Αναπαραγωγή Το τρίτο αυγό κάτω, λόγω του καιρού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Και ενώ όλα πήγαιναν ρολόι, 5 Απριλίου το πρώτο αυγό, 6 απριλίου το δεύτερο, το βράδυ κοιμήθηκε στη φωλιά, σήμερα το πρωί ενώ ήταν στη φωλιά και κλωσούσε το τρίτο αυγό ήταν κάτω! Πρέπει να το γέννησε εκεί γιατί είχε μόνο μια μικρή ρωγμή εκεί που ακούμπησε.. Το άνοιξα και είδα ότι ήταν έτσι:
27476
που σημαίνει ότι ήταν γόνιμo και στεναχωρέθηκα!

Σήμερα κλωσάει πιο συστηματικά τα 2 αυγά.. Μπορεί αυτό που έγινε να οφείλεται στη ξαφνική αλλαγή του καιρού; Εγώ προσωπικά πάντως δεν τα ενοχλώ καθόλου.. Ποιες άλλες μπορεί να είναι οι αιτίες που έκανε αυγό κάτω (και ειδικά το τρίτο μετά από 2 που έκανε στη φωλιά);
 
Δεν έχω εμπειρία σε καναρίνια αλλά ίσως κάτι την τρόμαξε την ακατάλληλη στιγμή.
 
Αν η φωλιά είναι εσωτερική, οι πιθανότητες να πέσει απ' έξω το αυγό την στιγμή της "γέννησης" , είναι μεγάλες. Λίγο μεγαλύτερη απο τα συνηθισμένα δυσκολία και μια βίαιη σύσπαση αρκεί για να γίνει το κακό. Πάντως η συνηθέστερη εξήγηση είναι το κόλλημα του αυγού στην αμάρα για μερικά δευτερόλεπτα και η μεταφορά του κατά την έξοδο του πουλιού. Για τις εσωτερικές φωλιές υπάρχουν κάποια έξυπνα τρύκΈξυπνες λύσεις | M. Gerolymatos-P. Moschogiannakis
 
Ναι η φωλιά είναι εσωτερική.. Και δυστυχώς σήμερα δεν έκανε άλλο αυγό.. Μείναμε στα 3 αυγά και το ένα σπασμένο στον πάτο. Γκαντεμιά! Αυτά τα δύο αυγά τα κλωσάει όμως συνεχώς.. Ας ελπίζουμε να είναι γόνιμα.. Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2!
 
Σήμερα μου είχε έκπληξη η μικρή μου! Έκανε κι άλλο αυγό σήμερα! Αν και με καθυστέρηση μιας ημέρας, δε ξέρω γιατί... Είναι αυτό που είναι πάνω δεξιά το πιο γαλάζιο και μάλλον είναι και το τελευταίο για πρώτη γέννα.. Πλέον τα κλωσάει συνεχώς!
rsz_1rsz_1rsz_dsc_2942.webp
 
Με το καλό Αλίκη!
Σήμερα μου είχε έκπληξη η μικρή μου! Έκανε κι άλλο αυγό σήμερα! Αν και με καθυστέρηση μιας ημέρας, δε ξέρω γιατί... Είναι αυτό που είναι πάνω δεξιά το πιο γαλάζιο και μάλλον είναι και το τελευταίο για πρώτη γέννα.. Πλέον τα κλωσάει συνεχώς!
View attachment 27863
Και εμένα ένα θηλυκό μου εδώ και τις 2-3 αναπαραγωγές που έχει κάνει, κάνει το πρώτο αυγό και μετά από δύο μέρες κάνει το δεύτερο και μετά κανονικά.
 
Back
Top