Γενικά Το φυλο των budgie δεν μπορει να διακριθει απ τα γεννητικα τους οργανα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Απ οτι εχω καταλαβει, ο μονος(ή ο πιο σιγουρος τροπος) να μαθουκε το φυλο ενος budgie ειναι να κοιταξουμε το χρωμα του χαλινου του.. Δηλαδη δεν θα μπορουσαμε να καταλαβουμε κι απο τα γεννητικα τους οργανα;
 
Ειρηνη, υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ αντιστοιχα, καλο ειναι να κανουμε μια Αναζητηση για να μην πανε αδικα τα ηδη γραμμενα κι απαντημενα ερωτηματα. Και παλι αν εχουμε καποια απορια μπορουμε να την κανουμε στα ηδη υπαρχοντα θεματα αφου παραμενουν ανοιχτα. :)
Διαχωρισμος φυλου στα παπαγαλακια budgie
Τι φύλο είναι το budgie μου;
Τι φυλο ειναι τα budgies μου;

Κι αφου δεν αναφερεται πουθενα προφανως δεν ισχυει αυτο που ρωτας. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εχω διαβασει αυτα τα θεματα και ακριβως επειδη δεν αναφερθηκε πουθενα ο διαχωρισμος φυλου απ τα γεννητικα οργανα μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια..Αλλα δεν μπορω να καταλαβω, δηλαδη αρσενικο και θηλυκο εχουν τα ιδια γεννητικα οργανα; 😕
 
Ειναι εσωτερικα τα αναπαραγωγικα τους οργανα κι οπως στα περισσοτερα πουλια δυσδιακριτα εξωτερικα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Φυσικά δεν έχουν ίδιας μορφής γεννητικά όργανα αλλά αφού έχουμε εύκολο τρόπο γιατί να τα ψαχουλεύουμε;
Όπως βλέπεις και από τα καναρίνια σ' αυτά τα τόσο μικρά πουλάκια οι διαφορές είναι δυσδιάκριτες ακόμα και για τους έμπειρους.
Επίσης οι διαφορές είναι πιο εμφανείς όταν είναι σε οίστρο, οπότε τότε στα παπαγαλάκια έχουμε ξεκάθαρη εικόνα από τον χαλινό. Γιατί να μπούμε στην διαδικασία να τα κοιτάξουμε από κάτω;
Πάντως τα budgies δεν έχουν πέος έχουν μόνο όρχεις.
Η σεξουαλική επαφή γίνεται μέσω της τριβής και έτσι μεταφέρεται το σπέρμα στο θηλυκό.
 
..
Πάντως τα budgies δεν έχουν πέος έχουν μόνο όρχεις.

Κανενας παπαγαλος δεν εχει πεος. Τα περισσοτερα πουλια δεν εχουν, ψευδοπεος λεγεται και ειναι η προεκταση της αμαρας προς τα εξω για να ριξει το σπερμα στο θηλυκο. Το ζευγαρωμα των περισσοτερων πτηνων στα αγγλικα αναφερεται ως "cloacal kiss" ή φιλι αμάρας.

Πληροφοριακα κανονικο πεος εχουν οι παπιες.😛
 
Back
Top