Αναπαραγωγή Το φως και ο ρολος του

bliapaths

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2008
Μηνύματα
48
Πόλη
Φιλιππιάδα
στο φως παιζει ρολο η ενταση η η διαρκεια του φωτος; δεν εννοω εντελως σκοταδια να εχει καποιο καλο φωτισμο. Για το ζευγαρωμα παιζει ρολο η διαρκεια του φωτος;
 
-Αν διατηρούμε εκτροφή σε εξωτερικό χώρο, η βασική αναφορά πρέπει να γίνεται στην διάρκεια του φωτισμού. Οταν, αυτός πλησιάζει τις 14 ώρες ημερησίως, ήμαστε στην καρδιά της Ανοιξης και στην ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.
-Αν θέλουμε να ζευγαρώσουμε τα πουλιά μας σε εσωτερικό χώρο
πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας και την διάρκεια αλλά και την ποιότητα του φωτισμού. Για το πρώτο υπάρχουν συστήματα που δημιουργούν την φυσιολογική διακύμανση ΗΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑκαι μάλιστα στον επιθυμητό χρόνο. Για το δεύτερο, υπάρχουν ειδικές λάμπες, που έχουν τα πλεονεκτήματα που μπορείς να διαβάσεις εδώ...

Arcadia - Bird Lamp
 
συζητηση για τις arcadia εχει γινει κ δω: https://community.petbirds.gr/threads/Εσωτερικός-φωτισμός.1700/

κ γω πηρα μια προσφατα κ τωρα με αφορμη το θεμα αυτο, εριξα μια ματια στις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες στο site της arcadia

με τα λιγα αγγλικα που ξερω καταλαβα αρκετα πραγματακια(.) αλλα σταθηκα εδω που λεει

"The suitability of other light sources for birds
Incandescent bulbs, including neodymium types do not emit UV and thus are not suitable for birds. Lamps high in UVB, such as reptile lamps, can cause cataracts, and should be avoided for bird use. Aquarium lamps do not offer the correct red blue ratio, and again should be avoided.".

δυστυχως δεν μπορω να σας το μεταφρασω ακριβως, αλλα πρεπει να πω:
προσοχη στις λαμπες που εχουμε στο χωρο που φροντιζουμε τα πουλια μας.😎
 
Mια ερωτηση και απο μενα σε οσους χρησιμοποιουν τεχν φωτισμο με τις εν λογω λαμπες. Το οτι ειναι σιγουρα αυτο που διαφημηζουν δεν το αμφισβητω και ποσον μαλλον απο την στιγμη που τις χρησιμοποιουν πολλοι γνωστοι εκτροφεις. Ομως μηπως ειναι απλα λαμπες πληρους φασματος και τις πληρωνουμε χρυσο; Εχει δοκιμασει κανεις εκτροφη σε εσωτερικο χωρο με λαμπες πληρους φασματος και μετα με arkadia bird lamp και ειδε διαφορα στην εκτροφη του(πιο δυνατα πουλια και πιο ενεργητικα λογω του φωτος απο αυτες τις λαμπες); Ρωτω γιατι ενδιαφερομαι να βαλω μιας και εκει που εχω τα πουλια μου(αποθηκη ταρατσας με ανοιχτη την πορτα για να μπαινει το φως αλλα το απογευματακι σκοτεινιαζει αρκετα πιο νωρις γιατι εχει θεα στον νοτο). Καλησπερα!
 
... Το οτι ειναι σιγουρα αυτο που διαφημηζουν δεν το αμφισβητω και ποσον μαλλον απο την στιγμη που τις χρησιμοποιουν πολλοι γνωστοι εκτροφεις. Ομως μηπως ειναι απλα λαμπες πληρους φασματος και τις πληρωνουμε χρυσο; ...
οτι δεν το αμφισβητεις... Με την ερωτηση που κανεις, δεν ταιριαζει κ πολυ...[😀 εντελως φιλικο το σχολιο ε;😛]

οι λαμπες πληρους φασματος ανηκουν σε αλλου τυπου λαμπες 🙂

πληροφοριες για ολων των ειδων τους λαμπτηρες τεχνητου
φωτισμου βρηκα εδω
All About Lighting - Greek II

χωρις να τις εχω χρησιμοποιησει υποθετω οτι θα ναι πολυ ακριβοτερες μια που παραγουν οπως θα δεις μεσα,5000κελβιν
 
Mια ερωτηση και απο μενα σε οσους χρησιμοποιουν τεχν φωτισμο με τις εν λογω λαμπες. Το οτι ειναι σιγουρα αυτο που διαφημηζουν δεν το αμφισβητω και ποσον μαλλον απο την στιγμη που τις χρησιμοποιουν πολλοι γνωστοι εκτροφεις. Ομως μηπως ειναι απλα λαμπες πληρους φασματος και τις πληρωνουμε χρυσο; Εχει δοκιμασει κανεις εκτροφη σε εσωτερικο χωρο με λαμπες πληρους φασματος και μετα με arkadia bird lamp και ειδε διαφορα στην εκτροφη του(πιο δυνατα πουλια και πιο ενεργητικα λογω του φωτος απο αυτες τις λαμπες); Ρωτω γιατι ενδιαφερομαι να βαλω μιας και εκει που εχω τα πουλια μου(αποθηκη ταρατσας με ανοιχτη την πορτα για να μπαινει το φως αλλα το απογευματακι σκοτεινιαζει αρκετα πιο νωρις γιατι εχει θεα στον νοτο). Καλησπερα!

Νομίζω μια λάμπα (1,20m - 36watt) της arkadia με αξία γύρο στα 22 ευρώ θα σου λύσει τις όποιες απορίες σε σχέση με την συμπεριφορά ή την υγεία των πουλιών. Πιστεύω Νίκο, οτι θα την ευχαριστηθείς, πραγματικά.
 
Back
Top