεια...
Υποθέτω πως ο καθένας γράφει τι θα έκανε αυτός σε αυτή την περίπτωση... Τουλάχιστο εγώ αυτό κάνω.
Σε τέτοιες καταστάσεις διαγωνισμό γνώσεων μπορούμε να κάνουμε μετά την θετική έκβαση της κάθε περίπτωσης...
Μπορούν λοιπόν όλα να συζητηθούν όμορφα και καλά, σε νέο θέμα που μπορεί να ξεκινήσει ο οποιοσδήποτε, χωρίς να "κουράσουμε" το αρχικό θέμα.
 
Γιάννη, (εγώ σου μιλάω απ'ευθείας και όχι σε 1ο πληθυντικό που δείχνει αν μη τι άλλο υποβάθμιση άλλων απόψεων η ακόμα χειρότερα απαξίωση του συνομιλητή σου) όταν κάτω από μία δημοσίευση στην ουσία αναιρείς τον προηγούμενο (δεν είναι η 1η φορά) χωρίς επιχειρήματα... Τότε συγνώμη αλλά δεν είναι διαγωνισμός γνώσεων.
Σταματάω εδώ γιατί δεν ενδιαφέρει τα μέλη, αυτό που γίνεται σε πολλά θέματα κατ'επανάληψη..
Αν πάντως έχεις στοιχεία για το πως συνδέεται το αυγό στον πάτο με την έλλειψη ασβεστίου, θα ήταν χρήσιμο για όλους να τα καταθέσεις.

*Συγνώμη για το off topic , αλλά σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση..
,
 
Όπα παιδιά, φρένο. Μην τσακώνεστε.
Η κανάρα έκανε μετά από 30 μέρες τη δεύτερη της γέννα, (είναι πρωταρα). Στη πρώτη μεγάλωσε τέσσερα υγιέστατα πουλάκια. Η αλήθεια είναι ότι η φωλιά είναι στραβό φτιαγμένη, αλλά δε γινόταν να τη χαλάσω αφού μετά το χωρισμό από τους νεοσσους έκατσε αμέσως, έκανε τα πρώτα τρία και το τέταρτο ή ένα από όλα το βρήκα σπασμένο κάτω. Όσον αφορά τα πλαστικά αυγά, επειδή άργησα να πάρω τα πρώτα δύο μου είπατε να μην κάνω τίποτα. Μπορεί να ήταν ατύχημα; Ή υπάρχουν άλλοι λόγοι που μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;
 
Ισως να ηταν ασπορο και το πεταξε μονη της... Τα παπαγαλακια παντως το κανουν αυτο, για καναρινια δεν ξερω αλλα μπορει...
 
Νομίζω, πάμε τη συζήτηση σε λάθος κατεύθυνση. Το ότι το κάνει όπου να'ναι, δε σημαίνει ότι της λείπει ασβέστιο.
Το ότι το αυγό δεν αποτίθεται στη φωλιά μπορεί να οφείλεται σε διαφόρους λόγους... Είναι πρωτάρα;... Είναι το 1ο αυγό που κάνει έξω;...η φωλιά είναι σωστά φτιαγμένη;... Τα νύχια της μήπως είναι πολύ μεγάλα;
*Πλαστικά αυγά -ομοιώματα έχεις;

παιδια εδω ειμαι με Παιανα!
τι σχεση εχει το ενα με το αλλο. Το αυγο βγηκε. Το προβλημα ειναι οτι ''τοποθετηθηκε'' εκτος φωλιας.
εγω παντως εχω να πω οτι πρεπει να το παιξουμε ντετεκτιβ για το τι εγινε. Απ'οτι θυμαμαι μου εχει γινει και εμενα και δεν εδωσα σημασια.
σημαντικο να θυμομαστε οτι τα καναρια δεν ειναι ρομποτ. Δε σημαινει οτι επειδη κατσανε στη φωλια, ολα οκ!
θελει παρακολουθηση το πραγμα και εμπειρια φυσικα.
σωστες παντως οι ερωτησεις του νικου(παιανα).
απο εκει κ περα αμα φιλε η φωλια ειναι στραβοφτιαχμενη-χαλασμενη απο την πρωτη γεννα,
παιρνεις το νημα και το κοβεις πολυ μικρα κομματακια με ψαλιδι, στουμπωνεις τη φωλια στα σημεια που ειναι off και την φτιαχνεις.
κατα προτιμηση νημα με βαμβακι για να δεσει και να μην διαλυθει.
τελος εχε το νου σου και στην συμπεριφορα του αρσενικου...
 
Νίκο @Paianas, προσωπικά σε ρώτησα διότι με ενδιαφέρει το ζήτημα με το αυγό στον πάτο της ζευγαρώστρας. Είναι ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει αλλά δεν έχω προλάβει να ρωτήσω τον γιατρό.

Γιάννη @misalouris , βεβαίως και εδώ συζητάμε. Οι απόψεις που παραθέτουμε είναι καθαρά εμπειρικές.

Για μην χαλάσουμε το θέμα, και πλατειάζουμε χωρίς λόγο δεσμεύομαι από Δευτέρα να ρωτήσω τον γιατρό μου και να απαντήσω.
 
παιδια εδω ειμαι με Παιανα!
τι σχεση εχει το ενα με το αλλο. Το αυγο βγηκε. Το προβλημα ειναι οτι ''τοποθετηθηκε'' εκτος φωλιας.
εγω παντως εχω να πω οτι πρεπει να το παιξουμε ντετεκτιβ για το τι εγινε. Απ'οτι θυμαμαι μου εχει γινει και εμενα και δεν εδωσα σημασια.
σημαντικο να θυμομαστε οτι τα καναρια δεν ειναι ρομποτ. Δε σημαινει οτι επειδη κατσανε στη φωλια, ολα οκ!
θελει παρακολουθηση το πραγμα και εμπειρια φυσικα.
σωστες παντως οι ερωτησεις του νικου(παιανα).
απο εκει κ περα αμα φιλε η φωλια ειναι στραβοφτιαχμενη-χαλασμενη απο την πρωτη γεννα,
παιρνεις το νημα και το κοβεις πολυ μικρα κομματακια με ψαλιδι, στουμπωνεις τη φωλια στα σημεια που ειναι off και την φτιαχνεις.
κατα προτιμηση νημα με βαμβακι για να δεσει και να μην διαλυθει.
τελος εχε το νου σου και στην συμπεριφορα του αρσενικου...

Η φωλιά δεν ήταν κακοχτισμενη αλλά δεν ειναι κεντραρισμενει. Μετά τη πρώτη γέννα της έβαλα υλικό και τη σουλουποσε μόνη της. Ο αρσενικός συμπερφερεται μπορώ να πω κανονικά.
Τώρα τι να πω, θα τα παρακολουθώ, πάντως κάθεται. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.
 
Back
Top